اخبار

گفت وگوهای هسته‌ای در پشت پرده ،و تأملی براختلاف ها

گفت‌وگوهای نمایندگان دستگاه ولایت و قدرت‌های غربی در وین ،ایران برای اولین بار متمایل به کاهش جزئی غنی‌سازی اورانیوم در توافق جامع شد. با اینکه رژیم دیکتاتور حاکم بر محور اراده ولی فقیه در برابرِ بزرگ‌ترین قدرت سرمایه‌داری جهانی برای بقای خود بی‌تردید امکان توسعه و رشدِ اقتصاد ملی ایران را در راه منافع تنگ‌نظرانه‌اش فدا خواهد کرد.هیاتهای مذاکره کننده در حال رایزنی برای تمدید مهلت مذاکرات هستند…

بحث اساسی این است که در شرایط کنونی وظیفه نیروهای مترقی و آزادی خواه در مقابل این مذاکرات و مانورها چگونه می باید باشد. تردیدی در آن نیست که ادامه مذاکرات، در جهت تخفیف تشنج و لغو تحریم های اقتصادی بر ضد ایران خواست مردم میهن ما بوده و هست. در این عرصه نکته مهمی که باید بر آن تأکید کرد تفاوت اساسی و ریشه ای بین خواست های رژیم از این مذاکرات برای تخفیف بحران و ادامه حیاتش بر اساس ادامه همان سیاست های سرکوبگرانه سال های اخیر و خواست مردم در زمینه تغییر شیوه حکومت مداری در ایران در عرصه های گوناگون، از جمله عرصه سیاست خارجی است.

وزیران خارجه کشورهای اروپایی پس از دیدار با همتای ایرانی خود٬ محمدجواد ظریف٬ بار دیگر تاکید کردند که به‌رغم مفید بودن گفت‌وگوها٬ شکاف‌ها و اختلافات اصلی همچنان به قوت خود باقی است و “این ایران است که باید انتخاب کند آیا می‌خواهد گام‌های لازم برای دست‌یابی به توافق را بردارد یا نه.”

ویلیام هیگ٬ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «تا این لحظه هیچ تغییر محسوسی در روند مذاکرات پدید نیامده است.» او افزود که “شکافی عظیم” همچنان باقی است. مساله اساسی مورد اختلاف٬ میزان تولید سوخت هسته‌ای در ایران است.
بر اساس گزارش پایگاه خبری المانیتور : «دورنمای دستیابی به یک توافق بلندمدت را که می‌تواند نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران را کاهش دهد از هر زمان دیگری محتمل‌تر است. ما از مشارکت انگلیس در مذاکرات با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش طبق چارچوب طرح برنامه اقدام مشترک استقبال می‌کنیم و اذعان داریم توافق بلندمدتی که مانع از غنی‌سازی اورانیوم در ایران شود وجود نخواهد داشت».

قدرت‌های غربی می‌خواهند ایران از ظرفیت تولید سوخت خود بکاهد تا هیچ راهی برای تولید و توسعه تسلیحات هسته‌ای نداشته باشد و در مقابل با کاهش تدریجی فشار تحریم‌ها٬ قطار اقتصاد ایران را به ریل برگردانند. به نظر می‌رسد ایران نگران آینده برنامه غنی‌سازی خود است و در برابر این درخواست مقاومت می‌کند و با تاکید بر این‌که هدف‌اش از غنی‌سازی اورانیوم تنها بهره‌گیری برای مقاصد صلح‌آمیز است٬ درخواست رفع زودهنگام تحریم‌ها را دارد.

جان کری و جواد ظریف هم در ساعات پایانی روز یک‌شنبه دیداری مستقیم و محرمانه داشتند که هنوز جزئیات آن در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است. به گزارش وال‌استریت‌ژورنال٬ ظریف پس از این دیدار گفت که در مورد برخی از موضوعات مهم پیش‌رفت‌هایی حاصل شده است. او افزود: «تلاش کرده‌ایم تا راه‌هایی برای پل زدن روی این شکاف‌ها بیابیم و از اختلافات موجود بکاهیم و راه‌های نوآورانه‌ای برای حل‌وفصل مشکلات پیدا کنیم.»

پیش‌تر در روز شنبه یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به روزنامه وال‌استریت‌ ژورنال گفته بود که هرگونه توافق نهایی باید متضمن این باشد که فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی در ایران دست‌کم تا چند سال “بسیار محدود” خواهد بود و تعداد سانتریفوژها هم به “عددی دو رقمی” محدود خواهد ماند.

در صورتی که تا پایان مهلت از پیش تعیین‌شده توافق حاصل نشود٬ طرفین می‌توانند برای تمدید زمان گفت‌وگوها برای شش ماه دیگر توافق کنند. آمریکا اعلام کرده است که تنها در صورتی با چنین تمدیدی موافقت خواهد کرد که پیش‌رفت جدی در روند مذاکرات گزارش شود.

روزنامه وال‌استریت‌ ژورنال

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا