گوناگون

کمک مالی ۲۲۵ میلیون دلاری آمریکا به “گنبد آهنین” اسرائیل

ار بر تصویب کنگره آمریکا، این کشور ۲۲۵ میلیون دلار دیگر به سامانه‌ی دفاعی موشکی “گنبد آهنین” اسرائیل کمک مالی می‌کند. اسرائیل می‌گوید این سامانه دفاعی توانسته ۹۰ درصد راکت‌های حماس را نابود کند…

کنگره‌ی آمریکا تصویب کرد تا ۲۲۵ میلیون دلار دیگر در اختیار اسرائیل قرار گیرد تا “گنبد آهنین” دفاعی خود را گسترش دهد. پارلمان آمریکا این طرح را فوری و قبل از آغاز تعطیلات پنج هفته‌ای تابستانی پارلمان تصویب کرد.

طرح تخصیص بودجه‌ی بیشتر برای “گنبد آهنین” با ۳۹۵ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف به تصویب رسید. این طرح حالا باید به امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا رسد تا اجرایی شود.

باراک اوباما روز جمعه(۱ اوت) در کنفرانس خبری در کاخ سفید بار دیگر بر حق “دفاع از خود” اسرائیل تاکید کرد و خواستار آن شد تا وضعیت سرباز اسرائیلی که روز گذشته مفقود شده به سرعت مشخص شود. اسرائیل حماس را متهم می‌کند که این سرباز را به گروگان گرفته است. حماس این ادعا را رد می‌کند.

ارتش اسرائیل می‌گوید سامانه‌ی دفاع موشکی “گنبد آهنین” بسیار موفق بوده و توانسته جلوی اصابت ۹۰ درصد از راکت‌هایی را که از سوی حماس پرتاب می‌شود بگیرد.

“گنبد آهنین” روزانه می‌تواند صدها موشک پرتاب‌شده را رهگیری و نابود کند. پیش از این خبرگزاری فرانسه گزارش داد که هزینه‌ نابودسازی هر راکت از سوی این سامانه‌ی دفاعی ۵۰ هزار دلار است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که اسرائیل نگاهی هم به تهدید احتمالی از سوی ایران دارد و قصد دارد سامانه‌ی دفاعی گنبد آهنین را برای دفع خطر موشک‌های دوربرد نیز گسترش دهد و تقویت کند.

مرگ ۱۰۰ شهروند فلسطینی دیگر

با نقض آتش‌بس ۷۲ ساعته پیشنهادی سازمان ملل متحد و آمریکا که تنها ۲ ساعت دوام داشت، حملات مرگبار در نوار غزه از سر گرفته شد.

مقامات حماس می‌گویند در درگیری‌های روز جمعه (۱ اوت) در نوار غزه دست‌کم ۱۰۰ شهروند فلسطینی دیگر در اثر حملات اسرائیل جان خود را از دست دادند.

حماس همچنین بار دیگر تاکید کرد که اطلاعی از سرنوشت هدار گولدین، سرباز ۲۳ اسرائیلی که ناپدید شده ندارد.

بیست و شش روز از آغاز جنگ جاری میان اسرائیل و فلسطین می‌گذرد. شمار کشته‌شدگان فلسطینی در این روزها به بیش از ۱۶۰۰ نفر رسیده است. هزاران فلسطینی دیگر نیز مجروح شده و خانه‌های خود را از دست دادند. شمار کشته‌شدگان اسرائیل به ۶۰ نفر رسیده است.

صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا