اخبار

۶۳ میلیون ایرانی؛ در سن کار

وعده های دروغین دولت های گمارده شده در ایران ،این بار نیز دولت «تدبیر و امید »دل مشغولی خود را برای اشتغال‌آفرینی اعلام کرد. این موضوع باعث صدور مجوز استخدام‌های مشروط دولتی شد…

بازبینی آمارهای اعلام‌شده از سوی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی آقای روحانی نشان می‌دهد که دلواپسی سران رژیم ولایت فقیه چندان بیراه هم نیست چراکه از جمعیت ۷۷میلیون‌نفری کشور در حال حاضر ۶۳میلیون نفر در سن کار قرار دارند همانطور که تعاریف قوانین بین‌المللی کار عنوان می‌کند جمعیت ۱۰سال به بالای کشور در گروه جمعیت کار محاسبه می‌شوند که براساس این تعریف، کشور ما ۶۳میلیون نفر جمعیت کار دارد و با جمع و تفریق آمار جمعیت فعال، شاغل، بیکار و غیرفعال اعلامی از سوی سخنگوی دولت، دست آخر مشخص می‌شود که ۵/۲ میلیون نفر جمعیت آماده‌به‌کار در کشور وجود دارد که باید برای اشتغال آنها سریعا تدبیری اندیشیده شود. از آنجا که برای اشتغالزایی در کشور به منابع زیادی نیاز داریم، به طور متوسط برای ایجاد یک شغل باید رقمی در حدود صد تا ۷۰۰میلیون ریال تخصیص داده شود. دولت به واسطه سخنگوی خود از ارقامی که مستقیم و غیرمستقیم به این امر اختصاص داده شده است خبر می‌دهد.

در واقع با توجه به اینکه به گفته وزیر کار سالانه باید یک میلیون شغل جدید ایجاد شود؛ با محاسبه هزینه ایجاد هر شغل باید سالانه بین ۱۰ تا ۷۰هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی هزینه شود. این درحالی است که علیرضا حیدری، دبیر سابق کانون عالی شورای اسلامی کار در گفت‌وگو با «شرق» اظهار می‌کند: در شرایط فعلی کشور، نه دولت منابعی برای تامین هزینه ۱۰ تا ۷۰هزار میلیارد تومانی اشتغالزایی در اختیار دارد و نه بخش خصوصی توان چنین سرمایه‌گذاری‌ای را دارد.

شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا