گوناگون

استقرار گارد ملی آمریکا درشهر فرگوسن

اوباما از مردم و نیروهای پلیس شهر فرگوسن خواست آرامش و امنیت این شهر را حفظ کنند.رئیس جمهور آمریکا وزیر دادگستری کشور را به این شهر فرستاده است. همزمان ۲۰۰ سرباز گارد ملی در فرگوسن مستقر شده‌اند…

شهر کوچک فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا ده روز پس از مرگ یک نوجوان سیاه پوست همچنان ناآرام است. مایکل براون نهم اوت ( ۱۸ مرداد) در پی شلیک گلوله یک پلیس سفید پوست محلی جان باخت. مرگ این نوجوان خشم مردم شهر کوچک فرگوسن را برانگیخت و اوضاع شهر را از کنترل پلیس محلی خارج کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه شب (۱۸اوت/ ۲۷ مرداد) گفت که خشم مردم را از این حادثه درک می‌کند. او در عین حال تصریح کرد که “با غارت، حمل سلاح‌های گرم یا حمله به پلیس” تنها تنش و هرج ‌ومرج دامن زده می‌شود.
اوباما همزمان تأکید کرد که هیچ پوزشی برای استفاده غیرضروری از خشونت توسط نیروهای امنیتی قابل پذیرش نیست.

باراک اوباما وزیر دادگستری خود، اریک هولدر را برای بررسی وضعیت فرگوسن به این شهر کوچک فرستاده است. به نقل از وزیر دادگستری آمریکا بیش از ۴۰ نیروی پلیس و اداره تحقیقات فدرال “اف‌بی‌آی” مأمور بررسی حوادث شهر فرگون شده‌اند.

با افزایش تنش در این شهر، گارد ملی آمریکا نیز به درخواست فرماندار ایالت میسوری به منطقه اعزام شده است. سربازان گارد ملی در شرایط جنگی تحت فرمان رئیس‌جمهور آمریکا هستند، اما بر اساس قانون اساسی آمریکا در داخل این کشور تحت فرمان فرمانده‌هان ایالتی عمل می‌کنند.

اکثریت جمعیت ۲۱ هزار نفری شهر فرگوسن را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند. معترضان از اینکه پلیس ضارب بازداشت نشده‌ و تنها از پست خود معلق شده است، خشمگین هستند.

این پلیس در مکانی نامعلوم به سر می‌برد. با این حال به نقل از دادستان منطقه در هفته جاری در مورد گشودن پروند‌ه‌ای علیه او تصمیم گرفته خواهند شد.

همزمان برخوردهای خشونت‌بار نیروی پلیس آمریکا و هر چه بیشتر نظامی شدن چهره این نیرو به بحثی جدی در محافل عمومی آمریکا تبدیل شده است.

نمایندگان کنگره آمریکا قانونی را مطرح کرد‌ه‌اند که در صورت تصویب تحویل رایگان تجهیزات ارتشی باقی مانده از جنگ‌های عراق و افغانستان از جمله خودروهای زرهی به پلیس آمریکا را متوقف خواهد کرد.

با این حال پلیس شهر فرگون شب دوشنبه نیز برای متفرق کردن معترضان بار دیگر از گاز اشک‌آور استفاده کرد. دو خبرنگار آلمانی که حوادث فرگوسن را پوشش می‌دادند نیز بازداشت شدند.

این دو خبرنگار که دوشنبه شب با دست‌بند به زندان منتقل شده بودند، سه ساعت بعد آزاد شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا