گوناگون

محسنی اژه ای: دولت نباید در لوایح قضایی قوه قضاییه دخالت کند

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه دولت نباید در لوایح قضایی که قوه قضاییه ارائه می کند دخالت کند، اظهار داشت: نباید تحت تاثیر فضاسازی ها و جوسازی های بلندگوهای شرقی و غربی قرار بگیریم…

به گزارش مهر، غلامحسین محسنی اژه ای در مراسم تودیع و معارفه معاون حقوقی قوه قضاییه اظهار داشت: این جلسه برای تقدیر و ارج نهادن به زحمات دو مدیر خدوم و دلسوز و موفقی است که از مسئولیتی به سمتی دیگر انتخاب شدند. آخوند رازینی که سالهای سال عهده دار معاونت حقوقی بود به دیوان عالی کشور می رود و خدایان عهده دار این مسئولیت می شود.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: مصالح فرد و جامعه تامین نمی شود مگر با عمل به قانون. نظام هستی بر مدار قانون و حق بنا نهاده شده است. وقتی به اساس فرهنگ قرآنی نگاه می کنیم رعایت و التزام به قانون کاملا مشهود است.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: معاونت حقوقی باید یک حضور فعال در مجلس و دولت داشته باشد و طرح و لوایحی که به مجلس می رود را تا شورای نگهبان دنبال کند.

محسنی اژه ای تاکید کرد: دولت نباید در لوایحی که قوه قضاییه می فرستد دخالت کند. لوایح را باید دنبال کرد تا شاکله لوایح تغییر نکند. بعضی قوانین مصوب مجلس است و برخی دیگر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام. در تدوین قوانین مسائلی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده کمتر مورد توجه قرار می گیرد. تداخل قانون مجازات اسلامی که سال ۹۲ ابلاغ شد با قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت درخصوص مواد مخدر مشکلاتی ایجاد کرد و بعضی دادگاه ها نمی دانند براساس قانون مواد مخدر اقدام کنند یا مجازات اسلامی.

وی سپس از معاون جدید حقوقی خواست طرح و لوایحی که در مجلس یا مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه نمی رسد را به حوزه ریاست قوه قضاییه اطلاع دهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا