گوناگون

واگذاری ممیزی به ناشران از اول مهر

طی ۸ ماه گذشته در اداره کتاب، آن بخش از کتاب‌هایی که ناشران و نویسندگان تقاضای تجدیدنظر داشتند دوباره به جریان افتادند و به جز ۵۰ یا ۶۰ اثر، بقیه را در این مدت پاسخ داده‌ایم. مهمترین اتفاق در این مدت فراهم کردن امکان بازبینی را برای اعتراض ناشران و نویسندگان است….

واگذاری ممیزی به ناشران اولویت‌بندی شده و ناشران دولتی در اولویت اصلی قرار دارند. به احتمال زیاد ناشران خصوصی با این طرح محتاطانه برخورد می‌کنند.

علی شجاعی صایین، مدیر دفتر توسعه کتابخوانی، در این باره به ایلنا گفت: الان فعالیت‌های دفتر توسعه کتابخوانی بیشتر منوط به بحث ممیزی می‌شود و کارهای کتابخوانی را دیگر بخش‌ها مثل خانه کتاب و دفتر مطالعات فرهنگی انجام می‌دهند. من تلاش کردم این نکته را یادآوری کنم که نیازمند تغییر رویکرد هستیم. اگر رویکرد ما به کتابخوانی تغییر نکند و تقاضایی نباشد؛ افزایش دسترسی به کتابخانه‌ها فایده‌ای ندارد.

وی افزود: طی ۸ ماه گذشته در اداره کتاب، آن بخش از کتاب‌هایی که ناشران و نویسندگان تقاضای تجدیدنظر داشتند دوباره به جریان افتادند و به جز ۵۰ یا ۶۰ اثر، بقیه را در این مدت پاسخ داده‌ایم.

شجاعی درباره‌ی بررس‌های کتاب گفت: بررس‌های ما کارمند نبودند و نیستند و مجموعه‌ای از همکاران بیرون از اداره با ما همکاری می‌کنند و سطح کارشناسان افزایش یافته است و با تعاملی که با هیئت نظارت خواهیم داشت؛ تغییراتی هم خواهیم داشت.

وی افزود: مهمترین اتفاق در این مدت فراهم کردن امکان بازبینی را برای اعتراض ناشران و نویسندگان است و آیین‌نامه واگذاری ممیزی کتاب به ناشران نیز تصویب شده که مهرماه آن را اجرایی می‌کنیم.

شجاعی ادامه داد: هر ناشری که مایل باشد می‌تواند ممیزی را به عهده بگیرد البته اولویت به ترتیب با ناشران دولتی، ناشران بخش عمومی و بعد بخش خصوصی است. بررسی مجوز کتاب‌ها هم به ترتیب اولویت کتاب‌های فنی- مهندسی سپس پزشکی و در آخر کودک و نوجوان قرار دارند.

شجاعی درباره این طرح گفت: هر ناشری که داوطلب بود می‌تواند بعد از اعلام نهایی این طرح اقدام کند و با توجه به ضوابطی که وزارت ارشاد برای آن درنظر گرفته، برای آن اقدام کند. بعد از اظهارنظر ناشران درباره مجوز کتاب، برخی کتاب‌ها را بررسی می‌کنیم.

وی یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود که ناشران خصوصی برای این طرح با احتیاط برخورد کنند.

شجاعی صائین گفت: همانطور که ما در مسیر مجوز دادن ممکن است دچار اشتباه شویم یعنی به کتابی نباید مجوز دهیم و به اشتباه مجوز دهیم یا به کتابی باید مجوز می‌دادیم و نداده‌ایم، ناشران نیز شاید دچار اشتباه شوند و اگر ناشری در این مسیر اشتباه کرد اشکالی ندارد و قرار نیست سختگیری شدید داشته باشیم چون اشتباه ممکن است پیش آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اول اردیبهشت ۱۳۹۳ در اولین نشست اعضا هیات نظارت بر کتب بزرگسال و کودک و نوجوان گفت: می‌توان با تمهیدات لازم، چاپ کتاب ازسوی برخی از ناشرانی را که سابقه تخلف ندارند یا نهادها و شخصیت‌هایی که نیاز به ممیزی و نظارت وزارت ارشاد ندارند، به خود آنها سپرد و این وزارتخانه بیشتر بر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی تمرکز کند.
مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا