بین‌المللی

فراخوان به اعتصاب عمومی در تونس

ترور یکی از رهبران اپوزیسیون تونس، این کشور را به کام بحرانی جدی فروبرده است. پیشنهاد حمادی الجبالی، نخست‌وزیر تونس، برای تشکیل دولتی از تکنوکرات‌های مستقل، با مخالفت حزب اسلام‌گرای النهضه روبرو شد.

حزب اسلام‌گرای النهضه با پیشنهاد حمادی الجبالی، نخست وزیر تونس، برای تشکیل دولتی متشکل از تکنوکرات‌های مستقل مخالفت کرد. عبدالحمید جلاسی، معاون دبیرکل این حزب، روز پنجشنبه (۷ فوریه/۱۹ بهمن) تاکید کرد که کشور به یک رهبری سیاسی از درون صفوف نیروهای ائتلافی حاکم نیازمند است.

جبالی پس از ترور شکری بلعید دبیرکل حزب “جبهه‌ی مردمی” که یکی از منتقدان جدی دولت کنونی بود، روز چهارشنبه اعلام کرد که در فکر تشکیل دولتی از کارشناسان مستقل و غیرحزبی است که تونس را برای برگزاری انتخابات تازه آماده کنند.

واکنش نهادهای مدنی

در این میان بزرگ‌ترین اتحادیه‌ی کارگری تونس برای روز جمعه (۸ فوریه) به یک اعتصاب عمومی در اعتراض به قتل بلعید فراخواند. چهار حزب اپوزیسیون از این فراخوان استقبال کرده‌اند. قرار است در همین روز مراسم سوگواری برای بلعید پیش از خاکسپاری او برگزار گردد. بلعید روز چهارشنبه در برابر خانه‌اش هدف چند گلوله قرار گرفت و جان سپرد.

امروز پنجشنبه نیز تظاهراتی اعتراضی در برابر وزارت کشور تونس در پایتخت این کشور برگزار شد. پلیس تونس شرکت‌کنندگان در این گردهمایی را با شلیک گاز اشک‌آور متفرق ساخت.

به موازات آن اغتشاشاتی نیز در شهر قفصا برپا شد. این شهر که در جنوب تونس واقع شده است به دلیل داشتن معادن زیرزمینی، شهری با ترکیب جمعیتی عمدتا کارگری محسوب می‌شود.

اپوزیسیون تونس از پیشنهاد الجبالی برای تشکیل دولتی از تکنوکرات‌های مستقل استقبال کرد. ولی سخنگوی حزب میانه روز پنجشنبه در رادیو گفت که اعضای این دولت باید از میان همه‌‌ی احزاب اپوزیسیون برگزیده شوند.

ترور بلعید روز چهارشنبه با تظاهرات اعتراضی و درگیری‌های شدیدی در تونس همراه بود. هزاران تن در خیابان‌ها راهپیمایی و حزب اسلام‌گرای النهضه را مسئول این قتل معرفی کردند. نمایندگان این حزب اتهام وارده را رد می‌کنند.

فتوای قتل مخالفان در مصر

در پی قتل شکری بلعید در تونس، در مصر نیز “فتوایی” صادر شد که به قتل مخالفان دولت فرامی‌خواند. این فراخوان که توسط یکی از سلفی‌های بلندپایه صادر شده، الازهر یعنی مهم‌ترین نهاد اسلام سنی را به موضعگیری و محکوم کردن آن برانگیخت.

در فراخوان رهبر مذهبی سلفی‌گفته شده است که محمد البرادعی و حمیده صباحی، دو تن از رهبران اپوزیسیون مصر، به دلیل فعالیت‌های خود برای براندازی دولت اسلام‌گرای مصر سزاوار مرگ هستند. شمار زیادی از مصریان این فراخوان را فتوایی برای قتل ارزیابی می‌کنند.

دانشگاه الازهر از این فتوا فاصله گرفت و به گزارش روزنامه‌ی مصری “الاهرام” آن را تشویش اذهان عمومی برای برپایی یک حمام خون خواند.

محمد البرادعی روز چهارشنبه در توئیتر به این فراخوان رهبر سلفی اعتراض و دولت مصر را نکوهش کرده بود که در قبال این “فتوا” که پروانه‌ای برای آدمکشی است سکوت کرده است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا