اجتماعی

«در بیمارستان‌ها امکانات انجام زایمان طبیعی فراهم نیست»

رئیس انجمن متخصصان زنان ایران گفته است که وضعیت کنونی بیمارستان‌های کشور اجازه انجام زایمان طبیعی رایگان و ترویج آن را نمی‌دهند. اخیرا اعلام شد که زایمان‌ طبیعی در بیمارستان‌های دولتی رایگان می‌شود. او در حاشیه نخستین نمایشگاه ناباروری، تکنولوژی، باروری و بیماری‌‌های زنان و زایمان گفت: «هنوز شرایط به گونه‌ای که مورد نظر ما است تغییر نکرده و چندین سال است که می‌خواهیم زایمان بی‌درد را اجرایی کنیم، اما امکانات آن را نداریم.»…

اعظم السادات موسوی، رئیس انجمن متخصصان زنان ایران، طرح زایمان طبیعی رایگان را با توجه به شرایط فعلی در بیمارستان‌‌ها غیرقابل اجرا دانسته است.

او در حاشیه نخستین نمایشگاه ناباروری، تکنولوژی، باروری و بیماری‌‌های زنان و زایمان گفت: «هنوز شرایط به گونه‌ای که مورد نظر ما است تغییر نکرده و چندین سال است که می‌خواهیم زایمان بی‌درد را اجرایی کنیم، اما امکانات آن را نداریم.»

معاون وزیر بهداشت روز ۲ اردیبهشت‌ماه امسال خبر داد که دستورالعملی به بیمارستان‌های دولتی ابلاغ شده که بر اساس آن «بیمار هیچ ‌پولی بابت دارو، ملزومات و خدمات زایمان طبیعی پرداخت نمی‌کند.»

ابلاغ چنین دستورالعملی در راستای اجرای «طرح جامع ۵۰ ماده‌ای جمعیت و تعالی خانواده» انجام گرفته که هدف آن رساندن جمعیت ایران به ۱۰۰ میلیون نفر تا سال ۱۴۰۴ است. این طرح در پی انتقادهای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور، در مجلس شورای اسلامی تدوین شد.

حمایت از پزشکان، به روز کردن تجهیزات

اعظم‌السادات موسوی، حمایت قانونی از پزشک در زایمان طبیعی را ضروری خوانده و تأکید کرده است که در صورت عدم دریافت این حمایت، پزشک مجبور به انجام عمل سزارین می‌شود، زیرا با کمترین عوارض همراه خواهد بود.

رئیس انجمن متخصان زنان ایران، انجام زایمان طبیعی ایمن را منوط به فراهم بودن «تمام زیرساخت‌های» آن دانسته است؛ امری که به گفته وی شرایط انجام آن در بیمارستان‌ها فراهم نیست.

خانم موسوی اضافه کرده است: «برای افزایش زایمان طبیعی متولیان باید به تمام شیوه‌ها مجهز باشند و علاوه بر کار فرهنگی، قوانین نیز اصلاح شود. از طرفی بحث تجهیزات در این مورد ضروری به نظر می‌رسد.»

اکثر مادران معتاد یا کارتن‌خواب به روش‌های جلوگیری از بارداری دسترسی ندارند و به عنوان راه‌حل بچه‌های خود را فروخته یا اجاره می‌دهند
اکثر مادران معتاد یا کارتن‌خواب به روش‌های جلوگیری از بارداری دسترسی ندارند و به عنوان راه‌حل بچه‌های خود را فروخته یا اجاره می‌دهند
به گفته وی اکثر فارغ‌التحصیلان رشته مامایی به دلیل شرایط نامناسب شغلی، مجبور به رها کردن کار اصلی خود شده و اکنون در بخش‌ها مشغول پرستاری هستند، در حالی‌که حضور ماماهای خبره و کارآمد در کنار زنان باردار مؤثر است.

ایران یکی از کشورهای با شمار بالای سزارین در جهان است و تعداد زیادی از عمل‌های سزارین بدون ضرورت پزشکی انجام می‌گیرند.

آمار سزارین در جهان بین ۱۰ تا ۱۸ درصد است، در حالی که طبق گفته رئیس انجمن متخصصان زنان ایران، این میزان در کشور به حدود ۵۴ درصد می‌رسد.

اجاره یا فروش کودکان ناخواسته

مسئولان در ایران برای اجرایی کردن طرح «جمعیت و تعالی خانواده»، محدود کردن دسترسی به روش‌های پیشگیری از بارداری و نیز حذف آموزش‌های پیش از ازدواج از دانشگاه‌ها و درمان‌گاه‌ها را در دستور کار قرار داده‌اند.

این رویکرد که عملا بارداری ناخواسته را تقویت می‌کند، انتقادهای فراوانی از طیف‌های متنوع اجتماع را به همراه داشته است.

تلاش برای بالا بردن میزان جمعیت در حالی در رأس امور کاری نهادهای مرتبط قرار گرفته که ایران در شرایط فعلی نیز جوابگوی نیازهای معیشتی، فرهنگی و اجتماعی نسل جوان خود نیست.

زهرا رحیمی، مدیر عامل «جمعیت امداد دانشجویی، مردمی امام علی»، محدودیت در دسترسی به روش‌های پیشگیری از بارداری را موجب افزایش بارداری در میان زنان کارتن‌خواب و معتاد دانسته و هشدار داده است که در نهایت میزان نوزادان و کودکانی که به بهزیستی سپرده یا به باندهای خلافکار فروخته می‌شوند، افزایش خواهد یافت.

او در جریان همایشی برای طرح معضل «مادران آسیب‌دیده باردار، معتاد و حاشیه‌نشین» گفت: «بر اساس نظر کارشناسان از زمان فرار یک دختر از خانه تا زمانی که به دست باندهای فساد بیفتند در تهران تنها ۴ ساعت طول می‌کشد.»

به گفته وی بسیاری از زنان کارتن خواب و زنان مناطق محروم به دلیل نداشتن امکانات بهداشتی و پزشکی در دوران بارداری، فرزندان معلول یا بیمار به دنیا می‌‌آورند.

خانم رحیمی همچنین هشدار داد که مادران معتاد، نوزادان معتاد و بیمار به دنیا می‌آورند. او گفت: «نکته قابل تامل این است که زنان معتاد به شیشه تمایل زیادی به فرزندآوری دارند، به طوری که ممکن است هر سال یک بچه به دنیا بیاورند.»

طبق آمار اعلام شده در این همایش، اکثر این مادران به روش‌های جلوگیری از بارداری دسترسی ندارند و به عنوان راه‌حل بچه‌های خود را فروخته یا اجاره می‌دهند.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا