گوناگون

خودداری وندی شرمن از تعیین ضرب‌الاجل برای پایان مذاکرات هسته‌ای با ایران

وندی شرمن٬ مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای آمریکا سه‌شنبه (۷ مرداد٬ ۲۹ ژوئیه) در نشست کمیته روابط خارجی سنا از تعیین ضرب‌الاجل مشخص برای دست‌یابی به توافق جامع و نهایی با ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای خودداری کرد. خانم شرمن گفت طرفین مذاکرات قصد دارند تا پایان فرصت چهار ماهه‌ای که به تازگی تمدید شده٬ این گفت‌وگوها را به نتیجه برسانند…

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ وندی شرمن٬ معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور سیاسی که از طرف این کشور مسئولیت هدایت مذاکرات هسته‌ای را برعهده دارد٬ گفت: «قطعا هدف ما این است که این مذاکرات به هر نحوی شده تا ۲۴ نوامبر (۳ آذر) پایان یابد٬ اما آنچه می‌توانم به شما بگویم این است که ما تا رسیدن به آن نقطه همواره کنگره را در جریان امور قرار خواهیم داد و از مشورت با آن بهره خواهیم گرفت.»
مهلت از پیش تعیین شده ایران و ۱+۵ برای دست‌یابی به توافق جامع جهت پایان دادن به بحران ۱۰ ساله هسته‌ای ایران ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) ماه بود٬.
اما با باقی ماندن اختلافات جدی و شکاف‌های اساسی٬ پیش از رسیدن به این مهلت طرفین توافق کردند که این گفت‌وگوها برای چهار ماه دیگر هم تمدید شود تا زمان کافی برای پل زدن میان این شکاف‌ها وجود داشته باشد.بر اساس این توافق، امکان دسترسی ایران به دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی مسدود شده این کشور فراهم خواهد شد.

بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به پیش‌رفت گفت‌وگوهای شش قدرت جهانی با ایران تردیدهای جدی دارند و می‌گویند نگران آن‌اند که ایران از این مذاکرات هدفی جز فراهم کردن زمینه کاهش فشار تحریم‌ها نداشته باشد و هم‌زمان با آن برنامه تولید و توسعه تسلیحات هسته‌ای خود را به پیش ببرد.
رابرت منندز٬ سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا در این‌باره گفت: «من از روز اول نسبت به حسن‌نیت ایران در این مذاکرات تردیدهای جدی داشتم و امروز هم نمی‌توانم بگویم که نسبت به شش ماه قبل ذره‌ای از تردیدهایم کاسته شده است.»
وندی شرمن در این نشست علنی در کمیته روابط خارجی سنا٬ در واکنش به انتقادات و تردیدهای سناتورها پیرامون پیش‌برد مذاکرات هسته‌ای با ایران٬ از گفت‌وگو درباره این‌که توافق جامع با جمهوری اسلامی تا چه زمانی معتبر خواهد بود و تا چه زمانی امکان بازرسی‌های سرزده و موشکافانه از تاسیسات هسته‌ای ایران وجود خواهد داشت هم خودداری کرد.
خانم شرمن درباره این موضوع حساس و تعیین‌کننده تنها به گفتن این نکته بسنده کرد که «به اعتقاد ما مدت‌زمان اعتبار چنین توافقی دست‌کم باید دو رقمی باشد و ما باور داریم که توافق جامع با ایران باید برای زمانی طولانی معتبر بماند.»
همین مسائل حساس و سرنوشت‌ساز است که تا کنون بارها مذاکرات بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای ایران را به درازا کشانده است. برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا نسبت به محتوای بحث‌ها در نشست با وندی شرمن ابراز ناخرسندی کردند.
خانم شرمن همچنین در این نشست از مقامات ایرانی خواست که جیسون رضاییان٬ خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست و همسرش یگانه صالحی و دو آمریکایی دیگر که هفته پیش در تهران بازداشت شدند را آزاد کند.احتمالا دور جدید مذاکرات از ماه سپتامبر آغاز خواهد شد٬ اما هنوز قطعی نیست که در پایان چهار ماه توافق جامع حاصل شود٬ گرچه به نظر می‌رسد امیدهای دو طرف برای دست‌یابی به توافق٬ پررنگ‌تر و چشم‌اندازشان روشن‌تر از همیشه است.
این مذاکرات که در پی توافق ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ آغاز شد٬ قرار است تا دست‌یابی به توافقی جامع ادامه پیدا کند.
بر اساس توافق ژنو ایران با متوقف کردن بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود و شفاف‌سازی پیرامون آن٬ کاهش تدریجی تحریم‌ها را به عنوان امتیاز دریافت خواهد کرد؛ تحریم‌هایی فلج‌کننده که آسیب‌های جدی به اقتصاد وابسته به نفت ایران وارد کرده است.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا