زحمتکشان

قریب به ۲ هزار کارگر آبفای خوزستان دو ماه حقوق نگرفته‌اند

«پرداخت نشدن حقوق و مطالبات کارگران آبفای روستایی روند خدمات رسانی به روستاهای محروم خوزستان را کند کرده است/ حل نشدن مشکلات کارگران باعث شده تجمعات اعتراضی در برخی شهرستان‌ها همانند ایذه و مسجد سلیمان صورت بگیرد.» …

یکی از کارگران شاغل در شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان از تعویق بیش از دو ماه حقوق هزار و ۸۵۰ نفر از کارگران رسمی و قرار دادی این شرکت خبر داد.

این کارگر به ایلنا گفت: کارگران شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان که تامین کننده آب آشامیدنی ساکنین ۴ هزار و ۱۵ روستای محروم با ۱۴۰ تاسیسات کوچک و بزرگ در سطح استان خوزستان هستند هر ماهه حقوق خود را با تاخیر دریافت می‌کنند اما در دو ماه اخیر (خرداد و تیر) حقوقی دریافت نکرده اند.

او در ادامه مدعی شد: این کارگران که دارای سوابق کاری ۴ تا ۱۵ساله هستند در اردیبهشت ماه نیز تنها «پایه حقوق» به آنها پرداخت شده است.

این کارگر شاغل در اداره آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان دلیل افزایش مشکلات پرداخت حقوق کارگران را کاهش  بودجه سالانه این شرکت دانست و در ادامه گفت: با توجه به اینکه بودجه شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان از آغاز سال جاری از حالت «کشوری» به «استانی» تغییر کرده، این شرکت در تامین هزینه‌های جاری و عمرانی خود دچار مشکل شده است.

وی همچنین به مشکل صنفی دیگری اشاره کرد و گفت: کارگران شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان طبق عرف کاری باید سالانه مبلغی معادل ۱۵۰ هزار تومان بابت «حق لباس کار» از کارفرما دریافت کنند که چند سالی است به کارگران پرداخت نمی‌شود.

او با بیان اینکه کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان پاداش ارزیابی خود را در سال گذشته دریافت نکرده‌اند افزود: این شرکت با همکاری کارگران در سال گذشته در رتبه چهارم خدمت رسانی کشوری قرار گرفت که قرار شد بابت این موفقیت به هر کارگر ۱۰ روز پاداش تعلق بگیرد که این مبلغ نیز تا به امروز پرداخت نشده است.

به گفته این کارگر، عدم پرداخت حقوق و مطالبات کارگران شرکت آب و فاضلاب روستایی، روند خدمات رسانی به روستاهای محروم خوزستان را کند کرده است.

این کارگر با اشاره به اینکه شرکت آبفای روستایی استان خوزستان در زمره شرکت‌های کاملا دولتی محسوب می شود، گفت: با این وجود از ابتدای سال جاری تا کنون عملا هیچ گونه حمایت مالی از سوی دولت به آبفای روستایی خوزستان نشده است و این در حالی است که پرداخت نشدن حقوق کارگران خدماتی به یک معضل جدی در استان مبدل شده است.

او گفت: بی‌توجه‌ای مسئولان استانی و کشوری در خصوص رفع مشکلات کارگران آبفای روستایی باعث شده تجمعات اعتراضی در برخی شهرستان‌ها همانند ایذه و مسجد سلیمان صورت بگیرد.

او اضافه کرد: منابع مالی در آبفای روستایی استان خوزستان به حدی کاهش یافته است که در تامین سوخت و تجهیز خودروهای آب رسانی روستاهای کم خانوار که فاقد لوله کشی آب هستند و یا روستاهایی که به دلیل خشکسالی‌های چند سال اخیر آب آشامیدنی ندارند دچار مشکل شده‌ایم.

این کارگر همچپنین درباره خطراتی که نبود تجهیزات برای کارگران می آفریند توضیح داد: خودرو‌ها به دلیل نداشتن تجهیزات همانند لاستیک مناسب امنیت جانی کارگران را به خطر انداخته‌اند و این خطر به ویژه در مورد کارگرانی که با خودروهای آب سیار به روستا‌ها سفر می‌کنند بیشتر به چشم می خورد.

یک ماه از حقوق  معوقه کارگران به زودی پرداخت می شود
در این رابطه «غلام علی خلیف‌پور» مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان ضمن تایید تعویق حقوق کارگران این واحد گفت: کمبود اعتبارات جاری و عمرانی باعث تاخیر در خدمات و تعویق حقوق کارگران شده است.

او با بیان اینکه مکاتبات و مذاکرات شفاهی با مسئولان استانی و کشوری برای افزایش بودجه آب و فاضلاب روستایی خوزستان صورت گرفته است افزود: این مکاتبات با شرکت آب و فاضلاب کشور، معاونت بازرسی استان، معاونت سیاسی و… بود که در ‌‌نهایت صبح دوشنبه ۲۰ مرداد معاونت برنامه ریزی استانداری خوزستان وعده پرداخت اعتبارات جدیدی را حداکثر تا ۱۵ روز آینده به ما داده است.
این مقام مسئول وعده داد که با دریافت این اعتبار مالی  جدید حداقل یک ماه از حقوق به تعویق افتاده کارگران پرداخت خواهد شد.

خلیف‌پور با اشاره به اینکه کمبود منابع مالی علاوه بر تهدید معاش کارگران، ایمنی آنان را نیز به خطر انداخته است تصریح کرد: به هر حال کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان با تحمل همه سختی‌ها به کار مشغولند و منتظر دریافت مطالبات خود هستند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان در خاتمه با بیان اینکه دولت باید اعتبارات بودجه‌ای این شرکت را افزایش دهد در خاتمه اظهار داشت: تامین نشدن منابع مالی این واحد باعث کند شدن خدمات آب رسانی به مناطق روستایی خواهد شد.

***

کارگران دائمی «فرش پارس» چهار ماه حقوق نگرفته‌اند

یک کارگر کارخانه «فرش پارس» از تعویق ۴ ماهه در پرداخت مزد و بیمه کارگران این کارخانه خبر داد.

این کارگر به خبرنگار ایلنا گفت: «فرش پارس» حدود ۴۰۰ کارگر دارد که ۸۲ کارگر رسمی (دائمی) این کارخانه پنج ماه است مزد نگرفته‌اند. همچنین مزد هیچ یک از کارگران رسمی و موقت در ماه اخیر پرداخت نشده است. علاوه بر این بیمه کلیه کارگران نیز از اردیبهشت تاکنون به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

این کارگر با اشاره به عدم توقف تولید در کارخانه فرش پارس ادامه داد: هیچ یک از خطوط تولید کارخانه متوقف نشده و فروش محصولات هم افت نداشته است. خوشبختانه هیچ یک از کارگران در ماههای اخیر اخراج نشده‌اند.

در این رابطه مدیر عامل کارخانه فرش پارس ضمن تائید تعویق پرداخت مزد کارگران گفت: کلیه کارگران این کارخانه مزد ماه اخیر را دریافت نکرده‌اند. همچنین ۴ماه مزد کارگران دائمی نیز پرداخت نشده است. حق بیمه کارگران نیز تنها تا پایان فروردین سال جاری پرداخت شده است.

مدیریت کارخانه فرش پارس درخصوص علت تعویق پرداخت مزد کارگران گفت: سرمایه گذار فعلی، کارخانه را در شرایط بحرانی تحویل گرفته و درحال تلاش برای خارج کردن این واحد از بحران مالی است.
***
خون کارگران عسلویه بدلیل آلودگی قابل اهدا نیست

یک روان‌شناس صنعتی و کارشناس‌ارشد ایمنی نسبت به خطر استنشاق آلاینده‌های معلق در هوای منطقه پارس‌جنوبی برای سلامت روانی و جسمی کارگران شاغل در این منطقه هشدار داد.

«غلام‌حسین عشقی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا ظهور بیماری‌های خطرناکی چون اوتیسم (درخودماندگی) را از عوارض بزرگ آلودگی در این منطقه برشمرد و اظهار داشت: سازمان انتقال خون از اهدای خون کارگران منطقه ویژه پارس جنوبی امتناع می‌کند.

وی در تشریح دلیل آلوده بوده خون کارگران عسلویه گفت: دی‌اکسیدگوگرد موجود در هوا که از دودکش‌ها و مشعل‌های پالایشگاه‌ خارج می‌شوند با غبارهای صنعتی معلق در فضا که حاوی ذرات آب است، ترکیب شده و اسید سولفوریک را تشکیل می‌‌دهد. این ترکیب با هر دم استنشاق از فیلترهای بینی عبور کرده و وارد ریه و سپس جذب خون می‌شود که خطراتی زیادی را به‌همراه خواهد داشت.

این کار‌شناس ایمنی و بهداشت محیط کار ادامه داد: چنان‌چه زمانی پروژه عسلویه به اتمام برسد یا حجم کار بسیار کم شود، کارگران باید کل درآمد عایدی از کار در منطقه را صرف هزینه درمانی ناشی از کار در پارس جنوبی کنند.

لازم به یادآوری است، رییس سازمان محیط‌زیست در سفر دوماه گذشته به بوشهر از «مناسب نبودن زمان کنونی برای طرح دعوی مدیران پارس‌جنوبی به جرم بی‌توجهی به هشدارهای محیط زیست» و «متوقف ماندن بسیاری از طرح و برنامه‌های محیط‌زیستی با حمایت مجموعه‌های مرتبط نظیر وزارت نفت در عسلویه در دولت قبلی» خبر داده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا