گوناگون

خبری که ساعاتی بعد از انتشار از سایت خبرگزاری فارس حذف شد

۲نهاد نظارتی در جست‌وجوی دکل گمشده ۸۷ میلیون دلاری حفاری نفت

یک مقام آگاه در وزارت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس ، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت که بخش اعظم احداث تاسیسات فراساحل نفت و گاز ایران را به خصوص در میدان مشترک پارس جنوبی بر عهده دارد چندی پیش اقدام به سفارش‌گذاری برای خرید یک دکل حفاری دریایی از یک شرکت خارجی کرده است….

وی افزود: بر اساس قرارداد، قرار بود ۲۰ درصد از بهای ۸۷ میلیون دلاری این دکل حفاری به عنوان پیش پرداخت در اختیار شرکت خارجی قرار بگیرد و ۸۰ درصد باقیمانده نیز پس از تحویل دکل به این شرکت پرداخت شود. با این وجود طرف ایرانی بر خلاف مفاد قرارداد کل بهای دکل را به تدریج پرداخت کرده است اما پس از گذشت یک سال از موعد تحویل دکل و پرداخت بهای آن، هیچ خبری از دکل خریداری شده وجود ندارد و حتی مشخص نیست که این دکل اساسا وجود خارجی داشته است یا نه.

این مقام آگاه اضافه کرد: شرکت ایرانی یاد شده هیچ تضمینی بابت تحویل دکل از فروشنده خارجی نگرفته‌ است.

وی تصریح کرد: وزارت نفت پس از اطلاع از این مساله موضوع را به نهادهای نظارتی گزارش داده است و از سوی دیگر ظاهرا قبل از آن نیز سازمان بازرسی کل کشور برای این مساله پرونده‌ مفصلی تشکیل داده و هر دو نهاد در حال پیگیری این پرونده هستند.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات ما با توجه به احتمال بالای وقوع فساد در این خرید، برخی از مسئولین سابق این شرکت ایرانی به عنوان مظنون تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

این مقام آگاه تاکید کرد: این شرکت اقدام به خرید اقلام دیگری نیز به همین شیوه کرده است که در آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این خبر ساعاتی بعد از انتشار از سایت خبرگزاری فارس حذف شد.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930611000582

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا