گوناگون

دولت یمن در آستانه سقوط قرار گرفت

نیروهای جنبش حوثی – شیعیان یمن – از شمال، جنوب و غرب، شهر صنعا پایتخت یمن را به محاصره خود درآورده اند و تهدید کرده‌اند که اگر به خواسته هایشان نرسند، امروز جمعه دولت الهادی را ساقط می کنند. عربستان سعودی تهدید به حمله نظامی علیه حوثی ها کرده و شورای امنیت نیز نسبت به ادامه ناآرامی ها در یمن هشدار داده است…

به گزارش یمن تایمز حوثی ها نه تنها مناطق مهمی از اطراف پایتخت را محاصره کرده اند و چادرهای خود را در ورودی آنها بر پا کرده اند؛ هزاران تن از نیروهای مسلح آنها نیز در شهر نفوذ کرده اند. حوثی‌ها ۴۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می دهند و شهر صنعا پایتخت نیز دارای جمعیت گسترده قابل توجهی از شیعیان حوثی است.
این جنبش برای قدرنمایی٬ دیروز پنج شنبه تظاهرات بزرگی در شهر صنعا بر پا کرد.
خبرنگار روزنامه “یمن تایمز” در چادرهای شورشیان حوثی حضور پیدا کرده و با آنها صحبت کرده‌است. مردان مسلح گفته اند که اسلحه هایشان را علیه مردم نشانه نخواهند گرفت و هدفشان ساقط کردن حکومت است و تنها در برابر حمله از خود دفاع خواهند کرد.
عربستان سعودی تشکیل یک منطقه خودمختار و فدرال شیعه در جنوب مرزهای خود را تهدیدامنیتی بزرگی برای خود می‌داند می نگرد زیرا حوثی ها به ایران بسیار نزدیک هستند و در سالهای اخیر نیز قدرتمندتر شده‌اند. در شمال مرزهای یمن و در داخل خاک عربستان نیز منطقه شیعه نشین است که در صورت موفقیت حوثی ها در یمن، می تواند تهدیدی برای عربستان تلقی شود.
دولت یمن این روزها علاوه بر فقر گسترده و بی ثباتی سیاسی با سه تهدید بزرگ امنیتی هم رو به روست. یکی القاعده شبه جزیره که هراز چند گاهی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به آنها حمله می کند. دیگری جدایی خواهان جنوب که به فکر تشکیل کشور یمن جنوبی هستند همچون سابق و دیگر حوثی ها که در مقطع کنونی خواستار نوعی از خودگردانی در مناطق خود به ویژه کوههای شمال یمن هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا