گوناگون

اسرائیل و حماس آتش‌بس ۷۲ ساعته برقرار کردند

اسرائیل و حماس به مدت سه روز حملات علیه یکدیگر را متوقف کرده و آتش‌بس برقرار کردند. قرار است در طول این مدت نیروهای امدادی به مردم غزه کمک کنند و همزمان مذکرات صلح با حضور نمایندگان دو طرف در قاهره برگزار شود…

اسرائیل و حماس بر سر سه روز آتش‌بس انسان‌دوستانه به توافق رسیده‌اند. این آتش‌بس ۷۲ ساعته از صبح روز جمعه (ا اوت/ ۱۰ مرداد) آغاز شده است و مذاکره‌کنندگان از هر دو سو به قاهره رفته تا برای رسیدن به راه حلی دراز‌‌مدت‌ به مذاکره بپردازند.

بر اساس بیانیه‌ی مشترکی که بان کی مون٬ دبیر کل سازمان ملل متحد٬ و جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا٬ صادر کردند آتش‌بس ۷۲ ساعته پس از بیش از سه هفته درگیری خون‌بار از ساعت ۸ صبح روز جمعه به وقت محلی (هشت و نیم صبح به وقت ایران) آغاز شده است.

به گزارش رویترز٬ یکی از مقامات دفتر بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر اسرائیل٬ بیان کرد که اسرائیل پیشنهاد سازمان ملل و آمریکا را پذیرفته است. سخنگوی حماس نیز گفت شاخه‌های نظامی این گروه در فلسطین آتش‌بس را پذیرفته‌اند.

جان کری و بان کی مون در بیانیه مشترک خود آوردند که از طرفین می‌خواهند تا به صورت کامل به آتش‌بس متعهد بمانند. به گفته آن‌ها این آتش‌بس “فرصت بسیار مورد نیاز” برای دور ماندن از خشونت را در اختیار “غیرنظامیان بی‌گناه” در غزه قرار می‌دهد.

چند ساعت پیش از اعلام برقراری آتش‌بس٬ نتانیاهو در برابر هشدارهای جهانی نسبت به افزایش آمار کشته‌شدگان غیرنظامی در غزه گفته بود که هیچ آتش‌بسی را که عملیات نابود کردن شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس برای ورود به اسرائیل را متوقف کند نخواهد پذیرفت.

بر اساس بیانیه کری و بان کی مون نیروهای زمینی در طول آتش بس در محل می‌مانند.

در طول آتش‌بس نمایندگان دو طرف برای مذاکرات جداگانه در قاهره خواهند بود. هیات اعزامی فلسطینیان شامل نماینده حماس٬ فتح٬ و برخی از دیگر گروه‌ها خواهد بود.

یکی از مقامات آمریکا خبر داد که مذاکرات می‌تواند از امروز (جمعه) آغاز شود. او گفت آغاز مذاکرات تنها وابسته به این است که چه مدت زمانی طول بکشد تا گروه‌های مذاکره‌کننده به قاهره برسند. آمریکا و اسرائیل قرار نیست با حماس سر میز بنشینند. اتحادیه اروپا٬ آمریکا و اسرائیل حماس را گروهی تروریستی می‌دانند.

در طول سه هفته حملات هوایی و زمینی اسرائیل به غزه که از هشتم ژوئیه آغاز شده٬ دست کم ۱۴۲۷ فلسطینی کشته شده که بیش‌تر آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند. همچنین حدود ۷ هزار نفر زخمی شده‌اند. در طرف دیگر ۶۵ سرباز اسرائیلی در هنگام جنگ کشته شده و بیش‌از ۴۰۰ تن زخمی شده‌اند. سه غیر نظامی اسرائیلی در حملات حماس کشته ‌شده‌اند.

اهمیت احترام متقابل به تعهدات

وزیر امور خارجه مصر در رابطه با مذاکرات آتش‌‌بس میان اسرائیل و فلسطین گفت که “بر اهمیت احترام دو طرف به تعهدات خود که از قبول آتش‌بس ناشی می‌شود” تاکید دارد. وی گفت بر همین اساس مذاکرات می‌تواند در “شرایط مناسب” برگزار شود و “به نتایج دلخواه” برسد.

با این‌همه درگیری‌ها در طول شب گذشته در جریان بود. تا کنون هر گونه وساطت بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس به شکست انجامیده بود. برخی از آتش‌بس‌های اعلام شده در هفته‌های گذشته به محض اعلام نقض شدند.

جفری فلتمن٬ رئیس امور سیاسی سازمان ملل متحد٬ گفته است که از فشارهای گسترده دیپلماتیک برای دستیابی به آتش‌بس بهره می‌جوید.

جان کری در دهلی به خبرنگاران گفت که طرفین درگیر نیازمند آن‌اند راهی بیابند تا به نگرانی‌های امنیتی اسرائیل پاسخ داده شود و مردم غزه نیز بتوانند در امنیت و آرامش زندگی کنند.

صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا