گوناگون

کی یف صلح با تانک تحکیم می‌کند

آتش بس در اوکراین در خطر است. پترو پوروشنکو رئیس جمهور از آمریکا دعوت کرد به کی یف از نظر تجهیزات کشنده و غیر کشنده کمک برساند وی در سخنانی در کنگره آمریکا اعلام کرد که “نمی‌توان با پتو در جنگ پیروز شد”…

پترو پوروشنکو کتمان نمی‌کرد که برای دریافت حمایت های سیاسی، پولی و نظامی راهی آن سوی اقیانوس شد. سخنان آتشین او با بهترین سنن حاکمان آمریکایی مطابقت داشت. او گفت: الان اوکراینی ها بخاطر جهان آزاد دارند جنگ می‌کنند این تنها جنگ اوکراین نیست بلکه جنگ اروپا و آمریکا هم هست”. بنا بر این آمریکا باید به اوکراین کمک کند. نه فقط مانند سابق از نظر پتو و عینک دید شب بلکه بوسیله ارسال تکنیک های سنگین و اسلحه صد تانک و سبک و پهپادها و وسایل مخابرات. پوروشنکو تأکید کرد بدون این پیروزی در جنگ میسر نیست. و بلافاصله خود را اصلاح کرده گفت که هدف اوکراین غلبه در جنگ نیست بلکه حفظ صلح است.

پوروشنکو در ازای سخنان خود در کنگره آمریکا با کف زدن‌های شدید رو برو شد. ولی بیش از این چیزی دریافت نکرد. به او همه گونه کمک‌ها را وعده دادند و برای رفع حوایج انسانی و تحکیم مرز ها پول دادند ولی تانک ندادند. باراک اوباما خواست اوکراین مبنی بر اعلام اوکراین به عنوان متحد آمریکا در خارج از ناتو را رد کرد. ولی این وضع سبب آن نشد که پوروشنکو روحیات جنگجویانه خود را از دست بدهد. پاول دانیلین رئیس مرکز تجزیه و تحلیل سیاسی روسیه در این باره گفت:

گفته‌های پوروشنکو جنبه جنگجویانه داشت. راستش وی هیچ تسلیحات سنگینی را از آمریکا دریافت نکرد ولی سخنان او نشانه آن بود که وی مثل سابق قصد دارد مسایل جمهوری های مردمی دونتسک و لوگانسک با توسل بزور حل کند نه بوسیله مذاکرات دیپلماتیک.

پنجم سپتامبر مقامات کی یف و نمایندگان نیروی مردمی شرق اوکراین با پیشنهاد صلح مسکو مواقت کرده و در باره آتشبس به توافق رسیدند. هر چند که هر دو طرف گاه بگاه تیر اندازی می‌کنند ولی باز هم شانس تبدیل آتشبس به صلح با دوام حفظ می شود. فقط لازم است که کی یف وعده‌های خود را برآورده کند. ابتدا چنین به نظر می‌رسید که کی یف همین راه را طی می کند. ۱۶ سپتامبر پارلمان اوکراین قانونی در باره واگذاری اختیارات ویژه به مقامات محلی و کار های بازسازی در پاره‌ای از نواحی دونباس را تصویب کرد که از عمده شرایط برقراری آتشبس بود. ولی اظهارات و اعمال بعضی سیاستمداران در کی یف انسان را وا می‌دارد فکر کند که مصوبات پارلمان یک پرده دودی است که در پشت آن عدم تمایل کی یف به رسیدن به تفاهم با دونتسک و لوگانسک قرار دارد. آلکساندر تورچینوف رئیس رادا فرا خواند که «از هر روز آتشبس نه برای مناظره های سیاسی بلکه جهت تحکیم نیرو های مسلح استفاده شود» و پوروشنکو به همین اشتغال دارد. روز پنج‌شنبه وی گنادی موسکال از فرماندهان سابق نیروی انتظامی را به مقام رئیس استان لوگانسک منصوب کرد. البته این کتندیداتوری با سران جنوب شرق هماهنگ نشده بود. به گفته پاول دانیلین پوروشنکو بدون انتظار از گفت و گوی مستقیم کی یف با دنباس این کار را انجام داد. دانیلین افزود:

هیچ اهمیتی ندارد که چه کسی به مقام رئیس استان لوگانسک منصوب شود زیرا افراد کاملاً دیگری در آنجا فرمانروایی می‌کنند و آن‌ها اجازه نخواهند داد که نمایندگان کی یف به قلمروی آن‌ها بیایند. اینرا باید قبول کرد. ولی کی یف نمی‌تواند با این واقعیت سازگاری کند و این مساله کلیدی است.

در این هنگان یگان های اوکراین در شرق کشور نیرو و وسایل اضافی دریافت می کنند. به گفته آندره لیسنکو نماینده شورای امنیت ملی و دفاع الان نظامیان احضار شده در بسیج سوم و تجهزات جدید اوکراینی به دنباس روانه می شوند. پرسنل نظامی تنها منتظر فرمان است.

صدای روسیه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا