گوناگون

پارلمان آلمان ارسال سلاح برای کردها را تصویب کرد

مجلس فدرال آلمان روز دوشنبه (۱۰ شهریور / ۱ سپتامبر) با آراء اتحاد احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی و همچنین حزب سوسیال دمکرات آلمان ارسال سلاح برای کردهای عراق را تصویب کرد…

 Merkel Regierungserklärung 01.09.2014

رای نمایندگان مجلس نمایندگان آلمان “بوندس تاگ” در روز دوشنبه (۱۰ شهریور / ۱ سپتامبر) در ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای کردهای عراق جنبه نمادین داشت، زیرا دولت آلمان در چنین موردهایی می‌تواند راسا تصمیم‌گیری کند و احتیاجی به تایید نمایندگان پارلمان ندارد.

رای‌گیری نمایندگان مجلس فدرال در حالی انجام شد که حزب چپ‌های این کشور و همچنین اکثریت اعضای حزب سبزها مخالف ارسال سلاح و تجهیزات نظامی آلمان برای کردهای عراق بودند.

وزارت دفاع آلمان در این باره اعلام کرده است که ۱۶ هزار تفنگ، ۴۰هزار مسلسل، ۱۰ هزار نارنجک دستی، ۲۴۰ بازوکا، خودروی صحرایی، پنج زره‌پوش از نوع “دینگو-۱” و میلیون‌ها قطعه مهمات از جمله سلاح‌ها و تجهیزاتی هستند که دولت آلمان برای مقابله با تروریست‌های “دولت اسلامی” در اختیار کردهای عراق قرار خواهد داد.

خانم اورزولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان، روز یکشنبه (۹ شهریور / ۳۱ اوت) پس از تصویب ارسال سلاح و تجهیزات نظامی آلمان به کردستان عراق گفت وضعیت در عراق بسیار بحرانی است و جریان تروریستی “دولت اسلامی” خشونت فراوانی به خرج می‌دهد.

وزیر دفاع آلمان در ادامه گفت وظیفه انسانی آلمان است که به کمک مردم محروم منطقه بشتابد و جلوی پیشروی جریان تروریستی “دولت اسلامی” را بگیرد.

موافقت صدراعظم آلمان با ارسال سلاح

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در نطق خود در بوندس تاگ از اقدام دولت مبنی بر ارسال سلاح برای کردهای عراق دفاع کرد. او در ابتدا یادآوری کرد که دولت آلمان خطرهای موجود در ارسال سلاح به عراق را می شناسد.

خانم مرکل در ادامه گفت: «ما در مقابل دو راه قرار داشتیم: یا باید هیچ خطری را نمی‌پذیرفتیم و سلاحی ارسال نمی‌کردیم و می‌دیدیم که چگونه تروریسم در منطقه گسترش می‌یابد، یا به کسانی کمک می‌کردیم که با کم‌ترین نیرو در مقابل فجیع‌ترین جنایت‌های جریان تروریستی “دولت اسلامی” ایستادگی می‌کنند.

صدراعظم آلمان تاکید کرد که در چنین شرایطی دست روی دست گذاشتن نشان برخورد مسئولانه ما نسبت به مسائل جاری نیست. او گفت: «ما این شانس را داشتیم که زندگی انسان‌ها را نجات دهیم و از ایجاد پایگاهی مطمئن برای تروریست‌ها جلوگیری کنیم. ما باید از این شانس استفاده کنیم.»

خانم مرکل بر این نکته تاکید کرد که اگر تروریست‌ها بتوانند منطقه‌ای را اشغال کنند که بتوانند به هنگام گریز در آنجا مفری بیابند، خطر آن‌ها برای آلمان نیز افزایش می‌یابد.

صدراعظم آلمان در ادامه سخنان‌ خود گفت ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای کردها با تایید دولت مرکزی عراق صورت می‌گیرد و کمک آلمان به هیچ وجه تاییدی بر جدایی کردها از عراق نیست، زیرا آلمان از این جدایی پشتیبانی نمی‌کند.

صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا