گوناگون

نایب رئیس اتاق بازرگانی: مالکیت آب کشور به بخش خصوصی واگذار شود

نایب رئیس اتاق ایران گفت: مالکیت آب کشور باید به بخش خصوصی واگذار شود تا مراقبت و حفاظت از آن نیز با دقتی بیشتر توسط بخش خصوصی انجام شود…

محسن جلال‌پور در نشست بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و معدنی بخش خصوصی استان که با حضور رئیس سازمان محیط زیست در اتاق بازرگانی کرمان برگزار شد، اظهار کرد: قانون جامع آب باید تعریف شود تا آب موجود در کشور مدیریت مناسبی داشته باشد.وی بیان کرد: سال قبل در چنین روزهایی منتظر بودیم که معصومه ابتکار این سمت و مسئولیت در محیط زیست را بپذیرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه امیدواریم شرایطی فراهم شود که کشور در فعالیت‌های زیست محیطی سال‌های بعد رو به رشد باشد گفت: استان کرمان بر خلاف برخی استان‌ها با مشکل ریزگردها و یا مشکلات زیست محیطی کمتری روبرو است.

جلال‌پور با بیان اینکه اصلی‌ترین دغدغه کرمان بحث‌های مربوط به آب است، افزود: استان کرمان در مسائل آب گرفتار بحران جدی است .وی با اشاره به اینکه سنت ۵هزار ساله نگهداری آب در ایران بعد از انقلاب با قانون توزیع عادلانه آب از بین رفت اظهار کرد: این قانون سبب تغییر مالکیت به سمت دولت شد و فضایی در کشور به وجود آمد که حراست از آن مشکل‌تر می‌شود.

نایب رئیس اتاق ایران تصریح کرد: اگر مالکیت آب در دست بخش خصوصی باشد، دقت‌ها بیشتر می‌شود.جلال‌پور با اشاره به وجود ۴۰۰هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور اظهار کرد:در برخی مقاطع زمانی مجلس نیز متاسفانه با شرایط استفاده از این چاه‌های غیرمجاز موافقت کرد که به ضرر آب کشور بود.

وی راه اصلی برگشت به شرایط مدیریت آب درست را برگشت به مالکیتی که توسط خود مردم اتفاق افتد دانست و افزود: هر فردی در کشور به هر شکلی تاکنون توانسته آب را مصرف کرده است، به طور مثال آبی که در جنوب استان مصرف می‌شود می‌تواند بهره‌وری بهتری داشته باشد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان با تاکید بر اینکه آب تولیدی چند هزار تومانی با قیمت ۱۵۰تومان مصرف می‌شود و تولید آن حاصلی برای مردم ندارد، گفت: آب باید به بخش خصوصی واگذار شود تا بهره بیشتری داشته باشد.

جلال‌پور افزود: باید بحث‌های فعالیت آب داران و شرایط و قانونی که قبلا در کشور بوده احیا شود.وی یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی را حفاظت از آب دانست و گفت:به نظر می‌رسد تجدید نظر جدی در قانون آب و مالکیت آن و در کنار آن تعریف قانون جامع آب در کشور باید هرچه سریع تر انجام شود.
نایب رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: درخواست داریم رئیس سازمان محیط زیست کشور این مسئله را در شورای عالی آب دنبال کند .

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا