گوناگون

سفر ظریف به نیویورک، برای هفتمین دور مذاکرات با ۱+۵

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه رژیم ولایت فقیه در صدر تیم مذاکره کننده هسته ای برای هفتمین دور از مذاکرات جامع تهران با گروه ۱+۵ و شرکت در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بامداد امروز ( سه شنبه) عازم نیویورک شد…

به گزارش ایرنا، مذاکرات ایران و ۱+۵ روز چهارشنبه با ناهار کاری ظریف با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز و عصر چهارشنبه و صبح پنجشنبه نیز دیدارهای دوجانبه میان هیات ایرانی و اعضای گروه ۱+۵ انجام می شود.

براساس برنامه اعلام شده، نشست رسمی ایران و گروه ۱+۵ عصر پنجشنبه برگزار می شود.

«بنا به گفته عباس عراقچی» معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه دولت روحانی عصر چهارشنبه چگونگی ادامه مسیر مذاکرات ایران با ۱+۵ مشخص می شود.

وی درباره حضور وزیران خارجه در این مذاکرات نیز گفت: ‘اگر احساس کنیم حضور سایر وزیران نیز لازم است در این باره تصمیم گیری خواهیم کرد.’

وی در عین حال درباره روند این دور از مذاکرات در نیویورک گفت: ‘ما مذاکرات را به صورت دوجانبه و همچنین با گروه ۱+۵ خواهیم داشت؛ اختلافاتمان جدی است؛ امیدواریم با توجه به مشورت هایی که با آمریکا، روسیه و چین داشته ایم و مجموع اقداماتی که در جلسه چهارشنبه و پنج شنبه خواهیم داشت بتوانیم به پیشرفتی دست پیدا کنیم.’

عراقچی تاکید کرد: حفظ حقوق ایران و دستاوردهای هسته ای مردم ایران و دانشمندان، خطوط قرمز ما است و به هیچ وجه برگشت پذیر نخواهد بود.

به گفته این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، رسیدن به توافق در مذاکرات نیویورک بعید است.

«مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه نیز دیروز (دوشنبه) در دیدار با خانم «پاتریسیا آدام» رییس کمیسیون دفاعی مجلس ملی فرانسه، گفت: انتظار جمهوری اسلامی ایران از کشورهای غربی در مذاکرات این است که براساس توافق های به عمل آمده، پس از امضای توافق جامع، تمام تحریم ها علیه ایران «لغو» شود.

مذاکرات ۲۷ شهریورماه ایران با گروه ۱+۵ در نیویورک در حاشیه شصت و نهمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود.

این گفت وگوها هفتمین دور از مذاکرات جامع میان طرفین است که در مذاکرات وین ۶ به دلیل اختلاف نظرهای عمیق بر سر مسایلی چون ‘میزان و حجم غنی سازی اورانیوم ایران، طول مدت زمان توافق نهایی، راکتور آب سنگین اراک، تاسیسات فردو و نحوه برداشته شدن تحریم ها’ نتوانستند به توافق جامع دست یابند.

پیش از برگزاری این دور از مذاکرات در نیویورک، ایران با اعضای گروه ۱+۵ دیدارهای مختلفی به صورت دوجانبه داشته اند.

پس از مذاکرات وین ۶، ظریف و اشتون ۱۰ شهریورماه در بروکسل گفت وگو کردند. ظریف همچنین ۱۳ شهریور با ‘فدریکا موگرینی’ جانشین اشتون دیدار کرد.

عراقچی و روانچی نیز روزهای ۱۶ مرداد و ۱۳ و ۱۴ شهریورماه در شهر ژنو سوئیس دو دوره با ‘ویلیام جوزف برنز’ معاون ارشد وزیر خارجه آمریکا و ‘وندی شرمن’ نماینده واشنگتن در مذاکرات با ۱+۵ به صورت دوجانبه مذاکره کردند.

معاونان وزیر خارجه ایران همچنین ۲۰ شهریورماه در وین اتریش با نمایندگان سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار و گفت وگو کردند. البته پیش از آن نیز معاون وزیر خارجه ایران در سفر به پاریس با ‘نیکلاس دوریویر’ نماینده فرانسه به صورت دوجانبه مذاکره کرده بود.

همچنین ظریف، ششم و بیستم شهریور با ‘سرگئی لاوروف’ وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت وگو کرد. ظریف همچنین ۲۰ شهریور با همتای چینی خود در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر دوشنبه تاجیکستان دیدار و گفت وگو کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا