گوناگون

اژه‌ای همچنان از افزایش تعداد متهمان اعتراضات سال ۸۸ خبر می‌دهد

پنج سال بعد از انتخابات جنجالی سال ۸۸ که با اعتراضات گسترده مردمی به تقلب و کودتای نظامیان همراه بود، سخنگوی قوه قضاییه همچنان از افزایش تعداد متهمان اعتراض ها خبر می دهد. اژه ای امروز اعلام کرده که تعداد متهمان اخیر که قبلا ۲۸ نفر بودند، به ۳۸ نفر رسیده و برای ۱۴ نفر از آنها نیز حکم حبس تا ۱۳ سال صادر شده است!…

پنج سال بعد از انتخابات جنجالی سال ۸۸ که با اعتراضات گسترده مردمی به تقلب و کودتای نظامیان همراه بود و به سرکوب معترضان در ماههای بعد انجامید، سخنگوی قوه قضاییه باز هم از افزایش تعداد متهمان اعتراضات سال ۸۸ خبر می دهد.

به گزارش کلمه، محسنی اژه ای که پیش از این دور جدید پرونده سازی ها و محاکمه های مربوط به حوادث سال ۸۸ را خبری کرده بود، در نشست خبری امروز خود اعلام کرد که عدد متهمان اخیر از ۲۸ نفر به ۳۸ نفر رسیده که برای آنها کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است!

به نظر می رسد اشاره سخنگوی قوه قضاییه به افرادی است که در خارج از کشور به سر می برند یا به تازگی به کشور بازگشته اند. چرا که پرونده سازی های قبلی برای معترضان سال ۸۸ اکثرا در سالهای گذشته از مرحله صدور حکم و حتی اجرا نیز گذشته و بسیاری از محکومان سیاسی، حبس خود را نیز کشیده و آزاد شده اند.

اژه ای هیچ توضیحی در این باره نداده که چرا دستگاه قضایی پس از ۵ سال به فکر پرونده سازی و محاکمه این افراد افتاده است.

وی همچنین نگفته که چرا تعداد این افراد در چند ماه اخیر همچنان رو به افزایش بوده؛ به طوری که تنها در عرض یک ماه، ۱۰ نفر دیگر به فهرست متهمان اضافه شده اند؛ متهمانی که طبق گفته های قبلی سخنگوی دستگاه قضا، اکثر آنها به صورت غیابی محاکمه می شوند، یعنی نه خبری از اتهامات مندرج در پرونده خود دارند و نه امکان دفاع قانونی می یابند.

غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری امروز همچنین اعلام کرده که «از این ۳۸ نفر ۱۴ نفر حکمشان قطعی شده و برای اجرا به اجرای احکام رفته است.»

وی حبس این محکومان را که وضعیت قانونی محاکمه آنها به شدت زیر سوال است، «تا ۱۳ سال» اعلام کرده است!

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرونده احمدی‌نژاد نیز گفته: پرونده آقای احمدنژاد هنوز به مراحل نهایی نرسیده.

اژه ای درباره پرونده رحیمی معاون اول وی نیز گفته است: حکمش صادر نشده است، ولی جلسات دادگاه برگزار شد و به اتمام رسید.

صبا آذرپیک در زندان اوین است

به گزارش ایسنا، وی درباره آخرین وضعیت پرونده صبا آذرپیک و اینکه تاکنون دو بار حضوری و یک بار غیابی محاکمه شده و ۷۰ روز است که در بازداشت موقت به‌سر می‌برد، نیز اظهار داشته:‌ امکان دارد کسی دو الی سه پرونده داشته باشد که در این صورت می‌توان پرونده‌ها را یک جا جمع کرد. این‌که گفته می‌شود خانواده آذرپیک از وی خبر ندارند خلاف واقع است. لازم نیست که بنده و دیگران اتهامات شخص مذکور را بدانیم و در بسیاری از موارد نیاز نیست که خانواده متهم از جزئیات خبر داشته باشند و ما اتهامات را به خود متهم تفهیم می‌کنیم. اکنون پرونده صبا آذرپیک در دادسرای تهران بوده و وی در زندان اوین است و بنده از این‌که می‌توان بازداشت موقت وی را تبدیل کرد اطلاعی ندارم و این موضوع بستگی به نظر قاضی پرونده دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا