گوناگون

خام فروشی محصولات بزرگترین تهدید برای اقتصاد ملی است

در دنیای امروز که آهن درسطح جهانی قیمت مناسبی دارد، این ماده معدنی فقط بصورت خام صادر و با این کار به اقتصاد ملی صدمه وارد می‌شود…

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه خام فروشی محصولات بزرگ‌ترین تهدید برای اقتصاد ملی است، گفت: متاسفانه مواد معدنی و محصولات کشاورزی کردستان به دلیل نبود صنایع تبدیلی به صورت خام به فروش می‌رسند.

محمد دره وزمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در سنندج اظهار داشت: استان کردستان با یک و نیم میلیون نفر جمعیت، حدود ۶ و نیم درصد از روان آب‌ها و ۷ درصد از خاک کشور را دارا است ولی متاسفانه با این میزان برخورداری از مواهب طبیعی کمتر از ۲درصد از تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود دیگر استان به قابلیت‌ها و پتانسیل‌ها، از جمله این که اولین تولید کننده توت فرنگی کشور است، چهارمین تولید کننده سیب زمینی کشور و تولید بیش از ۵۰۰ هزار تن گندم در سال اشاره کرد و افزود: متاسفانه تمامی این تولیدات به صورت خام به شهرهای دیگر صادر می‌شود و هیچ سودی از ارزش افزوده صنایع تبدیلی نصیب استان نمی‌شود.

دره وزمی ادامه داد: استان در بخش معدن وضع بسیار حاد تری نسبت به بخش کشاورزی دارد، زیرا در این عرصه هم از صنایع تبدیلی بی‌بهره هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان داشت: در کردستان ۱۴ نوع ماده معدنی از جمله سنگ لاشه، پوکه، سیلیس، فلدسپات، شیل، سنگ آهن، طلا و….. وجو دارد که خوشبختانه بصورت وافر یافت می‌شود که از آن جمله می‌توان به وجود ۶۲ میلیون تن ذخیره قطعی سنگ آهن، ۷۰ میلیون تن سنگهای تزئینی اشاره کرد.

وی با اشاره به عدم وجود صنایع معدنی در استان یادآور شد: متاسفانه کردستان از ارزش افزوده این منابع خدادادی بهره‌مند نیست و تن‌ها به صورت خام فروشی عمل کرده است.

دره وزمی گفت: در دنیای امروز که آهن درسطح جهانی قیمت مناسبی دارد، در استان این ماده معدنی، فقط بصورت خام صادر و با این کار به اقتصاد ملی صدمه وارد می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: این مسئلـــه نشان دهندهٔ ظرفیت بالقوه کردستان است که متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم آنطور که باید از این ظرفیت‌ها درتمامی عرصه‌ها استفاده کنیم.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: معتقدیم با این ظرفیت، پتانسیل، نیروی انسانی با نشاط و همدلی وهمنوایی که در مدیریت استان برای توسعه وجود دارد از طرف مسئولین از هیچ کوششی برای پیشرفت کردستان دریغ نخواهد شد که این مسئله خود نیازمند کمک و مساعدت دولت تدبیر و امید است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا