گوناگون

سی درصد نیروهای کار در ایران دوشغله‌اند

بررسی ها نشان می دهد ۲۸ تا ۳۰ درصد نیروی کار در ایران شغل دوم و عده ای هم شغل سوم دارند. این آمار مربوط به شاغلان بخشهای دولتی و غیر دولتی است و ۲۲ درصد نیروی کار هم اعلام کرده اند تمایل دارند شغل دوم یا سوم داشته باشند اما فراهم نشده است….

بررسی های بازار کار در کشور نشان می دهد ۲۸ تا ۳۰ درصد نیروی کار در ایران شغل دوم و عده ای هم شغل سوم دارند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، مسلم خانی ، مدرس کارآفرینی در مصاحبه با رادیو اقتصاد با بیان این مطلب گفت : این آمار مربوط به شاغلان بخشهای دولتی وغیر دولتی است و ۲۲ درصد نیروی کار هم اعلام کرده اند تمایل دارند شغل دوم یا سوم داشته باشند اما فراهم نشده است.

وی با بیان اینکه افراد اگر در شغل اول از نظر روانی رضایت نداشته باشند به سمت شغل های دیگر می روند ، گفت : معمولا بهره وری افرادی که تخصص و استعداد علاقه آنها با شغلشان تناسب ندارد ، کاهش می یابد.

خانی افزود : حدود ۱۷ عامل برای روی آوردن برای شغل دوم و سوم وجود دارد که برجسته ترین آنها کافی نبودن درآمد شغل اول برای تامین هزینه های خانواده است.

وی افزود : افرادی که تحصیلات آنها با شغلشان تناسب ندارد ، معمولا تلاش می کنند شغل دوم را متناسب با توانمندی و تخصص خود به دست آورند.

خانی تصریح کرد : اگر نهادهای تصمیم گیر تلاش کنند که درآمد شغل افراد و تخصص با اشتغال تناسب داشته باشد می توان به حذف پدیده دو شغلی و یا چند شغلی کمک کرد اما نقطه اغاز این کار شایسته سالاری است و در آن صورت می توان نرخ بیکاری را هم کاهش داد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا