زنان

طرح افزایش جمعیت و سلامت مادران

در رابطه با بارداری‌های ناخواسته نیز هنگامی که براساس طرح افزایش جمعیت و تعالی خانواده وسایل پیشگیری از بارداری حذف شود یا به صورت رایگان در اختیار اقشار آسیب‌پذیر قرار نگیرد، در این صورت خانواده‌هایی که امکان بچه‌دار شدن را در خود نمی‌بینند، به روش‌های غیرقانونی روی می‌آورند. افزایش سقط جنین‌های غیرقانونی که در شرایط نامناسبی انجام می‌شود و سلامت مادران را به شدت به خطر می‌اندازد، می‌تواند از پیامدهای حذف وسایل پیشگیری از بارداری باشد…

طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در راستای افزایش جمعیت توسط نمایندگان مجلس مطرح شده است و در حال حاضر یک فوریت آن به تصویب رسیده است. بر اساس این طرح استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری محدود خواهد شد، البته وزارت بهداشت گفته است که این خدمات دیگر به صورت رایگان در اختیار مردم قرار نخواهد گرفت. این طرح تا جایی پیش رفته است که یک نماینده مجلس عنوان کرده است براساس طرح پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور، آموزش‌های قبل از ازدواج به افراد در راستای کنترل و کاهش جمعیت در مراکز بهداشتی حذف خواهد شد.

معتقد هستم با برنامه‌ریزی مطابق این طرح و تصویب شدن دو فوریتی آن، ممکن است تعدادی از افراد در جامعه آسیب ببینند که البته زنان در معرض آسیب‌های بیشتری هستند. یکی از مسائل مهم در این رابطه موضوع سلامت مادران است. یکی از مواردی که در رابطه با بارداری مادران باید در نظر گرفته شود، فاصله گذاری میان بارداری‌ها و مورد توجه قرار گرفتن این فاصله‌هایی است که در علم پزشکی ثابت شده است برای حفظ سلامت مادر باید رعایت شود.

البته این مساله تنها مربوط به سلامت مادران نمی‌شود بلکه، سلامت فرزندان را نیز به خطر می‌اندازد. در واقع، اگر بارداری‌ها در فواصل کمی صورت گیرد بدن مادر نمی‌تواند توانایی لازم را داشته باشد. موضوع دیگری که نیازمند توجه است این است که با افزایش سن مادر و باردار شدن او، خطر بارداری هم برای مادر و هم برای فرزند افزایش پیدا می‌کند و احتمال مرگ و میر مادران و کودکان بالا می‌رود.

در طرح افزایش جمعیت سن مناسب برای ازدواج آقایان ۲۵ – ۲۰ سال و برای خانم‌ها ۲۲ – ۱۸ سال محسوب شده است. همچنین، در این طرح آمده است که سن مناسب باروری در منابع علمی ۱۸ تا ۳۵ سالگی است. این در حالی است که در مناطق محروم، روستایی و دوردست، سن ازدواج ممکن است پایین تر از ۱۸ سال باشد، در این طرح پیش‌بینی نشده است که اگر دختری در سنی پایین‌تر از ۱۸ سال ازدواج کرد، وسایل پیشگیری از بارداری در اختیار او قرار گیرد تا بارداری او تا ۱۸ سالگی به تاخیر افتد. در رابطه با ازدواج در سنین بالا نیز همانطور که ذکر شد سلامت مادران و فرزند به خطر می‌افتد.

در رابطه با بارداری‌های ناخواسته نیز هنگامی که براساس طرح افزایش جمعیت و تعالی خانواده وسایل پیشگیری از بارداری حذف شود یا به صورت رایگان در اختیار اقشار آسیب‌پذیر قرار نگیرد، در این صورت خانواده‌هایی که امکان بچه‌دار شدن را در خود نمی‌بینند، به روش‌های غیرقانونی روی می‌آورند. افزایش سقط جنین‌های غیرقانونی که در شرایط نامناسبی انجام می‌شود و سلامت مادران را به شدت به خطر می‌اندازد، می‌تواند از پیامدهای حذف وسایل پیشگیری از بارداری باشد.

در این شرایط راه‌حلی که زوج‌ها برای پیشگیری از بارداری انتخاب می‌کنند، راه‌حل طبیعی است که قابل اطمینان نیست و احتمال بارداری در آن وجود دارد. گفته می‌شود قرص‌های پیشگیری از بارداری نیز حذف خواهند شد. همچنین، روش‌های وازکتومی و توبکتومی که برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود ممنوع اعلام شده است و جرم قلمداد می‌شود. البته برخی از وسایل پیشگیری از بارداری نیز کاربردهایی که دارند برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی مانند اچ آی وی است. به نظر می‌رسد تنها مساله‌ای که در طرح افزایش جمعیت برای آن برنامه‌ریزی شده است، این است که در مناطق محروم و صعب‌العبور وسایل پیشگیری از بارداری را در اختیار مردم قرار می‌دهند اما، به نظر من محقق شدن این هدف نیز تضمینی ندارد.

سیمین کاظمی/ شبکه ایران زنان
۱۴ اردیبهشت

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا