فرهنگی

رانت برگزاری نمایشگاه‌های چاپ در اختیار گروه خاصی است

برگزاری نمایشگاه‌های چاپ در ایران فقط در انحصار گروه خاصی است و مادامی که این رانت وجود داشته باشد هیچ اتفاق خاصی در این زمینه رخ نخواهد داد…

مدیرکل اسبق دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به انحصاری بودن برگزاری نمایشگاه تخصصی چاپ در ایران گفت: اصولا یک سیاست کلی در کشور ما وجود دارد و آن این است که نمایشگاه‌های تخصصی چاپ برگزار نشود. ما در طول سال فقط یک نمایشگاه بزرگ جاپ و بسته‌بندی داریم که مدیریت آن هم صرفا در دست مجمع امور صنفی است. به نظر من این یک نوع رانت است که فقط برای یک گروه خاص حق برگزاری نمایشگاه چاپ را قائل شویم.

جلال ذکایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: تنها نمایشگاه بزرگ چاپ ایران که سالانه برگزار می‌شود؛ مشکلات مهمی دارد. حقیقت این است که در هیچ کشوری در دنیا به این شکل نمایشگاه چاپ برگزار نمی‌شود. حوزه‌ی چاپ ما نیازمند برگزاری نمایشگاه‌های منفرد و تخصصی است. به مجرد اینکه گرو‌هایی متفاوت از بخش خصوصی امکان برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی چاپ را به دست بیاورند تحول در صنعت چاپ را شاهد خواهیم بود. خیلی نمی‌خواهم بدبینانه نگاه کنم اما مادامی که این رانت فقط در اختیار گروه خاصی وجود داشته باشد هیچ اتفاق خاصی در این زمینه رخ نخواهد داد.

وی ادامه داد: من انتقادات زیادی به نمایشگاه چاپ و بسته بندی دارم که همه را طی دو نامه‌ی جداگانه سال پیش به شرکت مدیریت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و مدیر کل امور ترویج سازمان توسعه‌ی تجارت اعلام کردم اما تاکنون حتی جواب نامه‌ی مرا هم نداده‌اند. باید بگویم متاسفانه دوستان اصلا آمادگی شنیدن این انتقادات را ندارند.

ذکایی درباره‌ی انتقاداتش به نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته بندی گفت: مشکلات این نمایشگاه خیلی زیاد است. مهمترین مشکلش این است که برای دو حوزه‌ی تفکیک شده‌ی چاپ و بسته‌بندی یک نمایشگاه واحد برگزار می‌کنند درحالیکه سالهاست این دو حوزه در بسیاری از کشورهای جهان جدا شده‌اند و نمایشگاه‌هایشان جداگانه برگزار می‌شود.

این کارشناس چاپ افزود: سال گذشته در نمایشگاه چاپ و بسته بندی حتی یک دستگاه چاپ هم وجود نداشت. دلیلش هم نحوه‌ی برگزاری نمایشگاه بود که شرکت‌های خارجی به آن انتقاد داشتند. علاوه بر این‌ها شیوه‌ی اطلاع‌رسانی نمایشگاه مشکل دارد. شما اگر همین حالا وارد سایت نمایشگاه شوید هیچ اطلاع رسانی درستی نمی‌بینید حتی تاریخ نمایشگاه را هم اشتباه درج کرده‌اند که همه‌ی اینها نشانه‌ی عدم برنامه‌ریزی و نظارت صحیح بر تنها نمایشگاه چاپ ایران است که واقعا در شأن کشور ما نیست.

ذکایی در ادامه درباره‌ی حضور ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی خارج از کشور گفت: با توجه به تحریمات موجود مسلماً ایران نمی‌تواند در نمایشگاه‌های بین‌المللی چاپ تبادلات مالی داشته باشد لذا اگر حضوری هم در این نمایشگاه‌ها داشته باشد تنها جنبه‌ی بازدید دارد از همین رو چندسالی است که ایرانیان نمی‌توانند از فرصت ایجاد شده‌ی این نمایشگاه‌ها برای نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات چاپ بهره بگیرند و این یکی از دلایل کهنه بودن تجهیزات ماست.

وی افزود: البته این کهنه بودن ماشین‌آلات دلایل دیگری مثل نوسانات ارز، مدیریت غلط و کاهش میزان تقاضا نیز دارد که در این میان من فکر می‌کنم مسئله‌ی میزان تقاضا مهم‌تر است زیرا وقتی تقاضا وجود داشته باشد چاپخانه‌دار به هر طریقی که شده تجهیزات لازم را تهیه می‌کند چون می‌داند برایش بازگشت مالی دارد.

ذکایی همچنین درباره‌ی مشکلات دیگر صنعت چاپ گفت: بارها گفته‌ام چاپ به این دلیل که یک صنعت میان‌بخشی است و با حوزه‌های بسیاری مثل صنعت، مطبوعات، انتشارات و… در ارتباط است طبیعی است که رونق یا رکود هرکدام از این حوزه‌ها بر آن تاثیر مستقیم می‌گذارد. اما به طور کلی و با توجه به تثبیتی که در رشد تورم و بازار ارز رخ داده امید می‌رود اوضاع رو به بهبود باشد. بعداز دو سال سخت که حوزه‌ی چاپ پشت سر گذاشته الآن با امیدواری کارش را پیش می‌برد. البته شرایط هنوز سخت است و تا ایده‌آل‌ها خیلی فاصله داریم ولی فکر می‌کنم اوضاع رو به بهبودی دارد.

وی در پایان تصریح کرد: حوزه‌ی چاپ و کیفیت خروجی آن به شدت به تقاضای جامعه مربوط است. یعنی هرچقدر سطح تقاضاها ارتقاء یابد کیفیت محصولات چاپی هم بهتر می‌شود. بنابراین یکی از راه‌های کمک به رونق چاپ تقویت بازار تقاضا است که البته ارتباط مستقیم با اوضاع اقتصادی دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا