فرهنگی

تاملی براظهارات علی ربیعی

زنگ خطر بیکاری بزرگ به صدا درآمد/ ربیعی: اگر کاری نکنیم بیکاران ۱۰ میلیون نفر می‌شوند
طرح های فراوانی از پرداخت وام های خوداشتغالی، اجرای طرح بنگاه های کوچک زودبازده، مشاغل خانگی و مباحثی از این دست نیز با صرف میلیاردها تومان از منابع بانکی به اجرا گذاشته شد اما حاصل باقی بودن معضل بیکاری در کشور و وجود چند میلیون نفر بیکار است…

اجرایِ سیاست‌های دیکته‌شده از سویِ صندوقِ‌بین‌المللی‌پول و بانکِ‌جهانی تحتِ عنوانِ سیاست‌های »اقتصادِمقاومتی«، این بار به‌وسیلهٔ دولتِ برآمده از انتخاباتِ مهندسی‌ شدهٔ ۹۲ ، شرایطِ معیشتی میلیون ها هموطنانمان را به‌نابودی کشانده است. » وزیرِ کار، دولت« تدبیر و امید» در تازه ترین گزارش خود به مجلس تعداد بیکاران فعلی کشور را ۶ میلیون نفر اعلام کرد و گفت: «اگر کاری نکنیم تعداد بیکاران در سال ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیون نفر خواهند رسید».

به گزارش خبرنگار مهر، بیکاری در بازار کار ایران در حال حاضر به یکی از پُرچالش ترین مسائل کشور در بخش داخلی تبدیل شده و دولت ها در سال های گذشته تلاش کرده اند برای خروج از وضعیت نامناسب اشتغال جویندگان شغل، چاره ای بیاندیشند.

طرح های فراوانی از پرداخت وام های خوداشتغالی، اجرای طرح بنگاه های کوچک زودبازده، مشاغل خانگی و مباحثی از این دست نیز با صرف میلیاردها تومان از منابع بانکی به اجرا گذاشته شد اما حاصل باقی بودن معضل بیکاری در کشور و وجود چند میلیون نفر بیکار است.

تا دو دهه قبل اگر در خانواده ها بیکاری وجود داشت، دست کم افراد تحصیلات عادی داشتند و اغلب در حد و حدود دیپلم درس خوانده بودند که می توانستند در رشته های مختلف شغلی داوطلب حضور باشند، اما حالا شرایط عوض شده و کشور با کارجویانی مواجه است که بین دو تا ۶ سال و بعضا تا مقطع دکترا در دانشگاه ها درس خوانده اند و در جستجوی شغل به سر می برند.

بنابراین کشور در شاریط فعلی با تیپ خاصی از بیکاران مواجه است که اساسا به مشاغل ساده و فیزیکی و به قولی سطح پایین فکر نمی کنند و در نقطه مقابل دلباخته مشاغل لوکس، مدیریتی، اسم و رسم دار و با عناوین زیبا هستند.

کارشناسان بازار کار می گویند هرچقدر فاصله بین اتمام تحصیلات دانشگاهی و ورود به بازار کار بیشتر شود، هزینه بیکاری افراد نیز بالا می رود. به عبارتی فارغ التحصیلانی که با اندک اندوخته ای از دانشگاه ها به امید یافتن شغلی مناسب فارغ التحصیل شده اند، حالا وقتی به در بسته بازار کار می خورند همان اندوخته ناچیز دوران دانشگاه را که امکان داشت بتوان از آن در اقتصاد کشور بهره برد را نیز از یاد می برند.

علی ربیعی در نشست مشترک کمیسیون ویژه رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید مجلس از نمایندگان خواست تا برای رفع معضل بیکاری با ایجاد صندوق اشتغال موافقت کنند و مجوز ایجاد این صندوق را بدهند.

ربیعی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گزارش داد که در حال حاضر ۶ میلیون نیروی انسانی بیکار در کشور وجود دارد که ۷ میلیون نفر دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر کاری نکنیم در افق ۱۴۰۰ تعداد بیکاران به ۱۰ میلیون نفر می رسد و این عدد خوبی نیست و بسیار خطرناک است، گفت: عمده واجدان شرایط کار، فارغ التحصیلان دانشگاهی اند که ۴۰ درصد آنها خانم هستند.

“تا زمانی که «سرداران کاسبکاری »(به خان امرای سپاه پاسداران و گردانندگان وزارت اطلاعات) بر همه ی امور اقتصادی و سیاسی چنگ انداخته اند و ثروتهای کلان و کاخهای فرعونی برای خود و اقوام و فرزندانشان بنا می کنند و استخوان توده های فقیر مردم را زیر پاهایشان می شکنند!تا “وقتی که دلارهای نفتی ودر کنار آن سیل واردات به کشور سرازیر می شود وبا تحمیل چنین سیاستی هزاران واحد تولیدی تعطیل می‌شود و صدها هزار نفر از صنعت بیکار می شوند ؛ تا هنگامی که سیستم بانکی رژیم کاملاً در خدمت کلان سرمایه‌داران، بزرگ مالکان، دلال‌ها و بنیادهای انگلی قرار دارد. افزایش [اعطای]اعتبارات به‌بخش خصوصی و توزیع نامناسب و ناعادلانه این اعتبارات در بخش‌های عمده اقتصادی، به‌رواج دلالی، سفته‌بازی، منجر شده است و اهرمی در خدمت واردات کالا از خارج و فربه‌تر شدن سرمایه بزرگ تجاری است.نه تنها بیکاران ۱۰ میلیون نفر می‌شوند بلکه وابستگی اقتصادی و سیاسی به امپریالیسم رانیز تشدید خواهد کرد که خود موجبات فروپاشیِ بنیه تولیدی- صنعتی و کشاورزی را فراهم می‌سازد. دزدی‌ای آشکار از جیب مردم به‌سود منافع کلان سرمایه‌داران و انحصارهای فراملی حاضر در بازار ایران موجب معضل بزرگی به نام بیکاری در جامعه است.

مطلب رسیده

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا