گوناگون

وزیر دفاع رژیم ولایت فقیه : دلیلی برای بازرسی مجدد آژانس از پارچین وجود ندارد

در آستانه پایان ضرب‌الاجل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی می‌گوید که «هیچ دلیلی برای دسترسی مجدد» این نهاد سازمان ملل به تاسیسات پارچین وجود ندارد…

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز شنبه، اول شهریور، به نقل از حسین دهقان، وزیر دفاع، گزارش داد که «هیچ اتفاقی بعد از آخرین بازرسی» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پارچین «رخ نداده است» که دلیل بازرسی مجدد از این تاسیسات باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و برخی کشورهای غربی معتقدند که جمهوری اسلامی در پارچین، چاشنی‌های انفجاری بمب‌های هسته‌ای را آزمایش کرده و سپس آثار این آزمایش‌ها را محو کرده است.

بازرسان آژانس در سال ۲۰۰۵ دست‌کم یک بار از پارچین بازدید کردند، اما به گفته یوکیا آمانو، مدیرکل این نهاد، در آن زمان آژانس اطلاعات لازم برای شناسایی محل مورد نظر برای انجام تحقیقات را نداشت.

جمهوری اسلامی می‌گوید تاسیسات پارچین تاسیساتی نظامی است، ارتباطی به برنامه اتمی ایران ندارد و به همین علت، الزامی به بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آن وجود ندارد.

وزیر دفاع ایران هم گفته است که «آژانس پرسش و ابهام جدیدی را مطرح نکرده و موضوع چاشنی‌ها به قبل تعلق دارد».

حسین دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعات دانشمندان صنعت دفاعی در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌گیرد؟ گفته است: «ما اطلاعات دانشمندان را در اختیار آنها قرار نداده و هیچ‌گاه هم قرار نمی‌دهیم.»

سخنان وزیر دفاع جمهوری اسلامی درباره تاسیسات پارچین در حالی بیان شده که خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از دیپلمات‌ها در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده است که روند همکاری ایران با آژانس برای پاسخ دادن به پرسش‌های این نهاد به کندی پیش رفته و «پیشرفت محدودی» داشته است.

بر مبنای توافق میان جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران تا ۲۵ اوت (سوم شهریور) فرصت دارد تا به ابهامات موجود درباره برنامه اتمی خود پاسخ دهد.

آزمایش‌های احتمالی درباره چاشنی‌های انفجاری بمب‌های اتمی، یکی از ابهام‌های اصلی موجود در این باره است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا