گوناگون

آمارهایی که اعلام نمی‌شود!

آمار و ارقام، مهمترین ابزار ارزیابی عملکرد گذشته و مقایسه با حال و همچنین برنامه ریزی برای آینده است. نبود آمار دقیق یکی از معضلات جدی سازمان‌ها و نهادهای مختلف است؛ در نظام سلامت نیز آمارها اهمیتی دو چندان می‌یابند…

به گزارش ایرنا،در برخی موارد مربوط به نظام سلامت، هنوز مطالعات دقیقی برای احصاء آمار انجام نشده، بطور مثال اینکه گاهی خبرنگاران در یک گزارش خبری خود می‌خواهند بدانند چند درصد مبتلایان به یک بیماری روانی، کودکان هستند، این آمار معلوم نیست یا شاید مسئولان مربوطه اطلاعی ندارند.

در این بین اما بویژه در سال‌های اخیر، وزارت بهداشت اقدام به اجرای طرح‌های میدانی و پیمایشی برای احصای آمار انواع بیماری‌ها و مشکلات سلامت جامعه کرده است.
جالب است که با وجود اینکه برخی آمارها در وزارت بهداشت احصا شده، اما مسئولان ذیربط از بیان آنها خودداری می‌کنند.

به طور مثال مطالعاتی در زمینه درآمد و سوءتغذیه سالمندان کشور انجام شده، اما مسئولان حاضر نیستند اعلام کنند که چند درصد سالمندان سوءتغذیه دارند یا چند درصد آنان هیچ درآمدی ندارند.
آمار سوءتغذیه کودکان بویژه در مناطق محروم نیز پنهان مانده و یکی از مسئولان در این زمینه گفته بود که بیان این مسایل دردسر آفرین است.

پنهان کاری در بیان آمار البته پیش از این نیز در نظام سلامت وجود داشته، بطور مثال چند سال پیش مسئولان بهداشتی تا مدتی از بیان آمار مبتلایان به وبا در کشور خودداری می‌کردند، تا اینکه به طور ناگهانی این بیماری تبدیل به یک اپیدمی گسترده شد.

برخی افراد نیز معتقدند که وزارت بهداشت، آمار دقیقی از بیماری‌هایی که ارقام رسمی آنها را اعلام می‌کند، ندارد.

بطور مثال وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ایدز را بیش از ۲۷ هزار نفر اعلام می‌کند، درحالیکه منابع دیگر آن را حدود یکصد هزار نفر می‌دانند.

پنهان ماندن آماری مانند آمار سوءتغذیه کودکان یا سالمندان که بطور مستقیم به سلامت عده زیادی از مردم ارتباط دارد، موجب می شود این آمارها از دسترس همه اقشار حتی خبرنگاران که پل ارتباطی مردم و مسئولان محسوب می‌شوند نیز پنهان بماند و خبرنگاران نتوانند پیگیری‌های لازم را برای رفع این مشکل انجام دهند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا