اخبار

زوایای پنهان «فتنه ۸۸»

پنج سال پس از روزهایی که فضای سیاسی و رسانه ای از اتهام پراکنی های امنیتی به معترضان حق طلب پر شده بود، حالا گرد و غبار اتهامات رفته رفته می خوابد و واقعیت های پنهان فضای سیاسی- امنیتی موجود، به تدریج برملا می شود. یکی از این واقعیت ها، پشت پرده ی ادعاهایی است که در انکار مسالمت آمیز بودن اقدامات معترضان مطرح بود. خبرهای پشت پرده اما اصلا به مذاق مدعیان اصولگرایی و کاسبان فتنه خوش نیست و نشان می دهد که چه کسانی به واقع می خواستند فضای مدنی و آرام اعتراضات مردمی را به خشونت بکشند…

به گزارش کلمه، در حالی که دبیرکل موتلفه سال گذشته برای دومین بار ادعا کرده وزارت اطلاعات در تظاهرات انقلاب به آزادی در سال ۸۸ یک گروه صد نفره مسلح را دستگیر کرده که قصد کشتن راهپیمایان را داشته اند، عمادالدین باقی از زندانیان سیاسی سال ۸۸ امروز در یادداشتی فاش کرده که در همان زمان دو نفر از این افراد با برخی زندانیان سیاسی در بند ۲۴۰ اوین همبند بوده و به آنها گفته اند که مسئول یا از فعالان ستاد احمدی نژاد بوده اند و وزارت اطلاعات به تصور اینکه این افراد مسلح از اعضای مجاهدین خلق هستند، آنها را دستگیر کرده اما بعد از مشخص شدن هویت آنها، خبر دستگیری و اقداماتشان سانسور شده است.

نکته مبهم و سوال برانگیز در اینجاست که وزارت اطلاعاتی که به هیچ یک از قربانیان و متهمان خود در آن چهار سال رحم نکرد و از شناسایی و بازداشت افراد حاضر در تصاویر راهپیمایی ها و شعاردهندگان و شعارنویسان تا تعیین حبس های سنگیت برای ارسال کنندگان پیامک دعوت به تجمعات و حتی دعوت به تشییع آیت الله منتظری، بگیر و ببندهای خود را گسترش داد و خبرنگاران بازداشتی را جلوی دوربین های اعتراف کشاند و مردم عادی را تنها به جرم اعتراض و سوال «رای من کو» با پرونده های قضایی و امنیتی و اداری رو به رو و از حقوق خود محروم کرد، چرا تاکنون حتی یک اطلاعیه درباره این گروه مسلح منتسب به ستاد احمدی نژاد و پیشینه و نقش آنها در حوادث ۸۸ منتشر نکرده است؟

یادداشت باقی که امروز در هفته نامه صدا منتشر شده، با اشاره به آنچه حسن روحانی رئیس جمهوری درباره لزوم پایبندی به قانون در مواجهه با مسائل سال ۸۸ بیان کرده، ابعاد گسترده ای از بی قانونی های حاکمیت اقتدارگرا در سالهای ۸۸ به بعد را نشان می دهد که اگرچه بر خواص پوشیده نبود اما رسانه های وابسته و امنیتی، راه آگاهی عمومی درباره آنها را سد کرده بودند.تجربه تاریخی نشان از آن دارد که کلید پیروزی جنبش مردمی، مبارزه هماهنگ و سازمان یافته بر ضد رژیم استبدادی ولایت فقیه است!

بدونِ مبارزه مشترکِ گردان‌هایِ اجتماعی، از جمله کارگران و زحمتکشان و در کنارِ آن‌ها قشرهای میانی، تغییری جدی در وضعیتِ کنونی نمی‌توان پدید آورد. برخلافِ شعارهایِ عوام‌فریبانه حاکم، ”کلید“ بازکردنِ قفلِ بحران و مشکلات کشور آشتی با ولایت فقیه و سکوت در برابرِ سیاست‌های فاجعه‌بار کنونی نیست. کلیدِ گشودنِ گرهِ بحران کنونی، سازمان‌دهیِ جنبشِ اجتماعی پیرامونِ خواست‌های واقع‌بینانه و مشخص و به چالش کشیدنِ رژیم استبدادی حاکم است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا