جوانان

صدور حکم انضباطی برای ۹ دانشجو در رابطه با سخنرانی جلیلی

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران) در نامه‌ای به وزیر علوم، ضمن اعتراض به احکام انضباطی صادرشده برای ۹ تن از دانشجویان این دانشگاه، از آنچه برخوردهای دوگانه در مسئله به وجود آمده در مراسم سخنرانی سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، انتقاد کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع و برخی مسائل دیگر شده است…

به گزارش ایسنا، در این نامه آمده است: “وقایع تلخ و تاسف‌بار روز ۲۵ فروردین در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، که منجر به برهم زدن سخنان آقای دکتر سعید جلیلی شد و در حاشیه این اتفاقات احضاریه های یکجانبه و به پیوست آن احکام انضباطی صادرشده برای تعداد محدودی از قشر خاصی از دانشجویان کام تلخ ِ بسیاری از دانشجویان دانشگاه را تلخ‌تر کرد. اما آنچه امروز حائز اهمیت است، جنجال و خبرسازی ِ طیف تندرو و رادیکال دانشگاه و خبرگزاری‌های وابسته به ایشان نیست بلکه ریشه‌یابی این حوادث مشمئزکننده جهت ایجاد یک بستر مناسب برای پیشگیری و درمان است و شورای صنفی پلی‌تکنیک تهران خود را موظف می‌داند به دور از هیاهوهای دانشجویان، به عنوان یک نهاد ِ صنفی، حقوق دانشجویان را مطالبه کند.

با جُستار در حوادث گذشته دانشگاه، دیری نمی‌پاید که توجه شما به حادثه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ معطوف خواهد شد که آن روز را می‌توان به جرات همان علت ِ اصلی ِ حادثه ۲۵ فروردین دانست. گروهی از دانشجویان که قصد خواندن (سرود) یار دبستانی را داشتند، با پرچم‌های مقدس نظام اسلامی مورد ضرب و شتم عده‌ای افراطی قرار گرفتند و در این میان تعدادی از دانشجویان دختر نیز از این ضربات مصون نماندند که البته “مظلوم واقع شدن دانشجو در دانشگاه امری جدید نیست”.

حال سوال اینجاست که ضاربان واقعه ۱۶ آذر، علیرغم اینکه شناسایی و معرفی شده‌اند، شایسته هیچ نوع برخورد انضباطی نبوده‌اند؟ یعنی تبدیل فضای دانشگاه به یک فضای تهدید، ارعاب و زور و اعمال خودسرانه، یک امر مطلوب است که مسئولان دانشگاه آن را مصادیق برخورد انضباطی نمی‌دانند ؟ دانشگاه خط مقدم کدام عملیات جنگی است که آقایان یاد گرفته‌اند لشکرکشی و اردوکشی کنند؟

واضح است که حادثه روز ۲۵ فروردین واکنش دانشجویان ناراضی و دانشجویانی است که ضرب و شتم می‌شوند در صورتی‌که ضاربان گستاخ‌تر از گذشته به فعالیت رادیکال خود ادامه می‌دهند. همچنین واضح است وقتی هئیت نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه، که نماینده حضرتعالی نیز در آن حضور دارد، تحت اعمال سلیقه‌های خاص، از حضور سران سیاسی سایر طیف‌های دانشگاه جلوگیری می‌کند و یکسویه مجوز می‌دهد، دانشجویان ناراضی‌تر هم خواهند شد. تا کی می‌شود صدای این دانشجویان ناراضی، که مسئولان و افراطیان دانشگاه موجبات نارضایتی ایشان را فراهم کرده‌اند، با احکام یکجانبه انضباطی در نطفه خفه کرد ؟ و بعد در یک حرکت نمادین، مدال افتخار ِ آرام بودن فضای دانشگاه و کنترل پذیری آن را به سینه یکدیگر الحاق ؟

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا