گوناگون

تفکیک جنسیتی به قیمت ۲۰ هزار میلیارد تومان/ دست سپاه، این بار در جیب مردم تهران

سرهنگ قالیباف که این روزها از سوی اعضای شورای شهر درباره قرارداد ۲۰ هزار میلیارد تومانی اش با سپاه مورد سوال قرار گرفته، سر و صدای تفکیک جنسیتی را برپا کرده تا اذهان را منحرف کند. اما شورا اصل ماجرا را فراموش نکرده است….

قالیباف زمین بازی‌اش را تغییر می‌دهد. او این روزها ترجیح می دهد سردار قالیباف باشد تا دکتر و خلبان. او که این روزها از سوی اعضای شورای شهر درباره قرارداد ۲۰ هزار میلیارد تومانی اش با سپاه مورد سوال قرار گرفته، سر و صدای تفکیک جنسیتی را برپا کرده تا اذهان را منحرف کند. اما شورا اصل ماجرا را فراموش نکرده است.

به گزارش کلمه، شهردار تهران که تا کنون شکست در دو انتخابات ریاست جمهوری را در کارنامه خود دارد، این بار می‌خواهد بخت خود را در زمین بازی دیگری امتحان کند. او که این روزها سردمدار تفکیک جنسیتی در ادارات و سازمان‌های شهرداری شده است، می‌خواهد با عملکردی که خوشایند طیف رادیکال جناح اصولگرا است، خود را بار دیگر به عنوان یکی از بازیگران کلیدی و مهم این طیف جا کند و به عبارتی دیگر می‌خواهد خود را به عنوان کاندیدای بالقوه برای آنان به نمایش بگذارد.

به نظر می‌رسد سردار قالیباف که در انتخابات گذشته نتوانست موفقیتی در جلب آرای طبقه متوسط شهری کسب کند، می‌خواهد نه تنها طیف اصولگرا را با خود همراه کند که با پا گذاشتن در زمین سپاه، بازی جدیدی را برای تعامل هرچه بیشتر با همکاران قدیم خود و این نهاد نظامی،امنیتی و اقتصادی آغاز کرده است. قالیباف در حرکتی خزنده و به دور از چشم رسانه‌ها، پروژه‌های عمرانی پایتخت را یکجا به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار کرده است. قراردادی که برای شهرداری ۲۰۰ هزار میلیارد ریال هزینه خواهد داشت و یکی از پرهزینه‌ترین و درعین حال پرسودترین پروژه‌های شهرداری تهران محسوب می‌شود. شاید قالیباف می‌خواست این بده‌بستان با نهادی که سالها با آن همکاری می‌کرد در جنجال خبری «تفکیک جنسیتی» گم شود اما با انتشار این خبر، روی دیگر بازی او نیز نمایان شد.

دوم خرداد ماه سال جاری شهرداری تهران تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان با قرارگاه خاتم‌الانبیاء منعقد کرد تا بخش اعظمی از پروژه‌های عمرانی شهر توسط سپاه انجام شود. مدت این قرارداد ۴ سال عنوان شده است و به طور متوسط سالانه ۵ هزار میلیارد تومان از پروژ‌ه‌های شهرداری به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار خواهد شد که نزدیک به تمامی بودجه عمرانی شهرداری است. برابرِ مفاد این توافق‌نامه، قرار است از سوی شهرداری تهران ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت غیرنقدی بابت اجرای پروژه‌های عمرانی به طرف دوم در چهار سال آینده واگذار شود.

بودجه‌ سالانه شهرداری تهران در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است که نیمی از آن صرف ساخت پروژه‌های عمرانی می‌شود. با احتساب قرارداد ۲۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری برای مدت چهار سال گفته می‌شود سهم سایر پیمانکاران شهری از بازار کار شهرداری به حداقل می‌رسد. واگذاری پروژه‌های عمرانی شهری بدون رعایت شرایط رقابتی، و امکان بروز مشکلات مالی به دلیل غیرنقدی بودن نیمی از ارزش این قرارداد، نکاتی است که به درستی مورد اعتراض اعضای شورای شهر قرار گرفته است.

شهرداری تهران نه تنها برای واگذاری پروژه‌های عمرانی تهران به سپاه، از شورای شهر اجازه نگرفت که حتی اعضای شورای شهر تهران از این موضوع بی خبر بوده‌اند و همین باعث تذکر کتبی این شورا به شهرداری شد. به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی غلامرضا انصاری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفته است: چرا نباید پروژه‌ها را به‌طور مستقیم به بخش‌ خصوصی واگذار کرد و اجازه داد شرکت‌های خصوصی امکان رشد داشته باشند؟

او می‌گوید: در تفاهم‌نامه ۲۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری و سپاه از نگاه شورای شهر تهران همچنان ابهام وجود دارد و تذکری که به صورت شفاهی در این‌باره مطرح شد به صورت کتبی به شهردار تهران ابلاغ خواهد شد. این عضو شورای شهر تهران می‌گوید که بعد از ابلاغ این تذکر به صورت کتبی شورا در انتظار پاسخ شهرداری خواهد نشست. به گفته انصاری تلاش شورای شهر بر این است که مشکلات با تعامل حل شوند بنابراین شورا امیدوار است که شهرداری پاسخ قانع‌کننده‌ای داشته باشد، چرا که اگر پاسخ قانع‌کننده نباشد، به صورت جدی جلوی این کار گرفته می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران می‌گوید شورای شهر تلاش دارد مدیریت شهری در چارچوب ضوابط و مقررات و مصوبه‌های شورا عمل کند و ابراز امیدواری می‌کند مشکلات با تعامل حل شود اما هشدار می‌دهد، اگر اینطور نشود شورا از ابزارهای قانونی‌اش استفاده خواهد کرد.

البته توجه شهرداری تهران به تذکرهای کتبی شورای شهر نشان می‌دهد که نباید انتظار توجه چندانی از قالیباف به این تذکرها را داشت. تا امروز بیش از ۱۰۰ مورد تذکر از طرف شورای چهارم به شهرداری تهران داده شده است. انصاری هم با اشاره به این سابقه شهرداری ابراز امیدواری می‌کند که شهرداری به تذکرها بیشتر توجه کند. به گفته این عضو شورای شهر تهران در حال حاضر علاوه بر قرارداد با سپاه، موضوع ساخت و ساز در بوستان مادر و میدان میوه و تره‌بار فرمانیه هم از نگرانی‌های جدی شورای شهر است که تا امروز شهرداری به آنها توجهی نکرده است. انصاری معتقد است در برخی موارد شهرداری خلاف می‌کند که قطعا باید جلوی آن گرفته شود و شورا از همه ابزارهای قانونی‌اش برای این کار استفاده خواهد کرد.

به نظر می‌رسد سردار خلبان قالیباف بازی‌ خود را از چند جهت پیش می‌برد. او که در گذشته به دنبال جلب حمایت اصولگرایان سنتی بود اکنون از یک طرف به دنبال جلب توجه و نگاه طیف رادیکال و جوان اصولگرا است و از سوی دیگر می‌خواهد، لابی‌ها و ارتباطات خود را با نهاد تاثیرگذاری مانند سپاه افزایش دهد. او طرحی جنجالی به نام تفکیک جنسیتی را به معرض نمایش گذاشت و در پشت پرده مرحله دیگری از بازی خویش را پیش برد. اکنون شاید او را بتوان یکی از بازیگرانی دانست که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند بر بده‌بستان‌های مالی‌اش با بزرگترین بنگاه اقتصادی شهر تهران، حساب کند و البته قالیباف هم می‌تواند کم کم خود را برای این نهاد نظامی-امنیتی- اقتصادی برای همکاری‌های بیشتر در آینده به اثبات برساند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا