گوناگون

تاکید سعید مرتضوی بر عدم افشای جرئیات یک پرونده

سعید مرتضوی نمی خواهد اطلاعات مربوط به پرونده شکایت وی از رسانه های منتقدش در اختیار افکار عمومی قراربگیرد.از شماره و تاریخ صدور چک ۴۰۰میلیارد ینی گرفته تا دیگر اسناد همکاری. البته رقم ایرانی این قرارداد ۱۲ هزار میلیارد تومان می شود، آن هم با فرض دلار سه هزار تومانی.

سعید ایوبی وکیل پرونده های سعید مرتضوی در گفت و گو با پیام نو اظهار داشت: «مرتضوی دو نوع پرونده در دادسرا دارد؛ یکی پرونده هایی که مربوط به شکایت از مرتضوی می شوند و به مسائل کهریزک و سازمان تامین اجتماعی اختصاص دارد و دیگری پرونده هایی است که خود مرتضوی شاکی آنهاست.»

به گفته ایوبی «شکایت مرتضوی از روزنامه ها و رسانه ها و مطبوعاتی است که تهمت های مختلفی به وی زده اند و به همین دلیل ایوبی به عنوان وکیل سعید مرتضوی، شکایت از این رسانه ها را در دادگاه انجام می دهد.»

ایوبی در پاسخ به این سوال که شکایت از کدام روزنامه ها انجام شده است به خبرنگار پیام نو گفت: «آقای مرتضوی تاکید کرده اند هیچگونه اطلاعاتی در خصوص پرونده ها در اختیار کسی گذاشته نشود و به همین جهت نمی تواند هیچگونه صحبتی در مورد کیفیت شکایات و طرف های شکایت انجام دهد.»

پرونده سعید مرتضوی در موارد تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی و قرارداد ۴۰۰ میلیاردی ‌مرتضوی با بابک زنجانی، واگذاری ۱۳۸ شرکت شستا به بابک زنجانی و همچنین پرونده شکایت فاضل لاریجانی و نیز به دلیل پرونده مربوط به وکلای عباس پالیزدار و قضایای کهریزک در دادگاه در جریان است.

معامله ۴۰۰ میلیارد ینی مرتضوی با زنجانی

سعید مرتضوی، این‌روزها به‌سادگی مسایل را خلاف واقع جلوه می‌دهد و بنا دارد جوری وانمود کند که گویی آب از آب تکان نخورده؛ نمونه‏‌اش اینکه هرگونه واگذاری اموال سازمان تامین‌اجتماعی به «بابک زنجانی» را به‌کل، منکر شده و طرح این مساله را «توهین به شعور ملت» می‌داند.

این در حالی است که هنوز امضای این دو، پای قرارداد و چک و دیگر اسناد وجود دارد و نمایندگان این‌بار مرتضوی را تهدید کرده‌اند که اگر به انکار واقعیت ادامه دهد، مستندات و جزییات را افشا خواهند کرد، از شماره و تاریخ صدور چک ۴۰۰میلیارد ینی گرفته تا دیگر اسناد همکاری. البته رقم ایرانی این قرارداد ۱۲ هزار میلیارد تومان می شود، آن هم با فرض دلار سه هزار تومانی. زنجانی آن موقع به گفته خودش خروچ پول از کشور را ترجیح داده بود تا مبلغ را به ین تبدیل کرده و آن را به ژاپن منتقل کند.

علیرضا محجوب، رییس هیات تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین‌اجتماعی هم به «شرق» می‌گوید: «اسناد و جزییات مرتبط در این زمینه نه‌تنها در اختیار ما که در اختیار قوه‌قضاییه است و تعجب می‌کنم که ایشان چطور این مساله را تکذیب می‌کنند.»

محجوب همچنین به انواع تخلف‌های ثبت‌وضبط‌شده از سازمان تامین‌اجتماعی اشاره دارد و ۸۰هزارصفحه‌ای که از دوران ریاست مرتضوی بر سازمان تامین‌اجتماعی راهی قوه‌قضاییه شده است.

تهدید دهدشتی به افشای اسناد علیه مرتضوی

حسین دهدشتی نیز به قرارداد ۴۰۰میلیارد «ینی» ‌مرتضوی با زنجانی در زمان ریاست مرتضوی اشاره می‌کند: «در صورتی که مرتضوی بار دیگر در دادگاه معامله با زنجانی را کتمان کند، ما سند‌های مرتبط را منتشر می‌کنیم. چرا که یکی از موارد اتهامی مرتضوی در این دادگاه پرونده ارتباط او با بابک زنجانی و انجام معامله در قالب شرکت شستا بوده است.»

مرتضوی که روزی نامش به‌عنوان مدیرعامل «سازمان تامین‌اجتماعی» در رسانه‌ها مطرح بود، واگذاری ۱۳۷ شرکت از اموال «سازمان تامین‌اجتماعی» به بابک زنجانی را دروغ و توهین به شعور ملت عنوان کرده و مدعی است زنجانی را که بازداشت کردند، یک‌ریال از اموال تامین‌اجتماعی نزد او نبود.

به گفته عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس، «مرتضوی در دادگاه اخیر ادعا کرده که او حتی یک‌ریال با زنجانی معامله نکرده، اما بر اساس اطلاعات مندرج در اسناد کمیته تفحص که راهی قوه‌قضاییه شده، او ۱۳۸ شرکت و کارخانه‌ مرتبط با «شستا» را به زنجانی واگذار کرده است. ما حاضریم شماره و تاریخ صدور چک‌ها و مکاتبات مرتضوی با زنجانی درباره این موارد را اعلام کنیم.»

او می‌گوید: «بر اساس قانون، مرتضوی هیچ اختیاری برای انجام معامله با افراد دیگر به‌ویژه بابک زنجانی نداشته زیرا این اقدام بدون مصوبه سازمان بوده که این خود یک تخلف بزرگ در دوران ریاست او بر سازمان تامین‌اجتماعی است، از طرف دیگر ارایه چک به زنجانی برای تضمین قرارداد از طریق سازمان هم از تخلفات مرتضوی است.»

زنجانی توهم آزادی دارد

امیرعباس سلطانی هم از اعضای کمیته سه‌نفره پیگیری پرونده زنجانی در بهارستان است که به همین تازگی به ۱۵ پرونده تخلف زنجانی پیش از ورود به خریدوفروش نفت اشاره کرده بود. او حالا زوایای تازه‌ای از پرونده را بازگشایی کرده و از سرریز سود اموال خارج از کشور زنجانی به حساب‌های شخصی‌اش خبر می‌دهد: «برخی اموال زنجانی در کشور چندین صاحب دارد. او عاشق این است که به همه آدرس‌های اشتباه بدهد و با همین ترفند همین حالا سود اموال او در برخی کشورهای آسیایی و اروپایی به حسابش می‌رود. البته زنجانی در زندان سرحال و سرخوش است و گویا دچار توهم شده که در آینده نزدیک آزاد می‌شود، به همین‌خاطر است که از همکاری لازم با قوه‌قضاییه سر باز زده.»

انتصاب‌های فرمایشی در زمان ریاست مرتضوی

دهدشتی همچنین در گفت‌وگو با «شرق»، زوایای دیگری از انتصاب‌های غیرقانونی در دوره مدیریت مرتضوی بر سازمان تامین‌اجتماعی را آشکار می‌کند: «انتصاب‌ها همه از پیش تعیین شده بود و حتی در انتصاب مسوولان حراست هم روال همیشگی و استعلام‌های معمول صورت نمی‌گرفت. انتصاب‌ها در شرکت‌ها و هلدینگ‌های تامین‌اجتماعی اغلب با دستور از بالا-دولت دهم- انجام می‌شد. روایت دیگر دهدشتی از تخلف‌های ریاستی مرتضوی بر این نکته تاکید دارد که هلدینگ‌های تامین‌اجتماعی حیاط‌خلوت برخی شخصیت‌های دولت دهم شده بودند و اغلب انتصاب‌ها سفارشی و رانتی بود.»

به‌گفته او «شرایط فرق کرده و این‌بار سعید مرتضوی نمی‌تواند به راحتی از زیر بار مسوولیت شانه خالی کند. تخلف مالی گسترده در تامین‌اجتماعی، تیر خلاص سعید مرتضوی است. ابعاد پرونده آنقدر گسترده است که هر سوی آن را بگیری تخلف و مشکلات مدیریتی بیرون می‌زند. البته سخنان نسنجیده و احساسی مرتضوی از نگرانی او درباره ابعاد پرونده نشان دارد.»

هلدینگ‌های تامین‌اجتماعی؛ حیاط‌خلوت برخی مسوولان دولت دهم

براساس گزارش تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین‌ اجتماعی، مرتضوی در قرارداد واگذاری چندین شرکت «شستا»، برای تضمین قرارداد حدود پنج‌چک به مبلغ چهارصدمیلیاردین ژاپن (هر یک‌صد ین ژاپن معادل یک‌دلار است) را به زنجانی تحویل داده و بر اساس اطلاعات به دست آمده هنوز این چک‌ها در اختیار زنجانی است. با وجود تلاش‌های مرتضوی برای ساده‌سازی آنچه در تامین‌اجتماعی رخ داده، ۸۰هزاربرگه «سند» به‌دست‌آمده از تخلف صورت‌گرفته در دوره مدیریت او ماه‌ها پیش راهی قوه‌قضاییه شده است.

تخلف‌های مندرج در گزارش، بخش‌های متفاوتی دارد؛ بذل‌وبخشش‏های فراوان و خارج از برنامه؛ صد‌میلیون‌تومان هدیه به سرپرست وقت وزارت‌تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۱۰‌میلیون‌تومان کارت هدیه به مدیرعامل وقت خبرگزاری ایرنا‌، از دیگر مواردی است که در گزارش تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین‌اجتماعی آمده بود.

حالا مرتضوی، نه‌تنها، به‌ خاطر پرونده قطورش در سازمان تامین‌اجتماعی که به‌دلیل چندپرونده دیگر در دادگاه حاضر شده و خیلی از شاکیان او در انتظار صدور رای نهایی حکم او هستند؛ از خانواده جانباختگان کهریزک گرفته تا نمایندگان مجلس پیگیر پرونده تفحص از تامین‌اجتماعی و گروهی از وکلا و البته افکار عمومی.

منبع: روزنامه شرق و پیام نو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا