گوناگون

نشست‌های دولت و پارلمان لیبی در کشتی یونانی

نمایندگان مجلس و اعضای دولت موقت لیبی از پایتخت به شرق این کشور فرار کرده‌اند و اکنون در یک کشتی یونانی در بندر توبروک بسر می‌برند. نمایندگان مجلس جلسات خود را نیز در همین کشتی برگزار می‌کنند…

شرکت کشتیرانی «ANEK» به خبرگزاری فرانسه گفته است که این کشتی برای مدتی نامعلوم از سوی مقام‌های لیبی اجاره شده است. به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین وضعیت نابسامان در ترابلس، باعث شده است که نمایندگان جدید پارلمان و اعضای دولت موقت از پایتخت فراری شوند و صدها کیلومتر دورتر در شهر توبروک کشتی «الیروس» یونانی را برای تشکیل جلسات خود اجاره کنند. در حال حاضر این کشتی تنها جایی است که کابینه و مجلس در آن احساس امنیت می‌کنند.

جنگ قدرت میان گروه‌های مسلح مختلف اوضاع لیبی را بی‌ثبات‌تر از همیشه کرده است. این جنگ در تمام عرصه‌ها خودنمایی می‌کند. نمایندگان سابق مجلس سرخود کارشان را از سرگرفته‌ و دولت موقت را برکنار کرده‌اند. این درحالی است که در پی انتخابات اخیر، نمایندگان جدید پارلمان نشست خود را برگزار کرده بودند.

در مجلس قبلی نمایندگان اسلام‌گرا اکثریت را داشتند. اما در ترکیب جدید مجلس آن‌ها در اقلیت قرار گرفته‌اند. نمایندگان این جناح اسباب کشی به توبروک را بایکوت کرده‌اند و می‌خواهند حکومت خود را تشکیل دهند.

کشتی یونانی که اکنون به اجاره نمایندگان پارلمان لیبی درآمده در حالت معمولی مسافران را میان ایتالیا و یونان جابه‌جا می‌کند. روی عرشه آن یک رستوران و بار است و یک طبقه هم برای حمل اتومبیل‌ دارد. حالا نمایندگان مجلس و اعضای کابینه در این کشتی که در مرز مصر قرار دارد زندگی می‌کنند. بچه‌های‌شان در راهروهای آن بازی می‌کنند و و میهمانان بین‌المللی هم در همین کشتی به دیدن‌‌آن‌ها می‌روند.

لیبی در عمیق‌ترین بحران پس از قذافی

یکی از مهمانداران کشتی به گاردین گفته است که این وضع کمی غیرعادی است؛ «شاید یک هفته، شاید هم یک ماه در این‌جا بمانیم. ما هیچ نمی‌دانیم». اما ساکنان لیبیایی این کشتی هم بیشتر از این نمی‌دانند. لیبی در حال حاضر بدترین بحران را پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ تجربه می‌کند. دولت انتقالی کنترل خود را بر مهم‌ترین شهرهای لیبی از دست داده است. تنها چیزی که این دولت هنوز به آن دسترسی دارد، برخی حوزه‌های نفتی این کشور و حساب‌هایی پرپول در خارج از لیبی است.

تنها نقطه امید این دولت هم این است که زمان و پول به کمکش بیایند تا اصلاحاتی در ارتش کوچک لیبی انجام دهد و آن را بازسازی کند. بعد هم به کمک این ارتش لیبی را قطعه، قطعه بازپس گیرد. اما به نظر می‌رسد که کشمکش میان گروه‌های رقیب در لیبی همواره سردرگم‌تر می‌شود و در حال تبدیل شدن به یک جنگ منطقه‌ای است. کشورهای منطقه مانند قطر و امارات متحده عربی، هرکدام یک دسته را حمایت می‌کنند.

روشن نیست که در چنین شرایطی مردم لیبی چگونه دوباره یکی خواهند شد. حتی روی عرشه کشتی «الیروس» هم اشتراک نظر وجود ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا