گوناگون

کسر کارمزد از حساب ها؛ از امروز مانده‌گیری غیرضروری است!

با بخشنامه بانک مرکزی، بانک‌های دولتی و خصوصی از امروز (سه‌شنبه ۲۰ خردادماه) بابت مانده گیری از کارت‌های خودشان از مردم کارمزد می‌گیرند…

به گزارش خبرآنلاین، با دستور بانک مرکزی از امروز (سه‌شنبه بیستم خردادماه) بانک‌ها بابت مانده‌گیری از تمامی تراکنش‌های شتاب باید از مشتریان خود کارمزد دریافت کنند.

بانک مرکزی البته دلیل این دستور جدید را کاهش ترافیک غیر ضروری، ارتقاء و پایداری شبکه و نیز کاستن از هزینه‌های غیر ضروری بانک‌ها اعلام و بانک‌ها را مکلف کرده است تا کارمزد خدمت مانده‌گیری مطابق با ساختار کارمزد شتابی دستگاه‌های خودپرداز را محاسبه و در کلیه ابزارهای پذیرش از مشتری بگیرند.

این کارمزدها در تمامی ابزارهای پذیرش فیزیکی و الکترونیکی در مرکز شتاب از دارندگان کارت اخذ خواهد شد. از دارندگان کارت بابت این خدمت در خودپردازها ۱۰۰۰ ریال، کیوسک ۱۰۰۰ ریال، پایانه فروش ۱۲۰۶ ریال، پایانه شعب ۲۰۰۰ ریال، تلفن همراه و تلفن ثابت ۱۲۰۶ ریال کسر خواهد شد.

گفتنی است دستورالعمل دریافت کارمزد جدید در بانک‌ها را داوود محمدبیگی و اعظم‌السادات آقایی پور از اداره نظام‌های پرداخت به مدیران عامل بانک‌ها ابلاغ و تأکید کرده‌اند که «براساس آمار تراکنش‌های ثبت شده در مرکز شاپرک در سه ماهه پایانی سال گذشته تعداد ۱.۶۷۳.۵۷۱.۹۸۲ تراکنش در سه نوع خرید، مانده‌گیری، خرید شارژ و پرداخت قبض ثبت شده است که مانده‌گیری، بخش قابل توجهی از این تراکنش‌ها را شامل می‌شود. (تعداد ۴۵۸.۳۴۴.۵۰۴ تراکنش مانده‌گیری یعنی حدود ۲۷.۴٪)، این حجم از تراکنش‌های غیر ضروری مانند مانده‌گیری موجبات افزایش ترافیک و کندی در سامانه را مخصوصا در روزهای پر تراکم سال فراهم آورده است که علاوه بر نارضایتی مشتریان شبکه بانکی، باعث اعتراض بانک‌ها نیز بوده است».

همچنین در بند دیگری آمده است که « براساس مصوبه یکصد و هجدهمین جلسه پولی و بانکی مورخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۴ مقرر شد، از تاریخ ۱۳۹۳/۳/۲۰ به منظور کاهش ترافیک غیر ضروری، ارتقاء و پایداری شبکه و نیز کاستن از هزینه‌های غیر ضروری بانک‌ها، کارمزد خدمت مانده‌گیری مطابق با ساختار کارمزد شتابی دستگاه‌های خودپرداز محاسبه و در کلیه ابزارهای پذیرش از مشتری اخذ گردد. خواهشمند است دستور فرمایید در اسرع وقت به نحو مقتضی به کلیه واحدهای ذی‌ربط آن بانک اطلاع‌رسانی شود.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا