زحمتکشان

کشاورزی جزو مشاغل مولد است / به کشاورزی ارزش دهید !

توجه به اخبار پراکنده ای که هراز گاهی در رسانه های گروهی درز می کند و یا توسط خبرگزاری های مجاز داخلی اجازه انتشار می یابد نشان از حدت فشاری دارد که بر زحمتکشان میهنمان وارد می شود…

دست و پنجه نرم کردن با چنین مشکلاتی یک معضل جدید و نا آشنا برای زحمتکشان بویژه برای کشاورزان میهنمان نبوده و نیست چرا که با توجه به دلیل وجود چنین فشارهایی است که سران رژیم ولایت فقیه سعی وافری دارند تااز این مسئله به نفع مقاصد سیاسی خویش بهره برداری کنند و شعار بردن پول نفت بر سر سفره های مردم را می توان از جمله چنین سیاست های مزورانه ای عنوان کرد.زمانی که انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری به پایان رسید، پیرامون انتخاب حسن روحانی از سوی کنشگران سیاسی در داخل و خارج از کشور موجی از توهم پراکنی برپا شد که در برپاییِ این موج نقش رسانه‌های امپریالیستی‌ای همچون بی بی سی، صدای آمریکا بی تاثیر نبود.
دولت روحانی با شکل و شمایل جدید همان سیاست‌ها و برنامه‌ها را دنبال می کندکه دولت های قبلی مجری آن بودند . زحمتکشان میهن بار دیگر پیامدهای این برنامه‌های دیکته شده را با گوشت و پوست خود لمس کرده اند. وضعیت زحمتکشان در دوران رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد همواره با فقر و شوربختی همراه بوده است.
شکی در آن نیست که کارنامه دولت روحانی هم در آینده نزدیک از سوی رسانه ها مورد برسی قرار خواهد گرفت. دفاع و ستایش از برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی به برون رفت از وضعیت وخیم اقتصادی کنونی کمکی نکرده و نخواهد کرد. قانون وزارت کار و مصوبه‌های مجلس برای اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور جدا از این سیاست ها تعریف نمی شود .

***
کشاورزی جزو مشاغل مولد است / به کشاورزی ارزش دهید !
قانون کار مشخصی برای حرفه کشاورزی تعریف نشده است. بیش از ۵۰۰ شغل در بخش کشاورزی وجود دارد که هر روز به آن اضافه می‌شود. بنابراین کشاورزی از مشاغل مولد محسوب می‌شود و باید به آن ارزش داد.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفته کشاورزی از مشاغلی است که متأسفانه قوانین مشخصی در وزارت کار به خود اختصاص نداده است.
به گزارش دهقان نیوز، سید جواد قریشی افزوده از نظر تعریفی، حرفه‌ای که بتواند بخشی از وقت را پر کرده و منابع درآمدی پایداری را ایجاد کند، شغل تلقی می‌شود و در بخش کشاورزی، مشاغل در بخش‌های قبل، حین و پس از برداشت طبقه‌بندی می‌شوند.

وی گفته بخشی از مشاغل در کشاورزی تابع بیکاری فصلی است، اما برخی دیگر در تمامی طول سال باید زیربخش‌های لازم برای ادامه فعالیت بهره‌برداران را فراهم آورد.
قریشی ادامه داده لازم است سیستم‌های حمایتی ویژه‌ای برای شغل کشاورزی تعریف شود؛ زیرا قانون وزارت کار و مصوبه‌های مجلس برای این بخش هنوز تعریف مشخصی نداشته‌اند.
وی تصریح کرده برخی از بهره‌برداران کشاورزی در قالب نظام صنفی فعالیت می‌کنند و از قوانین موجود در آن بهره می‌برند و عده‌ای دیگر که خارج از این نظام هستند، در قالب بنگاه‌های کوچک و خرد انجام وظیفه می‌کنند که متأسفانه ساختار مشخصی نیز برای آن تعریف نشده است.
معاون برنامه‌ریزی و اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور یادآور شده برخی از مشاغل نیز مربوط به مشاغلی شده که به آن خانگی گفته می‌شود و هیچ قانونی نیز برای این دسته وجود ندارد.
قریشی تأکید کرده سازمان مرکزی تعاون روستایی و تحقیقات، آموزش و ترویج رتبه‌بندی‌هایی را در زمینه عناوین شغل کشاورزی داشته‌اند که اشکالات ساختاری در آن به چشم می‌خورد.
وی گفته در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، دانش‌آموختگان بخش کشاورزی تحت پوشش قرار می‌گیرند و بدین ترتیب کل بهره‌برداران در هیچ مجموعه‌ای گردهم نیامده‌اند.
قریشی همچنین گفته لازم است دفتر یا بخش مشخصی از وزارت جهاد کشاورزی، تمامی مشاغل بخش را تحت پوشش قرار دهد و بهترین جایگاهی که می‌شود آن را تعبیه کرد، معاونت برنامه‌ریزی است.
وی در ادامه افزوده در حال حاضر معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در زمینه بودجه و ساختارهای بخش فعالیت می‌کند، در حالی که بهتر بود مشاغل کشاورزی را نیز ساماندهی کند.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اعلام اینکه قانون کار مشخصی برای حرفه کشاورزی تعریف نشده است، گفته بیش از ۵۰۰ شغل در بخش کشاورزی وجود دارد که هر روز به آن اضافه می‌شود. بنابراین کشاورزی از مشاغل مولد محسوب می‌شود و باید به آن ارزش داد.
قریشی ادامه داده از مواردی که باید آن را گوشزد کرد، توجه به کشاورزی دانش‌بنیان است، زیرا اگر لحظه به لحظه اطلاعات این بخش به‌روز نشود، در کیفیت و کمیت تولید وقفه به‌وجود خواهد آمد و ایستایی در بخش از مهم‌ترین مضرات محسوب می‌شود. باید دانش روز بهره‌برداران بخش کشاورزی را افزایش دهیم.
دهقان نیوز

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا