گوناگون

صیادانی که با گرما و رطوبت می‌جنگند

«اکتشافات نفت و گاز، برهم خوردن اکوسیستم‌های دریائی،‌‌ رها شدن فاضلاب‌های خانگی به دریا و در ‌‌نهایت رفت و آمد کشتی‌ها از موارد افزاینده مشکلات صیادان هستند.»…

رئیس اتحادیه صیادان بوشهر در شروع فصل صید میگو خواستار توجه به مشکلات صنفی صیادان شد.

«محمد کارگر» در گفتگو با ایلنا اکتشافات نفت و گاز، برهم خوردن اکوسیستم‌های دریائی،‌‌ رها شدن فاضلاب‌های خانگی به دریا و در ‌‌نهایت رفت و آمد کشتی‌ها از موارد افزاینده مشکلات صیادان دانست و با اشاره به این نکته که یک چهارم جمعیت بوشهر به صید و صنایع تبدیلی آن اشتغال داشته و بوشهر ۹۳۶ کیلومتر مرز آبی دارد، توجه به مشکلات این دست از کارگران را بسیار حساس و مهم دانست.

رئیس اتحادیه صیادان بوشهر با بیان این موضوع که بیماری «کشند سرخ» در آب‌های خلیج‌فارس منجر به بروز اروزیون (بیماری پوستی) برای صیادان و کاهش صید در دریا شده است، ادامه داد: افزایش هزینه‌های صیادی و وام‌های با بهره بالا مشکلات صنفی صیادان را افزایش داده است.

این فعال صنفی هوای بسیار گرم، رطوبت بالا و کار مضاعف را از جمله عوامل بروز امراض روحی – روانی در میان صیادان برشمرد و خواستار قرار گرفتن شغل نیز در دسته مشاغل سخت و زیان‌آور تعریف شود.

کارگر با مقایسه امنیت آب‌های شمال و جنوب کشور افزود: در آب‌های جنوبی باید نسبت به ترمیم ذخایر دریائی اقدام شود و با صیادان متخلف نیز برخورد قاطع صورت گیرد.

وی در خاتمه از برگزاری جلسات با نمایندگان تأمین اجتماعی و وزرات کار برای حل این معضل صیادان خبر داد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا