اجتماعی

مرگ تدریجی دریاچه شورابیل

جواد زنجانی در کنفرانس ملی محیط زیست با موضوع آلودگی زیست محیطی در اردبیل اظهار کرد: به دلیل بی‌توجهی به امر ساخت و سازهای بی‌رویه در حریم دریاچه شورابیل و توسعه شهرک‌ها، دریاچه زیبای شورابیل در اردبیل در معرض تهدید جدی قرار گرفته است…

وی ادامه داد: خطر ورود نخاله‌ها و پساب‌های شهری به دلیل شیب شهرک‌های همجوار به دریاچه شورابیل، این زیستگاه طبیعی را تهدید می‌کند و به نظر می‌رسد این دریاچه به دلیل این بی تفاوتی‌ها به مرداب تبدیل شود.
زنجانی تصریح کرد: بنده در شانزده سالی که در شورای شهر حضور داشتنم بارها این موضوع را تذکر داده و آسیب‌های آن را اعلام کردم که مسئولان امر نباید اجازه دهند تا فاضلاب‌های شهرک‌های حریم این دریاچه، گل و لای و برخی پساب‌ها وارد شورابیل شود چرا که توسعه شهرک‌ها و تاسیسات شهری در حریم این دریاچه، سم مهلک است.
فرماندار اردبیل به تخریب رودخانه بالیقلو از مسیر شام اسبی و پشت قمرباغی ابراز نگرانی کرد و گفت: اصلاً رودخانه‌ای باقی نمانده است که بخواهیم از آن یاد کنیم. با ریختن نخاله‌های ساختمانی به بستر رودخانه بالیقلو، این رودخانه در حال نابودی واقعی است و باید به حال این وضعیت پریشان‌گونه گریست.
زنجانی با انتقاد از شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: معلوم نیست شرکت آب منطقه‌ای حاضر است یا غایب، خواب است یا بیدار و آیا برنامه‌ای برای مقابله با مشکلات زیست محیطی رودخانه بالیقلو دارد یا نه. امروزه این رودخانه در حال پر شدن با نخاله‌های ساختمانی و تخریب حقیقی محیط زیست است.
وی تصریح کرد: حداقل از سازمان محیط زیست انتظار داریم در این زمینه اقدامی انجام دهد و با داد و فریاد و تذکر جدی نسبت به این آسیب‌ها و خطرات زیست محیطی هشدار لازم را بدهد.
فرماندار اردبیل اضافه کرد: در حریم جاده‌هایی همچون ارجستان، سردابه و ثمرین شاهد نابسامانی عجیب در ریختن نخاله‌های ساختمانی به ویژه به بستر رودخانه‌ها و کنار جاده‌ها هستیم. ما امسال مجبور شدیم ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر بگیریم تا نسبت به ساماندهی محل ریختن نخاله‌های ساختمانی اقدام جدی انجام شود.
زنجانی ادامه داد: اگر در این حوزه‌ها تجدید نظر واقعی صورت نگیرد اردبیل که به صنعت طبیعت‌گردی خود می‌نازد و زبان زد عام و خاص است با تخریب و آلودگی زیست محیطی جدی روبه‌رو می‌شود که باید به این حال و روزگار نامطلوب گریه کرد.
فرماندار اردبیل از دانشجویان، متخصصان امر و دلسوزان محیط زیست خواست تا با داد و فریاد، مقاله چاپ کردن و برگزاری چنین کنفرانس‌هایی مسئولان امر را مورد مواخذه قرار دهند و با کارهای فرهنگی و همراه کردن مردم، معضلات و آسیب‌ها را متذکر شوند.
فرماندار اردبیل با ابراز نگرانی از وضعیت نامناسب مواد پلاستیکی و نایلونی و رها شدن آنها در طبیعت تصریح کرد: ما بر اساس یک برنامه منظم تلاش می‌کنیم تا ساختار کباب‌پزی‌ها را در اردبیل تغییر دهیم و آنها را از مرحله زغال‌پزی به گازپزی با شعله غیرمستقیم ترغیب کنیم تا تخریب جنگل برای تولید زغال به حداقل برسد و ما نیز در حد توان خود بتوانیم در صیانت از این بخش پیشقدم شویم.
زنجانی، احیای باغ ملی را در اردبیل در محل استانداری اردبیل از برنامه‌های جدی و در دستور کار استانداری اردبیل اعلام کرد و افزود: مردم ما امروز با مشکلات اقتصادی روبه‌رو بوده و درصدد حل این مشکلات هستند و گاه به دلیل مشغله‌های زیاد نمی‌دانند که در حوزه زیست محیطی چه به سر آنها می‌رود در حالی که رسالت و وظیفه دست‌اندرکاران است تا در این زمینه اقدام جدی انجام دهند و دانشجویان و مراکز علمی و نهادهای غیردولتی که تریبون در اختیارشان است نباید با موضوع محیط زیست تزئینی و تشریفاتی برخورد کنند و یا بخواهند در این زمینه کوتاهی داشته باشند.
زنجانی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که مدیریت ناصحیح در حوزه آلودگی‌های زیست محیطی دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را به همراه داشته و ما نه تنها در حق خود بلکه در حق نسل‌های آینده جفا کرده‌ایم. به دلیل سوء مدیریت‌ها سفره‌های زیرزمینی، آب‌های جاری و اراضی حاصلخیز در معرض تهدید جدی است. هر چند قوانین و مقررات در حوزه زیست محیطی متقن است اما کافی نیست و بهتر است قوانین پیشگیرانه و بازدارنده داشته باشیم تا در حوزه محیط زیست بتوانیم جلوی برخی آسیب‌ها را بگیریم.
فرماندار اردبیل یادآور شد: در اقتصاد مقاومتی، حفظ محیط زیست بسیار امر مهم است. متاسفانه با دید کوتاه مدت و تامین منافع زودگذر و مقدم دانستن منافع فردی بر گروهی و اجتماعی به نابودی این حوزه اقدام کردیم.
زنجانی، وضعیت اسفناک مسائل محیط زیست در سطح ملی و استانی را یادآور شد و تاکید کرد: همه ما فقط زیبا سخن می‌گوییم اما زیبا عمل نمی‌کنیم و اغلب سیاست‌گذاران و مسئولان اجرایی در این حوزه مقصر هستند. امروز مجبور هستیم هزینه‌های سنگینی را در دفع مشکلات زیست محیطی پرداخت کنیم. در حالی که همه گلایه می‌کنند معلوم نیست مقصر چه کسی است که مانع اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مناسب زیست محیطی می‌شود.
وی افزود: قانون پسماند و بازیافت زباله به شکل مناسب و مدون مصوب شده است اما در اجرای آن موانعی وجود دارد. بنده در ۱۶ سال حضور در شورا مقاومت‌هایی را در حوزه اجرای قانون پسماند و بازیافت زباله مشاهده کردم که از این حرکت ابراز نگرانی می‌کنم.
زنجانی از دانشجویان و طرفداران محیط زیست به عنوان پیاده نظام این مجموعه یاد کرد و افزود: باید تشکل‌های مردمی در این زمینه مورد حمایت و توجه قرار گیرند چرا که متولیان این حوزه می‌توانند در بخش محیط زیست با حساسیت و دلسوزی واقعی حضور پیدا کنند و اجازه ندهند در این حوزه سوء استفاده‌هایی صورت گیرد.
به گزارش ایسنا، جواد زنجانی از سبلان به عنوان عطیه الهی و جلوه زیبای خلقت یاد کرد و ادامه داد: ما در طبیعت هیچ مرزبندی نداریم بلکه یک پیوستگی حقیقی را شاهد هستیم به طوری که اگر در اقلیمی تخریب زیست محیطی صورت بگیرد آثار سوء آن در سایر مناطق نمایان می‌شود که نمونه بارز آن دریاچه ارومیه است.
این مسئول تصریح کرد: اگر درختی قطع شود برکه‌ای از بین می‌رود و خشک شدن برکه‌ها نابودی کشاورزی و کوچ‌نشینی روستاها را به همراه دارد. این کوچ‌نشینی به حاشیه‌نشینی در شهرها دامن زده و صدها بزه و گناه در فضاهای اجتماعی شکل می‌گیرد. در این پیوستگی اگر ساختار طبیعت به هم بخورد معضلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را بدنبال خواهد داشت.
آفتاب

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا