گوناگون

واگذاری کامل فسخ قراردادهای کار به کارفرمایان

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از ارائه پیشنهاد واگذاری فسخ قراردادهای کار به کارفرمایان در ازای تبدیل قراردادهای موقت به دائم خبر داد و گفت: در چنین شرایطی دیگر موقت و دائمی بودن قرارداد معنی نخواهد داشت.

بحث قراردادهای موقت از زمانی به جریان افتاد که قانون کار در سال ۷۲ اجرایی شد و چون قانون اجازه انعقاد قرارداد موقت را به کارفرما داد، کارفرمایان هم به این سمت رفتند.

متاسفانه طی این سالها موضوع قراردادهای موقت هم به طور واقعی اجرایی نشد در حالی که قرار بود هیات وزیران مدت زمان کار موقت را اعلام کند و قرارداد موقت برای کارهایی تعریف شود که جنبه غیرمستمر دارند.

خدایی خاطرنشان کرد: متاسفانه پس از جنگ که بیشتر احداث پروژ‌ه‌های سدسازی و عمرانی را شاهد بودیم به کارفرمایان این آزادی عمل داده شد تا چنانچه فرضا باید یک پروژه جاده‌سازی را ظرف یک تا دو سال به نتیجه برسانند دیگر مجبور نباشند با کارگر قرارداد دائم ببندند که همین امر به دیگر کارخانه‌ها تسری یافت و دولت هم در برابر آن سکوت کرد در حالی که اصلاح این ماده در قانون وظیفه وزارت کار بود.

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به تشکیل کمیته سه جانبه ملی در این هفته، اظهار کرد: وزارت کار در راستای قراردادهای موقت کار طرحی را طراحی کرده که به نظر می‌رسد درباره ماده ۲۷ قانون کار باشد.

وی گفت: در این طرح به منظور تسهیل شرایط تولید اجازه فسخ قرارداد به کارفرمایان داده شده است؛ منتها در ازای تبدیل نوع قرارداد از حالت موقت به دائم،‌ اختیار فسخ قرارداد را به کارفرمایان داده‌اند.

خدایی با بیان اینکه با لفظ قرارداد موقت یا دائم مشکلی نداریم، افزود: موضوع اساسی امنیت شغلی کارگران است و اگر قرار باشد که اختیار فسخ قرارداد به کارفرما واگذار شود دیگر موقت و دائم بودن قرارداد معنی ندارد.

این فعال کارگری در پایان گفت: مدلی که طراحی شده اختیار فسخ قرارداد کار را به طور کامل به کارفرما واگذار می‌کند و این مساله نگرانی‌هایی را در پی دارد ولی باید دید از قبل آن چه تمهیداتی دیده شده است با این حال در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد دولت باید مسئولیت آن را برعهده بگیرد.

ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا