گوناگون

پیکر استاد «پاکسازی» شده به خاک سپرده شد

مراسم تشییع پیکر استاد کاتوزیان از مقابل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.همسر ناصر کاتوزیان با بیان اینکه «کاتوزیان همیشه عاشق دانشگاه بود»، افزود: زمانی که همسرم را بازنشسته کردند اعلام کرد که دانشکده حقوق دانشگاه تهران برای پدر کسی نیست و برای دانشجویانی است که می خواهند افتخار ایران باشند…

دکتر کاتوزیان در روز سه شنبه ۱۱ شهریور درگذشت و در روز پنج شنبه مورخ ۱۳/۶/۱۳۹۳ در مراسم باشکوهی در دانشگاه تهران تشییع شد. این مراسم با حاشیه های متعددی نیز همراه بوده است.

به گزارش خبرآنلاین، مراسم تشییع جنازه استاد، دکتر امیر ناصر کاتوزیان؛ پدر دانش حقوق ایران، ساعت ۹ صبح امروز، پنج شنبه مورخ ۱۳/۶/۱۳۹۳ با حضور اساتید، دانشگاهیان، حقوقدانان، وکلای دادگستری و حضور بسیار کمرنگ مسئولان علمی و فرهنگی کشور در مقابل دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار گردید. با وجود جمعیت فراوان حاضر در مراسم و گرمای زیاد، هدایت آن با تاخیر و به شیوه متعارف و با تعارفات مرسوم سیاسی و مدیریتی همراه بود و به جای حضور قابل انتظار دکتر روحانی بعنوان یک حقوقدان و وکیل دادگستری در تشییع جنازه ” پدر علم حقوق ایران” و داشتن حق استادی دکتر کاتوزیان نسبت به همه حقوقدانان ، از جمله ایشان یا حضور سرپرست موقت وزارت علوم در مراسم، پیام تسلیت آنها قرائت گردید و حتی، ریاست دانشگاه تهران نیز، به ترتیب مزبور به مانند روسای قوای قضائیه و مقننه در احترام و نکوداشت ۵ دهه فعالیت موثر علمی، حقوقی و قضائی استاد به جامعه حقوقی، قضائی و وکالتی کشور، در آن شرکت نداشته و صرفاً، دو معاونت ریاست جمهوری، یک وزیر و برخی دیگر از مسئولان دولت سابق و فعلی در آن حضور بهم رسانده اند!.
روند مزبور در تشییع جنازه دکتر کاتوزیان قابل پیش بینی بوده و پدیده ای جدید نبوده و مشابه آن نسبت به سایر اساتید به مانند مرحوم پرفسور محمد حسن گنجی و بسیاری دیگر از اساتیدی که در دانشگاه و حوزه علوم و فرهنگ نسبت به آنها جفا شده و از حضور آنان در دانشگاه خودداری شده و با بی مهری و مصلحت اندیشی های معمول،پاکسازی شده بودند، تکرار شده و قابل انتظار بود!. غافل از آنکه، اساتید اخراجی و پاک سازی شده، در گذر زمان، با اقبال عمومی و جهانی مواجه شده و از شهرت ملی و جهانی، بر خلاف تصورات و بی مهری های تاسف بار به عمل آمده نسبت به آنها برخوردار گردیده اند و دوباره، همان دانش نمایانِ مصلحت اندیش، با تغییر چهره و نقاب خویش، در جهت نزدیک ساختن خود به اساتید مزبور و تلاش برای کسب اعتبار و شهرت از جایگاه علمی و جهانی آنها برآمده و صد البته، ماصحل صحبت، تکرار مکررات.!
در این مراسم، با برگزاری سخنرانی های رسمی و قرائت پیامهای مسئولان غایب در بین حاضرین ایستاده و شرکت کنندگان در آن از راههای دور و سراسر کشور در هوای آفتابی و گرم تابستانی! – دکتر درودیان به نمایندگی از اساتید دانشگاه با ادای احترام و حق شناسی فراوان نسبت به مرحوم دکتر کاتوزیان و بیان برخی از خاطرات فیمابین و تشریح و توصیف شخصیت و منش استادی ایشان و نیز نقد کم لطفی ها و خانه نشین کردن استاد در طی ده سال، با قرائت شعری زیبا و پُرمعنا از مرحوم قاضی، در توصیف بازخوانی و مراجعت مجدد دکتر کاتوزیان به دانشگاه در آن ایام و اظهار خوشحالی جامعه دانشگاهی و حقوقی کشور از آن، بر حقانیت استاد و بطلان اقدامات معموله و بی مهری های به عمل آمده نسبت به ایشان اشاره داشت و مراتب تالم خویش را از درگذشت ایشان اعلام داشت.

همسر آن مرحوم نیز ضمن تسلیت و ابراز تاسف از درگذشت استاد، از وی بعنوان ” یک دوست، یک همسر، یک فرزند، یک همراه” یاد کرد که در نهایت قناعت و عزّت نفس، ایام تحصیل و کار و دانشگاه را با موفقیت گذراند و کانون گرم و صمیمی خانواده را هدایت کرد. همسر استاد با انتقاد نسبت به کم لطفی های و جفای زمانه نسبت به ایشان در خانه نشین کردن استاد و حذف ایشان از دانشگاه تهران، با صراحت و افتخار در میان همه حاضرین، مسئولان و خبرنگاران اعلام داشت : “… ناصر(دکتر کاتوزیان) تا آخر عمر به کسی تعظیم نکرد، حرف زور از کسی نمی پذیرفت، دستبوس کسی، جز استاد خویش( مرحوم سنگلجی) نبود و برای اساتید خود قائل به احترام بود، دانشگاه را خانه دانشجویان می دانست و آنرا متعلق به مسئولان و پدر کسی نمی دانست. می گفت :” دانشگاه خانه من است و دانشجویان را فرزندان خود و سرمایه های خویش دانسته و حتی، آنها را بهتر از خود می دانست و دوست و عزیز می داشت….”.!
صراحت بیان و گفتار همسر استاد در این مراسم، در عمل مانع از ادامۀ صحبت وی گردید و حتی، دیگر سخنرانان نیز از فهرست حذف شدند و با قرائت نماز بر استاد از سوی دکتر محقق داماد و قطع برنامه های بعدی!!، پیکر استاد با تشییع به سوی درب اصلی دانشگاه تهران، به بهشت زهراء منتقل گردید تا در قطعه نام آوران، جای گیرد. احساسات دلسوزانه و صحبت های صمیمانه دکتر درودیان و جسارت تحسین برانگیز همسر استاد، تشویق و تحسین حاضرین و شرکت کنندگان در مراسم را برخلاف سخرانی ها و پیام های قرائت شده در بخش نخست مراسم برانگیخت و بر انتقادات و نقدهای مطروحه از سوی آنها، انگشت تائید و تاکید زده شد و این چنین شد که آمد….

 

به گزارش ایرنا، همسر استاد امیر ناصر کاتوزیان پدر علم حقوق ایران در مراسم تشییع وی گفت: استاد همیشه معتقد بود شاگردانی دارد که از او بهتر خواهند بود.

*به مادیات اهمیت نمی دادیم

همسر ناصر کاتوزیان گفت: ما از سال ۱۳۳۳ با عشق ازدواج کردیم عشقی که در این ۶۰ سال زندگی همیشه این عشق وجود داشت و او برای من نه تنها همسر بلکه یک دوست صمیمی و یار بود.

وی تصریح کرد: ما در ابتدای زندگیمان وضعیت مالی خوبی نداشتیم اما آنقدر امید در بین ما وجود داشت که به مادیات اهمیتی نمی دادیم.

وی اظهارداشت: اوایل زندگی برای این که کار ناصر در دادگستری اراک بود به این شهر رفته بودیم. در همان زمان متوجه شدیم دانشگاه تهران در مقطع دکترای رشته حقوق پذیرش دانشجو دارد و آن موقع بود که کاتوزیان با علاقه به تهران آمد و حتی با وضعیت مالی که داشتیم از حقوق خود هم گذشتند.

 

* «همه زندگی ناصر شاگردانش بودند»

همسر ناصرکاتوزیان گفت: عشق و همه زندگی ناصر شاگردانش بودند و همیشه می گفت دانشگاه خانه من است و دانشگاه تهران برای بچه های این دانشگاه است و مهم نیست چه کسی می خواهد من در آن دانشگاه نباشم.

 

* رییس دانشکده حقوق دانشگاه تهران: استاد چراغ علم را روشن نگاه داشت

رییس دانشکده حقوق دانشگاه تهران نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: ناصر کاتوزیان جزو کسانی بود که با فعالیت های خود چراغ علم را روشن نگه داشت.

«فضل الله موسوی» گفت: خوشا به حال کسانی که در این دنیا برای رضای خداوند با کارهای خیرشان و فعالیت های اجتماعی قدم برداشته اند و همیشه به فکر خدمت به مردم بودند.

وی با اشاره به اینکه افرادی چون ناصر کاتوزیان همیشه به دنبال سودرسانی به مردم بوده و هستند، افزود: کاتوزیان در طول عمر خود همیشه به فکر سیراب کردن دانشجویانش بود و فضای علمی را با چراغ دانش خود روشن نگه داشت .

رییس دانشکده حقوق دانشگاه تهران در پایان گفت: کاتوزیان تا آخرین روزهای زندگی خود دست از تدریس برنداشت و امیدوارم شاگردانش راه او را به خوبی ادامه دهند.

مراسم تشییع استاد امیر ناصر کاتوزیان صبح امروز با حضور مسوولان، اساتید، شاگردان وی و دانشجویان حقوق و دانشگاهیان در دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم چهره هایی چون «مجید انصاری» معاون پارلمانی رییس جمهوری، «محمدحسن ابوترابی فرد» نایب رییس مجلس شورای اسلامی، «محمد گودرزی» وزیر ورزش و جوانان، حجت الاسلام «محمود دعایی» سرپرست موسسه اطلاعات،و اعضای اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) و کانون وکلای دادگستری و همچنین اساتید رشته حقوق و جمع کثیری از دانشجویان حضور داشتند.

«سید مصطفی محقق داماد» حقوقدان و استاد دانشگاه ، «غلامحسین الهام» سخنگوی دولت گذشته، «عباس کریمی» عضو اسبق شورای نگهبان از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا