زنان

یک سوم زنان پس از مرخصی زایمان اخراج می شوند

آخرین تحقیقات میدانی نشان می دهد قانون گذاری برای مشوقهای بیشتر درباره افزایش موالید باعث مشکلاتی برای شاغلان زن شده است.پیش از این نیز شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور و رئیس مرکز زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفته بود امکان دارد برخی از کارفرمایان به دلیل مخالفت با مرخصی رفتن زنان برای زایمان، آنها را اخراج کنند…

اکنون این نگرانی، در زمینه اجرا نیز خود را نشان می دهد: یک سوم زنان کارگر، پس از اینکه از مرخصی زایمان که حق قانونی آنهاست بازگشتند، از کار اخراج شده اند.

این آماری است که معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی به خبرگزاری مهر اعلام کرده است. به گفته محمد حسن زدا، آمادگی لازم برای اجرای طرح افزایش مرخصی زایمان وجود دارد ولی نگرانی این است که امنیت شغلی زنان ممکن است با این طرح به خطر بیفتد.

مادرانی که به خاطر مرخصی زایمان اخراج شدند

پیش از این نیز برخی از نهادهای دولتی مانند وزارت آموزش و پرورش گفته بود به دلیل کمبود اعتبارات لازم، امکان به مرخصی فرستادن کارمندان زن را در مرخصی زایمان ندارد. اکنون معاون فنی درآمد تامین اجتماعی نیز می گوید بخش خصوصی با اخراج یک سوم از زنان شاغل پس از بازگشتشان از مرخصی زایمان، نشان داده با این قانون موافق نیست.

او به پژوهشی که اخراج زنان پس از بازگشت ازمرخصی زایمان را مورد مطالعه قرار داده، استناد می کند و می گوید: در طی مدت ۱۸ ماه بررسی هایی که انجام شد مشخص گردید که از میان ۱۴۵ هزار زنی که از مرخصی ۶ ماهه زایمان استفاده کرده اند پس از بازگشت به کار ۴۷ هزار نفر آنان از سوی کارفرمایان خود اخراج شده اند به همین دلیل پیش بینی می شود با افزایش ۹ ماه مرخصی زایمان این ریزش زنان در محیط های کار به صورت تصاعدی بالا برود.

خبر آنلاین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا