گوناگون

خبرنگاران غربی چشمانشان را به روی حوادث اوکراین می بندند

رسانه های غربی اطلاعات مربوط به اکراین را به روش انتخابی منتشر می کنند. در خبرها و صفحات روزنامه ها بیانات مقامات کیفی چاپ می شود اما از شبه نظامیان چیزی نمی نویسند. فاجعه ی بشری در جنوب شرقی این کشور را رد می کنند. این از اصول استانداردهای دوگانه در عمل است…

خبرنگاران غربی چشمانشان را به روی حوادث اوکراین می بندند

اوضاع اکراین در حال حاضر برای خبرنگاران غربی جالب توجه نیست. گاهی اتفاق می افتد که کل روز شبکه های تلویزیونی مرکزی اروپایی و آمریکایی خبری در خصوص حوادث دانباس نمی دهند. سرنوشت مهاجرین نیز برایشان ناراحت کننده نیست. در مرز اکراین – روسیه ، برای آندسته از مهاجرینی که از بمباران ها به کشور همسایه پناه آورده اند اردوگاه های چادری برپا شده است. اما خبرنگاران خارجی برای بازدید از آنها عجله ای ندارند و نمی خواهند با کسانی که از عملیات های نظامی مقامات کیف آسیب دیده اند گفتگو کنند. روزنامه نگار هدفمند ستایش گر غربی نمی خواهد حوادث اکراین را از نقطه نظر مخالف با مواضع رسمی سیاست مداران غربی بررسی کند. ویاچسلاو نیکونوف ،رئیس مرکز ” سیاست” خاطر نشان می کند :

وقتی عملیات های نظامی آغاز می شوند ، حقیقت، اول از همه می میرد. بدیهی است که آمریکا و متحدانش در ناتو یک موضع دارند : برای آنها جهان یعنی غرب ، اکراین برای پیوستن به این جهان غربی مبارزه می کند و روسیه ظالم و شوم هم هست که مانع این پیوستگی است. همه ی چیزهایی که در این نقشه جای ندارند، یا کلا در میدان اطلاعاتی جایشان خالیست و یا کذب و دروغند. این روش معمولی جنگ اطلاعاتی است.

جنگ نه تنها اطلاعاتی بلکه خونین و واقعی است با قربانیان و خرابی های بی شمار و ماه چهارم است که در مرزهای اتحادیه اروپا جریان دارد. اما در خبرهای تلویزیون های اروپایی با تفصیل بسیار شرح می دهند که هزاران کیلومتر دورتر اتفاق می افتد یعنی در سوریه ، افغانستان و عراق. برای این موضوع ” میز گردهایی” تشکیل می شود. برای آن خبر تهیه می کنند. برای آنکه این حوادث در جاهای دور اتفاق می افتد کشورهایی که شبیه به غرب نیستند. اما اکراینی ها عملا اروپایی محسوب می شوند. و صحبت کردن درباره ی آنها به معنای آن است که حوادث اکراین را به خود مربوط می دانند. وقتی اوضاع وحشت انگیز می شود سوالاتی زیادی بروز می کنند ، تحلیل گر سیاسی ویاچسلاو نیکونوف می گوید :

حوادث در اقصاء نقاط کره ی زمین که از اروپا دوراست ، طبیعتا توجه ویژه ی روزنامه های غربی را به خود معطوف می دارد. برای آنکه معلوم است چه باید گفته شود. اوضاع اوکراین آشکار و فاحش است و دروغ گفتن از صبح تا شب هم موضع خوبی نیست. بنابراین در ارتباط با اوکراین به طرح دوم رجوع کرده و سکوت می کنند. در حال حاضر نیروها برای درگیری در دانتسک و لوگانسک جمع می شوند. تسلیحات اضافی از کشورهای عضو ناتو به اکراین فرستاده می شود : تانک ها از مجارستان ، هواپیماها از رومانی و غیره. طبیعتا رسانه های غربی در خصوص آن اطلاعاتی نمی دهند. آنها در این شرایط ترجیح می دهند که شرح دهند چطور آمریکا عراق را بمباران می کند و یا کمک های بشر دوستانه به کردها ارائه می دهد.

در عین حال بارهای بشر دوستانه که از روسیه به اوکراین فرستاده می شود تهدیداتی احتمالی خوانده می شوند. با جدیت بحث می شود که در بطری های آب آشامیدنی نیروهای ویژه مخفی شده و در بسته های غذای کودک توپ جنگی گذاشته اند. خبرنگاران آمریکایی و اروپایی حتی به ذهنشان هم خطور نمی کند که این ها دستهای یاری است وسایل گرم کننده ، داروها و موادغذایی برای ساکنین دانباس جمع آوری شده است، کسانی که به خاطر اعمال کیف و حامیان غربی ، بی خانمان شده اند. در این صورت باید دانست که چه اندازه اوضاع در جنوب شرقی اوکراین فاجعه آمیز است. اما برنامه ی آنها ، آرام کردن جامعه ی غرب است و تایید اینکه در آنجا هیچ چیز خاصی اتفاق نمی افتد. این رفتار ترسوهاست.

صدای روسیه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا