گوناگون

جای ایمنی و بهداشت کار در اساسنامه‌ مناطق آزاد خالی‌است

مباحث ایمنی به‌معنای سرمایه‌گذاری و نه هزینه است/ تا به امروز تنها برای سال ۹۱ جلسه‌ای «رسمی» متشکل از سازمان‌های مردم ‌نهاد فعال در حوزه بهداشت کار با مدیران حقوقی منطقه آزاد چاه‌بهار برگزار شده است…

رئیس کانون انجمن‌های صنفی ایمنی و بهداشت کشور عنوان کرد: جای «مباحث ایمنی» در اساسنامه مناطق آزاد اقتصادی – تجاری خالی است و چنان‌چه این مباحث حیاتی گنجانده شوند می‌توان نسبت به بهبود وضعیت سلامت جسمی و روحی کارگران در این مناطق خوشحال بود

«اشرف منصوری» در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن اشاره به اهمیت سازمان‌های مردم‌نهاد در اجرائی شدن مباحث ایمنی در این اساسنامه مناطق ویژه آزاد تجاری – اقتصادی اظهار داشت: تا به امروز تنها برای سال ۹۱ جلسه‌ای «رسمی» متشکل از سازمان‌های مردم ‌نهاد فعال در حوزه بهداشت کار با مدیران حقوقی منطقه آزاد چاه‌بهار برگزار شده است و در عمل ادامه این جلسات دیگر جنبه غیررسمی و در حد جلسات ارائه مشاوره و پیشنهادات ادامه داشته است.

عضو شورای‌عالی حفاظت فنی کشور اعلام کرد: در شرایطی که سازمان تأمین اجتماعی، هزینه‌های گزافی را بابت غرامت حوادث کار به بیمه‌شدگان پرداخت می‌کند باید علاج واقعه قبل از وقوع ایمنی محیط‌های کار را ارتقا داد.

این فعال کارگری افزود: در اصل مباحث ایمنی به‌معنای سرمایه‌گذاری و نه هزینه است بطوری که هرگاه مباحث تولیدی – اقتصادی عنوان می‌شود باید بلافاصله ایمنی و بهداشت کار کارگران نیز اهمیت یابد.

منصوری گفت: چنان‌چه یک هزارم این هزینه‌ها با نظارت مقام‌های مسئول به سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه بهداشت کار در مناطق آزاد اقتصادی – تجاری تخصیص یابد، می‌توان شاهد جلوگیری از هدر رفتن نیروی انسانی در این مناطق باشیم.

این عضو شورای‌عالی حفاظت فنی کشور با بیان ضرورت تامین ابزارهای لازم برای جلوگیری از هرز رفتن نیروی انسانی ناشی از کمبود بهداشت کار در مناطق آزاد، ادامه داد: این‌ابزارها حمایت وزارت کار، تأمین اجتماعی و هیئت دولت است.

منصوری با مهم شمردن نقش اداره کل بازرسی در مباحث ایمنی گفت: بر اساس آمار وزارت کار به ازای هر ۱/۱ ریال سرمایه‌گذاری در بحث ایمنی ۲/۲ ریال سودآوری به‌دست آمده و از دست رفتن هر نیروی انسانی ۴ میلیارد تومان به دولت خسارت وارد می‌شود.

این فعال کارگری با اشاره به تجربه موفق واگذاری آئین‌نامه ایمنی امور پیمانکاری به مسئولان ایمنی انجمن‌های صنفی در خاتمه افزود: به پیرو این آئین‌نامه مسئولیت حفاظت و ایمنی بین تمام مسئولان شهرستان نفویض شد و نتایج مثبتی به‌دست آمد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا