اجتماعی

تابستان آخرین مهلت احیای دریاچه ارومیه/ تنها ۷ درصد مساحت آب باقی مانده‌است

وضعیت دریاچه ارومیه هر روز بیش از پیش رو به‌وخامت نهاد، و این نگین فیروزه‌ای طبیعت ایران با سرنوشتی بسیار نگران‌کننده و خطرناک روبه‌رو شد. بنا به گزارش مهر، ۳۱ فروردین ماه۱۳۹۳، حسن عباس‌نژاد« مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تابستان امسال را آخرین مهلت احیای دریاچه ارومیه دانست و خواستار عزم جدی مردم و مسئولان برای حفظ این تالاب با ارزش بین‌المللی شد».در چندسال اخیر، و پس از آغاز روند خشک شدن دریاچه ارومیه- که سدسازی‌های غیر کارشناسانه و مخرب سپاه پاسداران علت‌ آن است…

دریاچه مهمی در حال مرگ و نابودیست و بخش عظیمی از کشور در معرض خطر جدی بادها و بارانهای نمکین و آوارگی ۱۳ میلیون انسان و نابودی کشاورزی و باغداری و دامداری قرار دارد اما رژیم و دولتش تدبیر و چاره و راهکاری برای جلوگیری از این فاجعه وحشتناک نمی اندیشند زیرا خود به وجود آورنده چنین فاجعه ای بوده وهستند!

تاکنون نهادهای مختلف جمهوری اسلامی عملی در راستای جلوگیری از نابودی دریاچه ارومیه هیچ اقدامی نکرده‌اند و گامی در این جهت برنداشته‌اند.در حقیقت مشکل اصلی کنونی دریاچه ارومیه، صرف نظر از معضل های مهمی مانند پدیده خشک سالی و کاهش بارندگی در سطح کشور، به فعالیت های قرار گاه سازندگی خاتم الانبیاءِ سپاه پاسداران مربوط می شود.سپاه از طریق انجام سد سازی، جاده سازی و دیگر طرح های عمرانی غیر کارشناسی در اطراف دریاچه ارومیه عامل اصلی تخریب و خشک شدن دریاچه ارومیه است.دریاچه ارومیه قربانی سود جویی فزاینده سپاه پاسداران و دخالت این نهاد امنیتی- نظامی در حیات اقتصادی کشور است.

با توجه به مشکلات پیش رو هر روز از میزان آب دریاچه کم شده و در حال حاضر ۲.۳ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه ارومیه باقی مانده و سهم ۷ درصدی را به خود اختصاص داده که به این معناست، ۹۳ درصد از آب این سرمایه ملی خشک شده و میزان شوری آب در دریاچه ارومیه ۴۰۰ گرم در هر لیتر است که تقریبا دو برابر میزان استاندارد آن بوده و به حالت فوق اشباع رسیده و این نشانگر روند سریع خشک شدن دریاچه ارومیه و افزایش میزان غلظت نمک در آب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تابستان امسال را آخرین مهلت احیای دریاچه ارومیه دانست و خواستار عزم جدی مردم و مسئولان برای حفظ این تالاب با ارزش بین‌المللی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن عباس‌نژاد بعد از ظهر یکشنبه در جلسه مشترک ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه و کارگروه استانی مدیریت حوضه آبریز دریاچه با اشاره به سرعت رو به رشد خشک شدن دریاچه ارومیه، افزود: اگر اقدامات لازم برای احیای دریاچه تا تابستان سالجاری انجام نشود متاسفانه جنوب دریاچه را نیز از دست خواهیم داد و امیدها برای احیا کمرنگ تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون در مرحله تنش آبی در کشور بوده و طی ۱۳ سال آینده، شاهد وقوع بحران آب خواهیم بود، اظهار داشت: انتقال آب به جزایر و تالاب‌های حاشیه دریاچه ارومیه برای حفظ ذخایر ژنتیکی و حیات وحش موجود در جزایر ضروری بوده همچنین کانون ریزگردهای داخلی در حال رشد بوده که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام اینکه برنامه‌ریزی برای احیای تالابهای حاشیه دریاچه ارومیه طی یک دوره ۳ ساله با اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال انجام شده است، ادامه داد: همچنین ۲۰۰ کیلومتر لایروبی انهار سنتی انجام و ۳۰۰ میلیارد ریال برای استقرار سیستم‌های تصمیم یاب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه تخصیص یافته است.

عباس‌نژاد بر لزوم ایجاد ایستگاههای هیدرومتری در مصب رودخانه‌های آذربایجان غربی منتهی به دریاچه ارومیه تاکید و با بیان اینکه سال گذشته ۲ ایستگاه خریداری و هم اکنون در حال نصب تجهیزات است، عنوان کرد: حفاظت از ذخایر ژنتیکی، تعیین ظرفیت پوشش گیاهی جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه، تجهیز یگان‌های حفاظتی، ایجاد ایستگاه‌های سنجش ریزگردهای نمکی و ایجاد سطوح آبگیر در جزایر دریاچه ارومیه باید اجرایی شود.

وی از وضعیت دریاچه ارومیه ابراز نگرانی کرد و اذعان داشت: با توجه به مشکلات پیش رو هر روز از میزان آب دریاچه کم شده و در حال حاضر ۲٫۳ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه ارومیه باقی مانده و سهم ۷ درصدی را به خود اختصاص داده که به این معناست، ۹۳ درصد از آب این سرمایه ملی خشک شده و میزان شوری آب در دریاچه ارومیه ۴۰۰ گرم در هر لیتر است که تقریبا دو برابر میزان استاندارد آن بوده و به حالت فوق اشباع رسیده و این نشانگر روند سریع خشک شدن دریاچه ارومیه و افزایش میزان غلظت نمک در آب است.

وی اظهار داشت: ظهور پدیده‌های شن و ماسه‌های روان، شیوع انواع بیماری‌ها، کانون ریزگردها، خروج حیات وحش، از بین رفتن گونه‌های آرتمیا اورومیانا، تاثیر خشک شدن دریاچه بر میکروکلیمای منطقه و غیرقابل استفاده شدن پوشش‌های گیاهی برای گونه های جانوری بخشی از مشکلات خشک شدن دریاچه ارومیه در طی چندین سال اخیر است.

رئیس دانشگاه ارومیه نیز در این جلسه گفت: دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ به عنوان پارک ملی و در سال ۱۳۵۴ به عنوان یکی از تالاب‌های جهان به ثبت رسیده و جدیدا رتبه یک جهان در شورترین دریاچه را به خود اختصاص داده و این بیانگر اهمیت برای نجات این دریاچه و سرمایه ملی را دو چندان می کند.

وی با اشاره به نقش دانشگاه و دانشگاهیان در احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: باید شرایطی فراهم آید تا تمامی دانشگاه‌های استان به خصوص دانشگاه ارومیه به رسالت ملی و تاریخی خود عمل نماید و از هیچ تلاشی برای نجات این دریاچه دریغ ننماید.

رحیم حب نقی تصریح کرد: نقش بشر در تخریب محیط زیست غیرقابل انکار است و توسعه بیش از حد کشاورزی و مصرف بی رویه آب در ۱۵ سال گذشته باعث ایجاد تنش در دریاچه ارومیه شده و ما امروز شاهد از بین رفتن این سرمایه عظیم ملی هستیم.

باید این مهم را به آقایان حسن عباس‌نژاد در مقام مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی و رحیم حب نقی در سمت رئیس دانشگاه ارومیه یاد آوری کرد که در چنین اوضاعی نمی توان و نباید هنگام ارزیابی علل نابودی دریاچه ارومیه که نتایج هولناکی برای حال و آینده میهن مان دارد، بر نقش ویرانگر سپاه پاسداران و فعالیت های اقتصادی آن چشم فرو بست.خشکیدن دریاچه ارومیه علاوه بر زیان های فاجعه بار زیست محیطی به کشاورزی و صنعت میهن ما لطمات جبران ناپذیر وارد ساخته و از این رهگذر زندگی ده ها هزار کشاورز در این مناطق را نابود می سازد.
در چنین اوضاعی ضرور است با پشتیبانی همه جانبه از اعتراضات حق طلبانه مردم در شهرهای مختلف آذربایجان، اعتراضات را وسعت بخشیده و به آن جنبه سراسری داد و به این ترتیب استبداد ولایی را به چالش طلبید. مبارزه برای احیای دریاچه ارومیه مبارزه همه مردم ایران به شمار می آید. تنها با یک همبستگی وسیع ملی و اتحاد گسترده و فراگیر می توان به مقابله با ارتجاع برخاست و خواسته های مردم را به آن تحمیل کرد.
مطلب در یا فتی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا