زنان

طرح تفکیک جنسیتی، توهین به مردان و زنان ایرانی است

دکتر قمر قلاح جامعه‌شناس شهری از نمونه منتقدانی است ارتباط دادن یک مسئله اداری و کاری با غیرت دینی را توجیهی بی‌اساس می‌داند. به گفته این جامعه‌شناس این توجیه ربطی به دین ندارد و بوی سیاسی کاری می‌دهد.دکتر قمرفلاح به «آفتاب» می‌گوید: «انجام این طرح به بازی‌های سیاسی بر می‌گردد و توجیه دینی و عقلی آن پذیرفتنی نیست. آقای شهردار یک‌شبه متوجه شدند که زن و مرد نباید کنار هم کار کنند. در ۳۵ سال پیش مسئولان فرهنگی نمی‌دانستند و ایشان به این کشف بزرگ نائل شدند؟»…

محمدباقر قالیباف شهردار تهران که نامش سال گذشته به عنوان رقیب انتخاباتی حسن روحانی بر سر زبان ها بود، حالا نامش با طرح تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. طرحی که به قدری ناگهانی بود که بسیاری به شوک فرو برده است. ابتدا وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی طی نامه‌ای به شهرداری تهران نسبت به موضوع واکنش نشان داد.
شهرداری تهران نیز در پاسخ به نامه قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پای غیرت دینی را به میان کشید و گفت تکریم مقام زن لازم نیست با کنوانسیون‌های جهانی هماهنگ باشد. شهردار تهران مدعی است قصد جلوگیری از اشتغال زنان را ندارد اما کار کردن زنان در کنار مردان جز بی‌غیرتی دینی چیزی نیست.
دکتر قمر قلاح جامعه‌شناس شهری از نمونه منتقدانی است ارتباط دادن یک مسئله اداری و کاری با غیرت دینی را توجیهی بی‌اساس می‌داند. به گفته این جامعه‌شناس این توجیه ربطی به دین ندارد و بوی سیاسی کاری می‌دهد.
دکتر قمرفلاح به «آفتاب» می‌گوید: «انجام این طرح به بازی‌های سیاسی بر می‌گردد و توجیه دینی و عقلی آن پذیرفتنی نیست. آقای شهردار یک‌شبه متوجه شدند که زن و مرد نباید کنار هم کار کنند. در ۳۵ سال پیش مسئولان فرهنگی نمی‌دانستند و ایشان به این کشف بزرگ نائل شدند؟»
قمر فلاح افزود: «دین اسلام همواره به برقرای عدالت بین انسان‌ها تاکید کرده است. طرح تفکیک جنسیتی در شهرداری مصداق بارز بی عدالتی در حق زنان است. آقای شهردار فرمودند بنا نیست زنان را از شهرداری بیرون کنیم اما اینگونه طرح‌ها عملا و به مرور راه استخدام زنان را سد کرده و آنان را از صحنه اجتماع عقب می‌راند.»
قمر فلاح انجام این تصمیم یک شبه را توهین به زنان و مردان جامعه دانست و تاکید کرد: «باید در فضای باز دلایل آقای شهردار مطرح شود تا مورد نقد قرار بگیرد. متاسفانه در کشور ما تصمیمات اهانت‌آمیز به حریم انسانی انجام می‌گیرد و کسی هم خود را موظف به پاسخگویی نمی‌داند.»
تصمیم یک شبه قالیباف قبلاْ نیز مورد انتقاد مسئولان قرار گرفته بود. کمال‌الدین پیرموذن نماینده مجلس با انتقاد به این طرح گفته بود شهرداری را نمی‌شود با رفتار سرهنگی اداره کرد. غیرت، حجب و حیای بانوان ایرانی را با عوض‌کردن اتاق‌هایشان زیر سؤال نبریم.»
محمد باقر قالیباف معتقد است که این کار را برای سلامت جامعه انجام داده است اما جامعه‌شناسان نظر دیگری دارند. دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس انجام این طرح را توهین آشکار به عفت زنان کارمند دانسته و به «آفتاب» می‌گوید: «آقای قالیباف با انجام این طرح به شخصیت و عفت زنان ایرانی توهین کرده است. برخی تصور می‌کنند زنان عامل فساد هستند و زمینه فساد اجتماعی را به وجود می‌آورند. اگر اینگونه است باید تمامی بین محیط‌های اجتماعی را دیوار بکشیم. آیا زنان و مردان ایرانی در شالیزارها و مزارع دوشادوشاش هم کار نمی‌کنند؟ من تصور می‌کنم این اقدام بیشتر از یک عمل فرهنگی، حاشیه‌سازی سیاسی ناموفقی است که البته سودی هم به وجه آقای شهردار نمی‌رساند».
قرائی‌مقدم عواقب تصمیمات اینچنینی را مخرب ارزیابی کرد و گفت: «آقای شهردار تحصیلات جامعه‌شناسی و یا روان‌شناسی ندارد و صرفاْ یک مدیر اجرایی است که بنا به دلایل سیاسی این کار را انجام داده است. تصمیمات یک شبه اینچنینی نه تنها اهانت به زنان است و به مرور زمان نارضایتی‌های اجتماعی و سیاسی را به وجود می‌آورد.»

بسیاری از منتقدان این طرح را نوعی تصفیه‌حساب سیاسی دانسته‌اند. صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران که در این طیف می‌گنجد در نامه‌ای خطاب به محمد باقر قالیباف نوشت حتی اقشار و لایه‌های سنتی و مذهبی جامعه هم اعتقادی به صداقت و سلامت انگیزه‌های شما ندارند. برخلاف تصور و انتظارتان، این دست اقدامات و خوش‌خدمتی‌هایتان سرسوزنی تغییر در جایگاهتان در نزد اصولگرایان برایتان به دنبال نخواهد آورد.

آفتاب

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا