زحمتکشان

سخنگوی اتحادیه کارگران پتروشیمی:دولت کارگران منطقه ویژه را تنها گذاشته است

وزارت‌کار اگر می‌خواهد از جامعه کارگری صیانت کند باید در بطن جامعه کارگری باشد. ایستادن از دور و نگاه کردن به این شرایط چاره‌ساز نیست…

سخنگوی اتحادیه کارگران قراردادی و پتروشیمی بندر امام معتقد است از زمان روی کار آمدن دولت روحانی فشار بر فعالان کارگری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر بیشتر شده است.

«قربان درویشی» در این باره به ایلنا گفت: کارگران منطقه ویژه امیدوار بودند با روی کار آمدن دولت یازدهم و تصدی آقای ربیعی بر وزارت کار که شعار «صیانت از تشکل‌های کارگری» را سر می‌داد، شرایط کاری‌شان بهبود پیدا کند اما شرایط کارگران این منطقه نه تنها بهتر نشده بلکه فشار کارفرمایان بر آنان افزایش یافته است.

وی با اشاره به حمایت کارگران پتروشیمی بندر امام از آقای ربیعی پیش از تصدی وی بر وزارت کار، افزود: این امیدواری در حدی بود که کارگران منطقه ویژه برای اعلام حمایت از آقای ربیعی در برهه ای که وی به دنبال اخذ رأی اعتماد مجلس بود، به مدت یک دقیقه در کارخانه‌های خود تکبیر گفتند.

درویشی تصریح کرد: وقتی دولت روحانی سر کار آمد، تصور می‌شد اوضاع و احوال از شکل قبلی‌اش خارج می‌شود و شعار «صیانت از تشکل‌های کارگری» تحقق پیدا می‌کند اما بالعکس، فشارها بیشتر شد و مقابله با کارگران شکل جدی تری به خود گرفت، اگر چه مسئولان منطقه ویژه همان‌هایی هستند که در زمان احمدی نژاد هم سر کار بودند.

این فعال کارگری با اشاره به واکنش منطقی دولت وقت به اعتراضات صنفی کارگران منطقه ویژه در سال‌های ۸۹ و ۹۰، بیان کرد: از زمانی که اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام شکل گرفت و این نهاد صنفی کارگران را به سمت اشکال دیگر پیگیری مطالبات‌شان سوق داد، برخورد دولت با کارگران تغییر کرد و از تعامل به مقابله با آنان تغییر جهت داد.

به ادعای درویشی، شاید مسئولان منطقه ویژه با این تغییر رفتار می‌خواهند بگویند فعالیت صنفی در دولت قبل آزادتر بود و با اعتراضات کارگری به این شدت برخورد نمی‌شد و به عبارتی، در مسیر تحقق وعده‌های آقای روحانی کارشکنی کنند.

وی با اشاره به تغییر نکردن رئیس سازمان منطقه ویژه در دولت روحانی، گفت: وقتی مسئولی رفتارش از این دولت به آن دولت عوض می‌شود، یعنی هدفی پشت این تغییر رفتار نهفته است. از طرفی، برخی مسئولان منطقه ویژه تغییر کرده‌اند اما رفتارشان تغییر نکرده است. برای مثال، فرماندار منطقه تغییر کرده اما رفتارش تغییر نکرده است و در حالی که گفته می‌شود اصلاح طلب است، رفتار اصلاح‌طلبانه ای از وی دیده نمی‌شود.

وی ضمن انتقاد از عملکرد رئیس اداره کار منطقه ویژه، مدعی شد: به نظر می‌رسد رئیس اداره کار مجری استراتژی سازمان منطقه ویژه به شمار می‌آید نه قانون کار، چرا که سازمان رئیس اداره کار را به وزارت کار معرفی می‌کند و این وزارتخانه برای فرد معرفی شده حکم صادر می‌کند.

سخنگوی اتحادیه کارگران قراردادی و پتروشیمی بندر امام در ادامه ادعایش افزود: ما تاکنون سه بار به وزارت کار نامه نوشته، شرایط کارگران را برای آقای ربیعی تشریح کرده و از وی وقت ملاقات خواسته‌ایم اما تاکنون موفق به دیدار با وی نشده‌ایم. حرف ما این است که اگر وزیر کار برای رئیس اداره کار منطقه ویژه حکم می‌زند، باید پاسخگوی رفتار او هم باشد.

درویشی در ادامه بیان کرد: سازمان منطقه ویژه مدعی است با سخت‌گیری به کارگران می‌خواهد سرمایه‌گذار جذب کند اما آنچه که در عمل دیده می‌شود جذب پیمانکاری‌ها و انعقاد قراردادهای ۴ یا ۵ ساله با آن‌هاست. اینان یا فرق سرمایه‌دار و پیمانکار را متوجه نیستند یا در پوشش سخت‌گیری به کارگران و تسهیل زمینه برای فعالیت پیمانکاران اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.

این فعال کارگری گفت: پرسش اینجاست که چرا برای جذب سرمایه گذار می‌خواهند فعالیت صنفی کارگران را محدود کنند؟ چرا می‌خواهند مجراهای حقوقی کارگران را ببندند تا خیال سرمایه گذار راحت شود؟ مگر کارگری که در گرمای ۵۰ و ۶۰ درجه منطقه ویژه کار می‌کند چه میزان دستمزد می‌گیرد؟ فرار از قانون راه جذب سرمایه‌گذاری نیست. اجرای قوانین در کنار جذب سرمایه‌گذاری هنر است و منجر به توسعه پایدار می‌شود ولی با پایمال کردن حقوق کارگران حتی اگر سرمایه جذب شود به ناکجا آباد می‌رسیم.

وی در عین حال با تقدیر از عملکرد نهاد قضایی منطقه ویژه در پرونده‌های شکایت کارفرمایان واحدهای پتروشیمی از فعالان کارگری منطقه، گفت: نهاد قضایی منطقه ویژه با صدور احکام عادلانه برای فعالان کارگری به کارفرمایان اجازه نداد با ایجاد جو پلیسی مسیر اعتراضات کارگری را مسدود کنند و سایر کارگران را از فعالیت صنفی به هراس بیندازند.

وی با اشاره به اخراج نایب رئیس اتحادیه که به دلیل فعالیت صنفی، پیگیری مطالبات کارگران و اطلاع رسانی مشکلات آن‌ها نزدیک به شش ماه است اخراج شده، تصریح کرد: کارگران منطقه ویژه علی رغم همه فشارها روحیه همدلی خود را حفظ کرده‌اند به گونه‌ای که برای نماینده اخراج شده خود ماهانه مبلغی را جمع می‌کنند تا از لحاظ معیشتی، مشکلی برای وی به وجود نیاید.

سخنگوی اتحادیه کارگران قراردادی و پتروشیمی بندر امام در پایان اظهار کرد: آن کسی که شعار صیانت از تشکل‌های کارگری را سر می‌داد، کناری ایستاده است و فشار روز افزون بر فعالان کارگری منطقه ویژه را نظاره می‌کند. وزارت‌کار  اگر می‌خواهد از جامعه کارگری صیانت کند باید در بطن جامعه کارگری باشد. ایستادن از دور و نگاه کردن به این شرایط چاره‌ساز نیست.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا