گوناگون

نماینده خامنه ای در مورد نوار اعتراف به کودتای جعفری به حاشا متوسل شد

سکوت نماینده ولی فقیه درباره اعترافات سردار جعفری: پرداختن به این موضوع ضرورتی ندارد!…

با گذشت یک هفته از انتشار فیلم سخنان فرمانده سپاه که حاکی از مداخله سپاه و بسیج برای تغییر نتیجه انتخابات ۸۸ بود، رهبری همچنان در این باره سکوت کرده است و نماینده ولی فقیه در سپاه هم می گوید پرداختن به این موضوع ضرورتی ندارد!

به گزارش کلمه، در ابتدای هفته گذشته فیلمی از سخنرانی سردار جعفری در رسانه های مجازی منتشر شد که نشان دهنده اقدام مداخله جویانه سپاه در انتخابات ریاست جمهوری دهم، نگرانی نیروهای نظامی و شبه نظامی از روند نظرسنجی ها در روزهای پایانی تبلیغات و عزم آنها برای تغییر نتیجه انتخابات ۸۸ بود.

اما انتشار این فیلم با سکوت کامل سرداران سپاه و مسئولان ناظر بر آنها از جمله رهبری رو به رو شد، تا امروز که نماینده ولی فقیه در پاسخ به سوال خبرنگاران به این موضوع واکنش نشان داد.

سعیدی درباره ویدئویی که از سخنان عزیز جعفری فرمانده سپاه درباره انتخابات ۸۸ منتشر شده، گفت: بالاخره هر کسی از هر صحبتی می‌تواند برداشتی کند که با ذهن گوینده متفاوت است. من فکر می‌کنم پرداختن به این موضوع ضرورتی ندارد.

نماینده ولی فقیه در سپاه که خود او نیز در فیلم منتشرشده حضور دارد، در این باره مدعی شد: من صحبت‌های ایشان را ندیدم تا منظورش را بفهمم. بریدن قبل و بعد کلام نمی‌تواند مفهوم گوینده را برساند.

سعیدی البته چند ماه قبل از انتخابات ۸۸ هم مهندسی معقول و منطقی انتخابات را وظیفه ذاتی سپاه دانسته بود و بدین ترتیب به آنچه پیش از این بارها از سوی دلسوزان نظام و انقلاب به عنوان انحرافی از خط امام مطرح شده بود، صحه گذاشته بود.

انتشار سخنان سردار جعفری در جمع فرماندهان سپاه و نمایندگان ولی فقیه در این نهاد نظامی، از سوی تحلیلگران، اعترافی دوباره به کودتای تمام عیار نظامیان در انتخابات ۸۸ تلقی شد.

سخنان فرمانده سپاه شباهت زیادی به سخنانی داشت که چهار سال پیش سردار مشفق یکی دیگر از فرماندهان سپاه به زبان آورد و جنجالی به پا کرد، و حالا تایید آن سخنان توسط فرمانده کل سپاه نشان می دهد که تمامی ادعاهای تمامیت خواهان برعلیه جنبش سبز دروغ بود.

سردار جعفری در این فیلم به صراحت می گوید سپاه در انتخابات دخالت کرد تا اصلاح طلبان به قدرت نرسند. او آشکارا از آرام بودن راهپیمایی های معترضان، و با این حال سرکوب آن توسط سپاه سخن می گوید. حال آنکه در تبلیغات رسمی تا پیش از این ادعا می شد سبزها به ضرب و شتم بسیجیان پرداخته اند و آنها را کشته اند!

اکنون نماینده آیت الله خامنه ای در حالی پرداختن به موضوع اعتراف فرمانده سپاه به دخالت در انتخابات را ضروری ندانسته است که امام با دخالت های به مراتب کوچکتر از این از سوی نهادهای نظامی در انتخابات مخالفت می کرد و حتی در وصیتنامه تاریخی خود نیز به این ضرورت تاکید کرده است

بنیانگذار جمهوری اسلامی آورده است: وصیت اکید من به قوای مسلح آن است که همان‌طور که از مقررات نظام، عدم دخول نظامی در احزاب و گروهها و جبهه‌ها است به آن عمل نمایند؛ و قوای مسلح مطلقاً، چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر اینها، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازی های سیاسی دور نگه دارند. در این صورت می‌توانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون گروهی مصون باشند.

ایشان همچنین در ادامه تاکید کرده است: و بر فرماندهان لازم است که افراد تحت فرمان خود را از ورود در احزاب منع نمایند. و چون انقلاب از همه ملت و حفظ آن بر همگان است، دولت و ملت و شورای دفاع و مجلس شورای اسلامی وظیفه شرعی و میهنی آنان است که اگر قوای مسلح، چه فرماندهان و طبقات بالا و چه طبقات بعد، برخلاف مصالح اسلام و کشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند که ـ بی‌اشکال به تباهی کشیده می‌شوند ـ و یا در بازی های سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت کنند.

امام خمینی همچنین در پایان این عبارت از وصیتنامه خود تصریح کرده است: بر رهبر و شورای رهبری است که با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا کشور از آسیب در امان باشد.

اما نه آیت الله خامنه ای به این وصیت صریح در مورد دخالت های سپاه و بسیج در انتخابات عمل کرد و نه زیردستانش به آن وقعی نهادند؛ تا وصیت تاریخی امام همچنان روی زمین بماند که گفت: نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا