زنان

به اتهامات جدیدی که از آنها بی خبرم متهم شده ام

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که از سوی دادسرای اوین به اتهامات جدیدی متهم شده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت علیرغم پیگیری های وکیلش هنوز از مفاد پرونده جدید و اتهاماتش بی اطلاع است. این فعال حقوق بشر گفت در طی کمتر از یکماه از سوی دادسرای اوین و دادگاه انقلاب ۴ احضاریه گرفته که طبق آخرین احضاریه اگر ظرف سه روز خود را به دادسرای اوین معرفی نکند بازداشت خواهد شد…

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به کمپین گفت: «روز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه به دادسرای اوین خواهم رفت. من و وکیلم ظرف کمتر از یکماه چهار احضاریه از تاریخ دهم اردبیهشت ماه تا هفتم خرداد ماه گرفته ایم که به نظرم این یک نوع اعمال فشار و تهدید به شمار می رود.»

نرگس محمدی به کمپین گفت: «اولین احضاریه از سوی شعبه دوم دادسری اوین برایم در تاریخ دهم اردبیهشت ماه فرستاده شد که بر اساس آن مجددا ممنوع الخروج شده بودم. بنده در سال ۸۸ وقتی راهی سفر به گواتمالا بودم ممنوع الخروج شدم و پاسپورتم نیز توسط نهاد ریاست جمهوری مستقر در اوین ضبط شد و من حتی از آن تاریخ پاسپورت ندارم به همین دلیل برایم تعجب آور است که چرا دوباره ممنوع الخروج شده ام.»

این فعال حقوق بشر ادامه داد: «اما دوباره یک احضاریه روز ۱۵ اردبیهشت ماه از دادگاه انقلاب گرفتم که بر اساس آن مطلع شدم پرونده جدیدی برایم گشوده شده است. وکیلم نیز روز ۳۰ اردبیهشت ماه یک احضاریه گرفت و هفته پیش برای پرس و جو به شعبه دوم دادسرای اوین مراجعه کرد اما وقتی پرسیده بود مفاد پرونده جدید من و اتهاماتم چیست و چرا برای دومین بار ممنوع الخروج شده ام هیچ پاسخی به او نداده بودند. وکیلم گفت که فقط می داند برایم پرونده جدیدی باز شده است.»

نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر گفت: « روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه چهارمین احضاریه را گرفتم. جالب این است که در آن احضاریه نوشته شده به دلیل اتهامات مندرج در پرونده جدید باید به دادسرا مراجعه کنم اما نه در آن احضاریه و نه احضاریه های قبلی و نه وقتی وکیلم برای پیگیری رفته است توضیحی داده شده که موارد اتهامی من چیست. در آخرین احضاریه نوشته شده اگر تا ظرف سه روز خود را به شعبه دوم دادسرای اوین معرفی نکنم حکم بازداشتم صادر خواهد شد. »

نرگس محمدی با اظهار تعجب از احضار مجددش گفت: «از دی ماه ۱۳۸۷ که دفتر کانون مدافعان حقوق بشر پلمب شد من مورد بازجویی قرار گرفتم تا همین چند ماه گذشته. من واقعا متعجبم که با ۴۲ سال سن مگر چقدر فعالیت کرده ام که ۴ سال است من را بازجویی می کنند و هنوز هم تمام نشده است. فعالیت های من فقط در حیطه کاریم در کانون بود که محدود به نوشتن مطلب برای رسانه ها و شرکت در سمینار و کنفرانس در داخل و خارج از کشور در ارتباط با فعالیت های کانون بوده است. من اصلا متعجبم که مگر کانون چقدر فعالیت کرده که اینقدر بازجویی از اعضایش صورت می گیرد.»

خانم محمدی با اظهار اینکه هیچ تصوری از اتهامات جدیدش ندارد، گفت: «من در ۲۰ خرداد ماه ۱۳۸۹ بازداشت شدم اما اتهاماتم را که در بازجویی گفتند قبول نداشتم اما بر اساس همان اتهاماتی که به نظر من واهی بود به ۱۱ سال حبس محکوم شدم ، بنابراین من الان حتی نمی توانم تصور کنم اتهامات جدیدم چیست. واقعا نمی دانم و فقط متعجبم.»

نرگس محمدی ۲۰ خرداد ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و در مهرماه ۱۳۹۰ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی ( این شعبه اکنون منحل شده است) به سه اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این رای در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس کاهش یافت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا