زحمتکشان

چند خبر کارگری

وضعیت بحرانی کارخانه‌های آجرماشینی ورامین*
کارگران شهرداری بابت ۲ ماه حقوق معوقه تجمع کردند*
واگذاری سهام ۲۸/۵ درصدی معدن بافق لغو شد*…


*********************************************************************************************************************************************
تجربه نشان می‌دهد که مبارزه در راه تأمین حقوق سندیکایی و مرتبط ساختنِ آن با خواست‌های فوری‌ای مانند افزایش دستمزدها، می‌تواند در تقویت جنبش اعتراضی کنونی و بالا بردنِ سطح آن مؤثر باشد. درعین حال، باید با دقت اقدام‌های رژیم را رصد کنیم و تلاش‌های آن را برای هدایت، کنترل، و مهارِ جنبش اعتراضی زحمتکشان افشا کنیم. تنها راه رهایی کارگران و زحمتکشانِ کشورمان، سازمان‌دهیِ سندیکاهای مستقل و واقعی خود، و مبارزه‌یی پیگیر در اتحاد با دیگر گردان‌های خلقی میهن‌مان است.
*********************************************************************************************************************************************
وضعیت بحرانی کارخانه‌های آجرماشینی ورامین
در شهرستان ورامین واقع در جنوب شرقی استان تهران تعداد زیادی کارخانه‌های کوچک وبزرگ تولید کننده آجر (ماشینی) فعال هستند که اکثر این واحد‌ها به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز یا تعطیل شده‌اند ویا شرف تعطیلی قرار دارند.
دبیر خانه کارگر ورامین با اشاره به وضعیت بحرانی کارخانه‌های تولید کننده آجر ماشینی دراین شهرستان از کاهش حداقلی نیروی کار در این واحد‌ها خبر داد.

«حیدر مظاهری» در این باره به ایلنا گفت: در شهرستان ورامین تعداد زیادی کارخانه‌های کوچک وبزرگ تولید کننده آجر (ماشینی) فعال هستند که اکثر این واحد‌ها به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت حاملهای انرژی بویژه گاز یا تعطیل شده‌اند و یا در آستانه تعطیلی قرار دارند.

او با بیان اینکه متاسفانه رکود حاکم بر بخش ساختمان در تشدید این وضعیت موثر بوده است، افزود: برخی از با اهمیت ترین واحدهای تولید کننده آجر ماشینی در ورامین همانند «جان پاس »، «سفالان »و.. هستند که به دلیل رکود بازار کار تعطیل شده‌اند.

به گفته این فعال کارگری، کارخانجات آجر ماشینی مهم دیگری نیز در وارمین همانند «ایکال ران»، «ثبات» و «مانا» و غیره وجود دارند که به صورت نیمه فعال با حداقل نیروی کار به فعالیت تولیدی خود ادامه می‌دهند.

مظاهری در بخش دیگری از سخنان خود به بخش دیگری از مشکلات بخش صنعت آجر ماشینی اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین موضوعی که امنیت شغلی کارگران شاغل در این واحد‌ها را تهدید کرده تغییر کاربری محیط کارخانه‌ای ماشینی به واحد‌های تجاری است.

او با بیان اینکه کارفرمایان برخی از این واحد‌ها بدنبال تجاری کردن زمین کارخانهای خود هستند؛ افزود: تعدادی از آن‌ها که در محوطه شهری ورامین واقع شده‌اند به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی سعی می‌کنند کارخانه رابا کارگرانش تعطیل کنند وبعد بجای تولید تجارت کنند.

او گفت: موقعیت خوب برخی کارخانه‌های آجر ماشینی این وسوسه را به فکر مدیران این کارخانه‌ها انداخته است.

***
کارگران شهرداری بابت ۲ ماه حقوق معوقه تجمع کردند

به دنبال تجمع روز گذشته کارگران خدماتی شهرداری در مقابل فرمانداری و چند نهاد‌های اداری منطقه زابل، مسئولان مربوطه وعده‌دادند که در خصوص۲ ماه حقوق معوقه این کارگران پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران معترض در این رابطه به خبر نگار ایلنا در زابل گفته است: دلیل تجمع اعتراض به پرداخت نشدن ۲ ماه حقوق است.

وی افزود: به منظور پیگیری مطالبات معوقه روز گذشته به‌ترتیب درمقابل ساختمان دادگستری، فرمانداری، شورا وشهرداری زابل تجمع برگزار شد که در مقابل مسئولان مروبطه وعده پیگیری مطالبات کارگران را دادند.

درهمین رابطه «علی اکبر بزی» رئیس شورای شهر زابل ضمن تایید به تعویق افتادن حقوق کارگران شهرداری، عامل پرداخت نشدن حقوق کارگران را مسدود شدن حسابهای شهرداری زابل دانست.

او گفت: از چند روز قبل به دستور مقام قضایی حساب‌های شهرداری زابل با شکایت یکی از طلب کاران بمشدود شده است و این موضوع باعث شد تا شهرداری نتواند به موقع حقوق کارگران را پرداخت کند.

این مسئول شورای شهر زابل درخصوص بدهی‌های شهرداری زابل همچنین اظهار داشت: شهرداری زابل بدهی‌های زیادی به افراد حقوقی وحقیقی دارد ونباید حسابهای شهرداری توسط یک شاکی خصوصی مسدود بشود.

به گفته وی، اگر قرار است منابع مالی در خصوص پرداخت این بدهی ه‌ا در نظر گرفته شود باید باین پول در بین همه طلب کاران به صورت مساوی تقسیم شود.

در ادامه «شهلا رضوانی» سخنگوی شورای شهر زابل که به منظور پیگیری مطالبات کارگران شهرداری زابل در جمع کارگران معترضین حاضر شده بود با تشریح جزئیات علت مسدود شدن حسابهای شهرداری زابل به کارگران وعده پیگیری مطالبات معوقه را به کارگران داد.

به گفته وی، موضوع مسدود کردن حساب شهرداری ومشکلاتی که در زمینه پرداخت حقو ق بوجود آمده باعث نگرانی کارگران شهرداری شده وآنان در آستانه آغازسال تحصیلی فرزندانشلان نیازمد دریافت همه معوقات حقوقی خود هستند.

***
واگذاری سهام ۲۸/۵ درصدی معدن بافق لغو شد
معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد اظهار نظر جدید رئیس سازمان خصوصی سازی را در راستای «بروز نارضایتی میان کارگران معدن سنگ آهن بافق، التهاب آفرینی و دامن زدن به اعتراضات» توصیف کرد…

«محمدعلی طالبی» در واکنش به اظهارات دیروز رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر واگذاری «قطعی» ۲۸/۵ درصد از سهام معدن سنگ آهن بافق به بخش خصوصی، گفت: برای ما مبهم و نامشخص است که چرا سازمان خصوصی سازی با سیاست‌های کلی دولت ناهماهنگ است، آن هم در شرایطی که این سازمان زیر مجموعه دولت و وزارت اقتصاد به شمار می‌رود.

او ضمن ابراز بی‌اطلاعی از آنچه «اغراض پشت پرده این اظهار نظر» می‌خواند، افزود: ما از سازمان خصوصی سازی گلایه شدید داریم که چرا در چارچوب سیاست‌های کلی دولت عمل نمی‌کند.

این مقام دولتی در ادامه از دولت خواست «با این اظهار نظر‌ها که بر امنیت روانی کارگران معدن سنگ آهن بافق و فعالیت اقتصادی این شهرستان تاثیر می‌گذارد»، برخورد کند.

طالبی گفت: رئیس جمهور تعیین سرنوشت ۲۸/۵ درصد از سهام معدن سنگ آهن بافق را به وزارت کار محول کرده است و وزارت کار به پشتوانه دستور رئیس جمهور و مباحث طرح شده در هیات دولت، واگذاری این سهام توسط فرابورس را منتفی اعلام کرده است.

این مقام دولتی تصریح کرد: در جلسه شورای تامین استان یزد که شنبه (۸ شهریور) با حضور «حسین ذولفقاری» معاون امنیتی وزیر کشور و «ابوالحسن فیروزآبادی» قائم مقام وزیر کار برگزار شد، واگذاری سهام ۲۸/۵ درصدی به بخش خصوصی منتفی شد و ما نیز همین را به کارگران اعلام کردیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد در پایان از مسئولان سازمان خصوصی سازی خواست اظهارات خود را اصلاح کنند و با سیاست‌های کلی دولت هماهنگ باشند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد اظهار نظر جدید رئیس سازمان خصوصی سازی را در راستای «بروز نارضایتی میان کارگران معدن سنگ آهن بافق، التهاب آفرینی و دامن زدن به اعتراضات» توصیف کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا