گوناگون

تحویل سه زیردریایی هسته‌ای توسط آلمان به اسرائیل برای «مقابله با ایران»

زیردریایی-دلفین-۴۹۵×۳۰۵روزنامه آلمانی «اشپیگل» خبر داده که نخستین فروند از سه زیردریایی هسته‌ای مدل «دلفین» که بر اساس توافق آلمان و رژیم اسرائیل، قرار بود در اختیار این رژیم قرار بگیرد، به زودی به اسرائیلی‌ها تحویل داده خواهد شد. این روزنامه، اقدام مذکور را بخشی از تلاش‌های رژیم اسرائیل برای مقابله با ایران دانسته است…

این خبر از سوی رام روتبرگ، فرمانده کل نیروی دریایی رژیم اسرائیل اعلام شده است.
اشپیگل می‌نویسد این زیردریایی، چهارمین زیر‌دریایی «کلاس اس» رژیم اسرائیل خواهد بود که نام «آی ان س تانین» برای آن انتخاب شده است و ‌قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را داست.

روتبرگ در این زمینه گفته: «در این لحظه و پس از ترک آلمان، باید بگویم که چهارمین زیردریایی کلاس اس نیروی دریایی اسرائیل در راه رسیدن است». وی در توضیح قابلیت‌های زیردریایی نامبرده اظهار داشته: «این زیردریایی می‌تواند به عمق و مسافت بیشتری رفته و مدت زمان بیشتری نیز فعالیت کند و قدرت کارکردش از هر چیزی که تاکنون می‌شناختیم، بیشتر است».

اشپیگل در گزارش خود می‌نویسد، زیردریایی دلفین، ‌مجهز‌ترین زیردریایی جهان شناخته شده و گران‌ترین سلاح در ارتش رژیم اسرائیل به شمار می‌رود.

گفتنی است، در ماه فوریه نیز اعلام شده بود به جز این زیردریایی که امسال به رژیم اسرائیل تحویل داده می‌شود، دو زیردریایی دیگر از همین نوع نیز در سال‌های آتی به این رژیم تحویل داده خواهد شد.

این زیردریایی از سوی یک شرکت آلمانی با نام «تیسنکروپ» مختص رژیم اسرائیل ساخته شده و از جمله بزرگ‌ترین زیردریایی‌های ساخت آلمان از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون به شمار می‌رود.

به نوشته اشپیگل، زیردریایی نامبرده قابلیت تجهیز به سلاح هسته‌ای را داشته و ‌بخشی از تجهیزات نظامی رژیم اسرائیل برای آنچه «مقابله با تهدید هسته‌ای ایران» خوانده می‌شود، به کار گرفته خواهد شد.

جالب اینجاست که پیشتر، آنجلا مرکل، صدر اعظم آلمان، این موضوع را که زیردریایی‌های دلفین ‌قابلیت هسته‌ای دارند، تکذیب کرده بود؛ اما کار‌شناسان ارشد نظامی در وزارت دفاع آلمان می‌گویند، این زیردریایی از قابلیت حمل سلاح هسته‌ای برخوردار است.

اما شاید مهم‌ترین نکته در این میان، این موضوع باشد که آلمان، یکی از کشورهای عضو گروه ۱+ ۵ مدعی است، تلاش دارد موضوع هسته‌ای ایران را با مذاکره حل و فصل کند و اینک، خود یک زیردریایی دارای قابلیت هسته‌ای را برای تنها دارنده سلاح هسته‌ای در خاورمیانه ارسال می‌کندو به عبارت دیگر، در زمینه اشاعه سلاح‌های هسته‌ای فعال شده است. این موضوعی است که به روشنی تناقض میان سیاست‌های اعلانی و اعمالی آلمان را در قبال ایران نشان می‌دهد.

تابناک

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا