گوناگون

نشست اضطراری برلین پیرامون بحران اوکراین بی‌نتیجه ماند

نشست چهارجانبه وزرای خارجه کشورهای اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان برای آتش‌بس در شرق اوکراین پس از ۵ ساعت در برلین بدون نتیجه پایان یافت. آیا راهی برای برونرفت از بحران شرق اوکراین باقی است؟ …

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه کنفرانس برلین را بلافاصله و بدون اظهارنظری ترک کرد. پاول کلیمکین وزیر امورخارجه اوکراین درباره نشست برلین در شبکه توییتر نوشت: “پنج ساعت مذاکره بس دشوار” بود. وی تاکید کرد که برای رسیدن به راه حل مطلوب بایستی چندین بار چنین نشستی را برگزار کرد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان هم مذاکره چهارجانبه‌ی برلین را “دشوار” توصیف کرد، اما افزود که در برخی نکات پیشرفت‌هایی هم در این مذاکرات حاصل شده است.

وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه (۱۷ اوت / ۲۶ مرداد) پیش از شرکت در نشست با همتایان خود از اوکراین، روسیه و فرانسه در برلین اعلام کرد، دستیابی به یک راه حل سیاسی برای بن بست شرق اوکراین دور از دسترس است.

وی در این باره صریحا گفت:‌ «اوضاع در اوکراین همچنان دشوار و پیچیده است. اخباری که امروز به دست رسید، نشان می‌دهد که پایان درگیری‌ها بسیار دور از دسترس است. مردم همچنان در شرق اوکراین جان خود را از دست می‌دهند و خبری از آتش‌بس نیست. دستیابی به یک راه حل سیاسی نیز بسیار دور از دسترس است.»

اشتاین‌مایر پس از نشست ۵ ساعته در برلین هم گفت: «درباره آتش‌بس، کنترل بهتر مرز بین روسیه و اوکراین و همچنین ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق جنگ‌زده در نشست چهارجانبه صحبت شده است. حاصل و نتایج این نشست نیز قرار است با سران کشورهای مذاکره‌کننده مطرح شود. مذاکرات احتمالا دوشنبه یا سه‌شنبه ادامه خواهد یافت.»

در ظرف ۴ ماه گذشته در شرق اوکراین بیش از ۲۱۰۰ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ هزار نیز آواره شدند.

سایه نبردهای شرق اوکراین بر مذاکرات برلین

در آستانه دیدار اضطراری وزیران خارجه روسیه و اوکراین در برلین، نبردهای شرق اوکراین به‌ویژه در دونتسک و لوهانسک شدت گرفت.

اشتاین‌مایر نسبت به خطر بروز جنگ میان روسیه و اوکراین هم هشدار داد و گفت: «اگر مراقب نباشیم احتمال دارد درگیری میان نیروهای نظامی روسیه و اوکراین بروز کند و باید هر طور شده از چنین رویدادی جلوگیری کرد.»

اشتاین‌مایر افزود، خبرهای تازه‌ای که از شرق اوکراین می‌رسد، نشان می‌دهد که اوضاع می‌تواند وخیم‌تر شود و باید هر چه زودتر راهی برای برون‌رفت از بحران اوکراین پیدا شود.

ارتش اوکراین روز یکشنبه (۱۷ اوت/۲۶ مرداد) اعلام کرد که موفق شده یک قرارگاه پلیس را در لوهانسک از شورشیان بازپس بگیرد. این قرارگاه در ماه آوریل به تسخیر شورشیان درآمده بود.

از سوی دیگر شورشیان در شرق اوکراین هم اعلام کردند که تهاجم گسترده‌ای را علیه نیروهای دولتی آغاز کرده‌اند. آلکساندر ساخارتشنکو، رهبر شورشیان در دونتسک روز شنبه در پیامی ویدیویی گفته بود که از روسیه تجهیزات و نفرات نظامی در راه هستند.

به گفته او این تجهیزات شامل ۱۵۰ خودروی زرهی و از جمله ۳۰ تانک و نیز ۱۲۰۰ جنگجوست که چهار ماه در روسیه آموزش نظامی دیده‌اند.

این موضوع سبب نگرانی سران کشورهای اروپا و آمریکا شد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از روسیه خواسته که در این باره موضع‌گیری کند. به گفته سخنگوی دولت آلمان مرکل و پترو پروشنکو، رئیس‌‌جمهور اوکراین، در گفت‌وگویی تلفنی اتفاق نظر داشته‌اند که ارسال تسلیحات به شرق اوکراین باید پایان یابد.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا