اخبار

استقرار نیروی یگان ویژه پلیس در معدن سنگ آهن بافق ، بازداشت ۱۶ کارگر معترض

در پی تحصن کارگران معدن سنگ آهن بافق ، ماموران یگان ویژه پلیس از عصر دیروز (چهارشنبه ۲۹ مرداد) در معدن مستقر شده‌اند.نیروهای امنیتی رژیم در حالی به فعالان کارگری و مراکز تولیدی کشور یورش می آرند که رئیس دولت “تدبیر و امید”، با عوام فریبی از زمینه سازی برای ” ایجاد تشکل‌های مدنی، مردمی و انجمن‌های خاص در میان کارگران، آزاد و بدون مشکل باشد تا آنها بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزاد خود صدایشان را به گوش مسئولان برسانند.” سخن می گفت. عملکرد رژیم در سالهای اخیر و یورش امروز مزدوران دستگاه های امنیتی، نشان داد که رژیم “ولایت فقیه” به هیچ روی پذیرنده جاری شدن مقاوله نامه های جهانی نیست و شعارهای پس از انتخابات خرداد ۹۲در رابطه با حاکم شدن «اعتدال»، «تدبیر» و «امید» در واقع برای گول زدن افکار عمومی بوده است. روحانی و هواداران “دولت تدیبر و امید” با پر حرفی‌ها و وراجی‌های نفرت‌انگیز، که سنگ آزادی اجتماعی را به سینه می زنند به هیچ وجه نمی توانند از مسئولیت خود در قبال وقوع این سرکوب های حساب شده شانه خالی نمایند و آنرا به حساب نیروهای “تندرو” برای ایجاد تشنج و چالش در مقابل دولت و یا رئیس جمهور بگذارند…

یکی از کارگران در این باره به ایلنا گفت: پلیس به قصد متفرق کردن تحصن کنندگان و بازداشت ۱۶ کارگری که پس از اطلاع از صدور حکم بازداشت‌شان به معدن پناه آورده بودند، در معدن مستقر شده است.

گفتنی است پلیس دو روز پیش هم (سه شنبه ۲۸ مرداد) «امیرحسین کارگران» و «علی صبری» از کارگران این معدن را بازداشت کرده بود اما تلاش برای بازداشت ۱۶ کارگر دیگر به نتیجه نرسیده بود. کارگران در پی این بازداشت‌ها، از ساعت ۱۰ سه شنبه شب تولید را متوقف کرده و دست از کار کشیده‌اند.
به گفته این کارگر متحصن، ماموران یگان ویژه پلیس در برخورد با کارگران «خشن» عمل نکرده‌اند.
او در پایان ضمن انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به وضعیت کارگران، ورود نیروی انتظامی پس از دیدار اخیر وزیر کار با کارگران معترض را تعجب‌برانگیز خواند و تاکید کرد تحصن کارگران تا آزادی همکارنشان ادامه خواهد یافت.
در همین رابطه، «محمد عباسی بافقی» سخنگوی شورای شهرستان بافق ضمن تایید خبر استقرار ماموران یگان ویژه پلیس در معدن سنگ آهن بافق به ایلنا گفت: ما امیدوار بودیم صدای اعتراض کارگران شنیده و به مطالباتشان رسیدگی شود، امادر اقدامی تحریک آمیز نیروهای ضد شورش در معدن مستقر شده‌اند.
او افزود: آقای ربیعی، وزیر کار در جریان سفر چهارشنبه هفته گذشته (۲۲ مرداد) به بافق و بازدید از معدن گفت اگر تحصن پیشین کارگران ۳۳۹ روز هم ادامه پیدا می‌کرد اجازه نمی‌دادم مویی از سر کارگر‌ها کم شود. اما ورود ماموران یگان ویژه به معدن پس از برقراری آرامشی که نتیجه مذاکرات کارگران با دولت بوده، کارگران را متعجب کرده است.
اشاره سخنگوی شورای شهر بافق به تحصن پیشین کارگران است که از ۲۷ اردیبهشت تا ۴ تیر به مدت ۳۹ روز طول کشید. این اعتراض صنفی در واکنش به عرضه ۲۸/۵ درصد از سهام معدن بافق در فرابورس به قصد خصوصی سازی معدن انجام گرفته بود.
سخنگوی شورای شهرستان بافق در پایان اظهار کرد خواسته مردم و شورای شهرستان بافق این است که ۱۵ درصد سهام واگذار شده معدن به صندوق بازنشستگی به جبران عقب افتادگی و محرومیت منطقه، به شهرستان بافق اختصاص داده شود.
لازم به ذکر است اخبار ضد و نقیضی از بازداشت شماری از ۱۶ کارگر پناه برده به معدن و فرار شمار دیگری از آنان وجود دارد که ایلنا به طور مستقل قادر به تایید آن نیست.
در شرایطی که فعالان کارگری و مراکز تولیدی میهن ما مورد هجوم ماشین سرکوب رژیم دیکتاتوری حاکم قرار می گیرد، اتخاذ موضع انفعالی، توجیه و سکوت از جانب هیچ شخصیت و نیروی سیاسی در کشور به هر بهانه ای نمی تواند قابل قبول باشد.آزادی فوری تمامی دستگیر شدگان و دیگر فعالان کارگری زندانی را می باید با مبارزه عملی موثر و پیگیر برای تحقق دموکراسی و آزادی در کشور تلفیق کرد و آن را به رژیم ولایت فقیه و توجیه گران آن تحمیل نمود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا