گوناگون

تجمع ٣‌هزار نفری مردم اصفهان در زاینده‌رود

اعتراض مردم اصفهان به خشکی زاینده‌رود، پنجشنبه بعد از ظهر آنها را پای سی و سه پل کشاند…

تجمع اعتراض آمیز مردم اصفهان برای زاینده رود خشک شده +تصاویر

 

از اولین ساعت‌های عصر، مردم از اصفهان و شهرستان‌های اطراف برای شرکت در تجمع دور زاینده‌رود جمع شدند، ٣‌هزار نفری می‌شدند، زن و مرد و کودک، همه جای زاینده‌رود را پر کرده بودند، دالان‌های سی و سه پل سراسر جمعیت بود، هر لحظه هم به تعداد جمعیت اضافه می‌شد. خیلی‌هایشان در محوطه مرکزی زاینده‌رود بودند، دور گروهی حلقه زده بودند و با پلاکاردهایی در دست، شعار می‌دادند. به گفته یکی از تجمع‌کنندگان، هیچ یک از شعارها تخریبی نبود و مردم تمایلی به ایجاد درگیری با مأموران انتظامی نداشتند.

تعدادی هم روی سکوها نشسته بودند، نوشته روی پلاکاردها، حکایت از خواسته معترضان داشت. «ما فقط آب می‌خواهیم.» آنها از مسئولان استان و رئیس‌جمهوری خواستند تا زاینده‌رود دوباره احیا شود. نوارهای پیچیده دور سر، نوشته‌هایی با ماژیک و خودکار روی دست و صورت و خودروهایی که در کنار زاینده‌رود، روی شیشه عقب‌شان نوشته شده بود: «زاینده‌رود ما کو؟» همه نشان می‌داد که مردم اصفهان، دیگر به تنگ آمده‌اند. آنها تا پل خواجو هم رفته بودند، آن‌جا ولی تجمع‌ها پراکنده‌تر بود.

تجمع اعتراض آمیز مردم اصفهان برای زاینده رود خشک شده +تصاویر
این دومین باری است که آنها در اعتراض به خشکی زاینده‌رود در این محل تجمع می‌کنند. دو‌سال پیش هم زاینده‌رود، شاهد تجمع معترضان بود. آن زمان بیشتر معترضان کشاورزانی بودند که به‌دلیل خشکی زاینده‌رود، کشاورزی‌شان بی‌رونق شده بود. روز پنجشنبه اما با وجود این‌که تجمع‌کنندگان مجوزی نداشتند و نیروی انتظامی دور تا دور زاینده رود، وضع را کنترل می‌کرد، اما کار به درگیری کشیده نشد. یکی از افراد حاضر در محل به «شهروند» می‌گوید: «چند وقت می‌شود که مردم اصفهان قصد دارند در اعتراض به وضع زاینده‌رود، در این محل تجمع کنند، اما هر بار به دلیلی این اتفاق نمی‌افتاد، چهارشنبه شب هم استاندار اصفهان در برنامه‌ای تلویزیونی از مردم خواسته بود تا تجمع نکنند.» هر چند به گفته این شهروند اصفهانی، خیلی از ساکنان شهر، در پی این اعلام استاندار برای تجمع نیامدند، اما به‌دلیل وخامت حال زاینده رود، این اقدام به صورت خودجوش از سوی مردم صورت گرفت.
او ادامه می‌دهد: «شرایط زاینده‌رود به گونه‌ای است که نمی‌شود در برابر آن سکوت کرد، سی و سه پل خیلی بی‌رونق شده، مردم دیگر دوست ندارند آن‌جا بروند، حتی کشاورزانی که از حوزه زاینده‌رود برای کارشان استفاده می‌کردند، خیلی وقت است که با رکود کاری مواجه شده‌اند.»

 

شهروند

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا