بین‌المللی

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به دور دوم کشیده شد

نمی توان بر تمام فجایعی که مجاهدین و طالبان در افغانستان به وجود آوردند چشم بست. واتهامات سخیفی را که به نیروهای مردمی ،مترقی و آزادیخواه درآن کشور زده اند نادیده گرفت . و به اعتبار انتخابات در افغانستان از دموکراسی سخن گفت. چگونه می توان از کسانی که جهادی‌های دیروز و آتش‌زنندگان مدارس و بمب گذاران بر کوچه وخیابان ها بودند انتظار برقراری دموکراسی داشت.همان کسانی که هنوز در پیچ و تاب حداقل حقوق زنان در مجادله‌اند.آیاامروز کسی نیست که از آقایان عبدالله عبدالله ، اشرف غنی احمدزی ،زلمای رسول ، عبدرب‌الرسول سیاف و امثال اینان بپرسد آن همه جنک و برادر کشی قبل و بعد از کناره‌گیری دکتر نجیب برای چه بود؟ …

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، اعلام کرد که هیچ یک از نامزدها در دور اول پیروز نشده‌اند و دور دوم انتخابات با شرکت عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آمار کامل نتایج اولیه را در حضور ناظران انتخاباتی و خبرنگاران اعلام کرد، عبدالله عبدالله با ۴۴.۹ درصد، اشرف غنی احمدزی با ۳۱.۵ درصد و زلمای رسول با ۱۱.۵ درصد آرا اول تا سوم هستند.

پنج نامزد دیگر با فاصله زیاد در ردیف‌های بعدی قرار گرفته‌اند: عبدرب‌الرسول سیاف (۷.۱) درصد، قطب‌الدین هلال (۲.۷) درصد، محمدشفیق گل آقا شیرزی (۱.۶) درصد، داوود سلطانزوی (۰.۵) درصد و هدایت امین ارسلا (۰.۲) درصد.

خبرگزاری بخدی نیوز گزارش داد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که بررسی‌های این کمیسیون نشان می‌دهد انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

براساس قانون افغانستان، نامزدی که بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، برنده شناخته می‌شود و اکنون که آرای هیچ یک از نامزدها به این میزان نرسیده، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورده‌اند، در روز هفتم خرداد برگزار خواهد شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی تا کمتر از ۲۰ روز دیگر فرصت دارد که به شکایت‌های احتمالی نامزدها درباره این نتایج رسیدگی کند و به این ترتیب احتمال تغییر نتایج اولیه انتخابات منتفی نیست.

در زمان شمارش نتایج اولیه انتخابات، آرای صدها صندوق باطل اعلام شد. ابتدا در ولایت غربی هرات حدود صد هزار رای از سوی دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی باطل اعلام شد و به دنبال آن، دفتر مرکزی این نهاد از ابطال هزاران رای دیگر خبر داد.

پس از رسیدگی به شکایت‌ها، نتایج نهایی انتخابات در ۲۴ اردیبهشت اعلام خواهد شد.

این دومین بار است که انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به دور دوم کشیده می‌شود. در انتخابات سال ۱۳۸۹ نیز انتخابات میان حامد کرزی و عبدالله عبدالله به دور دوم کشیده شد اما عبدالله از شرکت در دور دوم انصراف داد.

هنوز جزئیات بیشتری درباره نتایج انتخابات اعلام نشده اما عبدالله در ولایت عمده‌ای مانند کابل، هرات و بلخ پیشتاز است و اشرف در چند ولایت مهم دیگر از جمله ننگرهار و هلمند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا